Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı

admin

Öğretmen okullarının kuruluşunun 166. Yıldönümü ve Edirne’de Öğretmen Okulunun kuruluşunun100. Yılı törenle kutlandı. İlk tören 16 Mart Pazar günü saat 09.30’da Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Çelenk konulmasının ardından törene katılanlar bando eşliğinde Halk eğitim Merkezine hareket etti. Buradaki törene Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Şube Müdürleri Mümin Devren, Ercan Aras Anadolu Öğretmen Lisesi Okul müdürü Yusuf Göksel, okul müdürleri öğretmen ve öğrenciler ve veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kutlama mesajları sunuldu. Daha sonra konuşan Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Yusuf Göksel şunları kaydetti; “ Bugün öğretmen okullarının kuruluşunun 166. ve okulumuzun kuruluşunun 100. Yılını kutluyoruz. 16 Mart 1884 yılında İstanbul’da Darül muallimin adıyla açılan Öğretmen Yetiştirme kurumları daha sonra Köy Muallim Mektepleri, Köy Enstitüleri, Öğretmen Okulları, Eğitim Fakülteleri, Yüksek Öğretmen Okulları gibi değişik isimlerle varlığını sürdürmüştür.

Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı09

100. yılını kutladığımız okulumuz Kız Öğretmen Okulu olarak 1914-1915 öğretim yılında Selimiye Camii çıvarındaki Kadirpaşa İlkokulunda iki şube olarak açılmış ve okula 60 dolayında öğrenci alınmıştır.

Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı18

Öğretmenlik, mayası, sevgi, hamuru, sabır, malzemesi, insan olan bir meslektir. Öğretmenlik kutsal ve saygın bir meslektir. Köklü bir geçmişe sahip olan Öğretmen okulları, öğretmen yetiştirerek, geleceği şekillendirmek gibi önemli bir görevi üstlenmiştir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmen Atatürk, “ Yeni nesli Cumhuriyetimizin fedakâr öğretmenleri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin ustalığınız ve fedakârlığınızın derecesi ile orantılı olacaktır) diyerek öğretmenlere emanet ettiği gençliğin sorumcululuğunun çok büyük olduğunu ifade etmiştir.

Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı10

Başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere ebediyete göç etmiş tüm öğretmenlerimizi ve şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi. Törende daha sonra öğretmen okullarının tarihçesi slâyt gösterimi ile sunuldu. Öğretmen konulu skeç, Oratoryo ve Öğretmen okulu marşı ile tören son buldu.
Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı45 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı85 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı87 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı98 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı899 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı01 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı02 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı2 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı03 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı3 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı04 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı4 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı05 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı5 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı06 Öğretmen okullarının kuruluşunun 166 yılı kutlandı07

 

 

 

 307 total views,  2 views today

Next Post

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'un 18 Mart Şehitleri anma günü mesajı

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale Savaşı’nda Türk milleti, vatanına olan bağlılığını bir kez daha gösterdi. Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’na ve Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesidir. Çanakkale Savaşları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp