Okul Kıyafetleri Velilerin Onayına Bağlı

admin

 

Okullarda Velilerin %50’sinden fazlasının bir kıyafet üzerinde anlaşmaları halinde öğrencilerine o kıyafet alınacak.

DSC_0740  Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, öğrencilerin okul kıyafetleri konusuna açıklık getirdi. Özcan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Okul kıyafetleri ile ilgili olara resmi gazetede yayımlanan genelgenin 4.Maddesinde bir değişiklik oldu. Bu değişikliğe göre,  okul öncesi ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık kıyafet serbest deniliyor.Bu maddede bir değişiklik yapıldı.O da şu, öğrenciler okullarda tek tip kıyafet giymeye zorlanamıyor. “Ancak okul yönetimi ve okul aile birliği koordinatörlüğünde Velilerin %%50’sinin üzerinde veli ile  mutabakat sağlanarak,okul kıyafetleri belirlenebilir;” deniliyor. Böyle bir hüküm getirildi.

Bu konuda velilerden kaynaklanan bazı beklentiler vardı.Bakanlık bunu göz önünde bulundurarak,bir esneklik sağladı.

Okullar kıyafet anketlerini yapıyor, bu anketler sonucunda velilerin %50’sinden fazlası  bir kıyafet konusunda anlaşıyorsa bu kıyafetler kullanılıyor.

Burada kıyafetler velilerin kararına bağlı. Normal koşullarda kıyafetinden dolayı zorlama yapılması veya  bir işlem yapılması söz konusu değil” diyen Özcan, yeni Eğitim Öğretim yılı ile ilgili olarak şunları söyledi; “ Geçtiğimiz yıl Valimiz Hasan Duruer’in başkanlığında birçok projeye imza attık. Sadece öğrencilerin akademik başarısı ile ilgili değil sosyal,kültürel,sportif etkinliklerde,ulusal ve uluslararası birçok projede büyük başarılara imza attık.Bizim geçen seneki en büyük amacımız.Daha doğrusu bir eğitimci olarak en büyük amaçlarından biri öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkarmaktı.Bireysel kabiliyetlerinin gelişmesine katkı sağlamaktı.

ÖĞRENCİLER YETENEKLERİNE GÖRE EĞİTİM ALMALI

DSC_0744Akademik başarı önemli olmakla birlikte ondan daha önemli olan öğrencinin kendini ifade edebilmesidir. Kendi yeteneğine uygun bir eğitim alabilmesi. Bu yönde ciddi faaliyetlerimiz oldu.

Okul idarecileri öğrencilerimiz, öğretmenlerimizle büyük bir performans sergilendi. Bunun sonuçlarını geçen sene aldık. Geçen yıl uygulamaya aldığımız birçok proje vardı.  Bu projeler ayni şekilde ve yeni projelerle bu yıl da devam edecek.

Edirne iki açıdan çok şanslı. İyi bir öğretmen kadrosu var. Velilerin eğitime olumlu bakış açısı var. Bunu iyi bir alana götürmek geliştirmek zorundayız. Bunun için daha etkin olmamız gerekiyor. Öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfetmeleri noktasında onların önünün açılmasına, destek verilmeli. İşin ekonomik boyutuyla değil, onların etkin olabilecekleri alanlarda da yeteneklerini ortaya koymamız gerektiği inancındayız.

Bu tip etkinliklerle beraber, çocuklar katılımcılığı dayanışmayı birlik beraberliği disiplini elde etmiş oluyorlar. Bu tip etkinliklere katılan öğrencilerin disiplinli çalışma yeteneği artıyor . Halkımız yeni eğitim döneminde bizi izlemeye devam etsin bize desteği versinler.Edirne eğitimde iyi bir konumda.Bunun daha da ileri götürmemiz gerekiyor. Özellikle sivil toplum kuruluşlar dahil, tüm kurum ve kuruluşlardan eğitimin amacını gerçekleştirme noktasında.maddi ve manevi destek istiyoruz.Bunun yardımsever halkımıza sivil toplum kuruluşlarından eğitimin amacını gerçekleştirmek noktasında yardımlarını bekliyoruz” dedi

ile konuşmasını noktaladı. Son yıllardaki Yürütme, yasama ve yargı kararlarını dikkate aldığımızda Baro başkanının bu tanımlaması için söylenecek fazla bir söz bulunmuyor. Bu talepleri yerine getirilir mi, orası şüpheli. Yargıdaki bu aksaklıkların ülkemizin huzur ve güveni açısından çok önem taşıdığını sağduyu sahibi herkesin ortak arzusu. Ne demişler; “Etin kokmaması   için tuzlarsınız, ya tuz kokarsa ne olacak?

 

 

 172 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE'DE DE MERDİVENLER BOYANDI

İlk olarak İstanbul Beyoğlu’nda başlayan merdiven boyama işi, Edirne’de de hastane merdivenlerinin boyanmasıyla yapıldı. Edirneliler, renkli ve güzel bir görüntü olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, gündemde olan merdiven boyama işinin Edirne’de de uygulandığını, başka merdivenler varsa halkla birlikte boyanacağını dile getirdi. Renklerin insanları mutlu ettiğini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp