Okan Gaytancıoğlu ayçiçeği fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulundu

admin

Okan Gaytancıoğlu ayçiçeği fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulundu (1)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Birlik Yönetiminin Ayçiçeği fiyatlarını açıklamasından sonra Tarım kesiminde sular durulmuyor. Bu konu ile ilgili olarak CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu CHP İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Gaytancıoğlu basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir kişinin isteği ile yeni bir seçime gitmek zorunda bırakıldığını belirtti. CHP’nin seçimden kaçmadığını ancak Ülkedeki kaosu da istemediğini belirtmiştir. Türkiye üç ay önce bir seçim yapmıştır. Bu seçimde 4 partili bir parlamento ve uzlaşma mesajı verilmiştir. Türkiye’nin beş temel problemi olduğunu söyledikten sonra konuşmasına devam eden Okan GAYTANCIOĞLU kendisin Gaziantep ve Kilise gittiğini belirterek buradaki sorunları yerinde gördüklerini belirterek Kilis’te her 10 kişiden birinin Suriye’li olduğunu açıklamıştır. Şu anda Türkiye’ye gelen Suriyelilerin finansmanını Türkiye’nin karşılamak zorunda olduğunu belirtmiştir. Şu anda bir hükümet olmadığını ve dış politikada duvara toslamış bir Türkiye’nin bulunduğunu söylemiştir. Daha sonra Ayçiçeği ile ilgili soruna değinen Gaytancıoğlu;” Çok üzücü bir durum olduğunu belirterek Ayçiçeği ithalatçısı bir Ülke olmaktan üzüldüğünü belirtmiştir. Türkiye’de nitelikli, tutarlı ve bilimsel temellere dayanan Tarım Politikaları uygulanmadığı sürece ithalatçı olacağımız açıktır. Her yıl 2 milyon ton ayçiçeği ve yağ ithal etmek zorundayız. Kendi çiftçimizden esirgediğimiz parayı yabancılara veriyoruz. Yabancı çiftçileri destekliyoruz. Türk çiftçisini neden desteklemiyoruz. İhtiyacımız 3 milyon ton, üretimimiz 1 milyon ton az üretim varsa bizim çiftçilerimiz zengin olması lazım, Trakya Birliğin piyasayı düzenleme görevi vardır. Trakya Birlik maliyetlerin altında bir fiyat açıkladı. Şu an da Türkiye’de bir ton ayçiçeğinin maliyeti 605 dolardır. Tarım bir bebektir. Her zaman bakmak zorundasınız. Doğa koşullarından çok etkilenir. Bu yıl çok az yağmur yağdı. Verimler çok düştü. Biz Ziraat odalarından maliyet aldık. Fiatın 2 lira 80 kuruş veya 2 lira olması lazım. Trakya Birliğin açıkladığı 1 lira 47 kuruş çok düşük bir rakamdır. Şu an %40 yağlı olan ayçiçeği Edirne’de yok. Çiftçinin maliyeti karşılanmadığı gibi çiftçi şu an zararda. Konya Şeker’de bir çiftçi kuruluşu olmasına rağmen Trakya Birlik’ten 100 kuruş fazla fiyat açıklamıştır. O çiftçisini daha mı çok seviyor. Trakya Birlik burada üzerine düştüğü görevi yapmalıdır. Hep avans fiyat açıklanırdı. Neden ön alım fiyatı deniyor. Acaba Birlikler iki yıl üst üste zarar ederlerse yönetim kurulları değişiyor. Bundan mı acaba? Trakya Birlik yönetim Kurulu Başkanı şu anda AKP İl Başkanı yani Trakya Birlik bir yerde Akp politikaları izliyor.

Okan Gaytancıoğlu ayçiçeği fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulundu (2)

 

 

 

 

 

 

 

Biz CHP olarak buna karşıyız. Üretimin siyasete alet edilmemesini istiyoruz. Burada bir oyun var bu oyunu bozmak zorundayız. Trakya Birlik Yönetim Kurulu derhal toplanmalı ve verdiği fiyatı gözden geçirmelidir. Çiftçimizi korumalıdır. Çiftçi zaten bu yıl buğdayını satarken zorlandı. Eline para geçmedi. Ayçiçeğinden nefes almasını bekliyorduk. Türkiye tarımı üzerinde son yıllarda borçlanma var.Tarlaların el değiştirilmesi var. Çiftçimiz bu borçlarını çevirebilmesi için tarlamı satsın. Biz çiftçinin alın terinin karşılığını almasını istiyoruz. Ziraat odaları çiftçinin kendi kuruluşudur. Kuruluş amacında iş, aş, emek ve hürriyet olan bir kuruluştur. Ziraat odaları buna karşı çıkmalıdır. Trakya Birliği tekrar buradan uyarıyorum. Fiyatlarını gözden geçirsin. Çiftçimizi mağdur etmesin.”dedi.

 

 

 

 

 109 total views,  5 views today

Next Post

Ayçiçeği Taban Fiyatına Tepki

Edirne Ziraat Odası Başkanlığında düzenlenen ortak Basın toplantısına Trakya’da bulunan Ziraat Odası Başkanları, Türkiye Ziraat Odaları Eski Başkanı Erol Baraz, Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Darcan katıldı. Geçtiğimiz günlerde Trakya Birliğin açıkladığı taban fiyatına tepki gösteren  Türkiye Ziraat odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp