Okul yaptıran hayırseverlere plaket

admin

Okullarımızın kurumsal kimliklerini ön plana çıkararak öğrencilerimizin, okullarına isimlerini veren değerli insanları tanımalarını sağlamak amacıyla, Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “İsmiyle Müsemma Okullar Projesi” kapsamında; Edirne Merkez İlçe ve 8 ilçemizde okul yaptıran hayırseverlere düzenlenen törenle plaket takdim edildi.        Çocuklarımıza, gençlerimize yapılan her yatırım, ülkenin geleceğine, yarınlara yapılmış demektir. Hayırseverlerimizce yapılan ya da yapılacak her eser yarınlarımızı biraz daha aydınlatacaktır. Gelecek nesillerimiz, muasır medeniyet seviyesinin ötesine, bu eserlerin aydınlattığı yoldan yürüyecektir. Geleceğimiz, bu şehrin geleceği, hayırseverlerimizin fedakâr gönüllerinden kopan bu eserlerin üzerinde yükselecektir. Ne mutlu şehrimizin gönül ikliminde hoş sedalar bırakanlara, Ne mutlu çocuklarımızın dudaklarında tebessüm, bakışlarında ışık olanlara, Ne mutlu eserleri var oldukça hayırla, duayla anılarak isimleri ölümsüzleştirenlere.

Düzenlenen törene, Edirne Valisi Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı İlyas Akmeşe, protokol ve hayırseverler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yaptığı konuşmada, “Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen “İsmiyle Müsemma Okullar Projesi” kapsamında düzenlenen programımıza hoş geldiniz.

Okullarımızın kurumsal kimliklerini ön plana çıkararak öğrencilerimizin, okullarına isimlerini veren değerli insanları tanımalarını sağlamak amacıyla başlattığımız bu proje, aynı zamanda hepimize unuttuğumuz erdemleri hatırlatmanın da bir vesilesi olarak algılanmalıdır. Türk toplumunun tarihin her devrinde canlı kalabilmiş bir toplum olmasının temel nedeni; her alanda, toplum içindeki bireylerin birbirleriyle dayanışma ve yardımlaşma içinde olmasıdır. Bizim özümüz ve kültür varlığımız, geleneklerimizin inceliklerinde gizlidir. Kaşgarlı Mahmut´un kaleme aldığı ve ilk sözlüğümüz kabul edilen Divanü Lûgati’t-Türk’te de “yardımlaşmayı ve dayanışmayı” ifade eden “otuz dokuz sözcük” mevcuttur.

Bu millet; “Ner´de birlik, or´dα dirlik…” “Bir elin nesi vαr, iki elin sesi vαr.” diyerek birbirinin derdine derman olmuş bir millettir. Bu millet; “İyilik eden iyilik bulur.” “Ne verirsen elinle, o gider seninle” inancıyla yaşayarak Kuran-ı Kerim´in Bakara Suresi´nde geçen “Mallarını gece gündüz; gizli ve açık Allah yolunda harcayanlar var ya, onların Rableri katında mükâfatları vardır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olacak değillerdir.” ayetini adeta bir “toplumsal barış projesi “ne dönüştürmüş bir millettir.

Kâinat, özü itibarıyla iyi olup iyilik üreten anlayışlar üzerine inşa edilmiştir. İyiliğin olduğu yerde kötülük üretilemez ve insanı insan yapan değerler tüketilemez. İyilik insanın varlığının ve var oluş gayesinin özüdür. İyiliğin de hayrın da özünde fedakârlık vardır. Hiçbir karşılık beklemeden herkese fayda sağlayacak işler ancak fedakârlıkla yapılabilir. Hayır yapmak insanların diğer insanları kendi mutluluklarına ortak etmesidir.

Siz değerli hayırseverler! Kendi dünyalıklarınızdan ayırıp memleketin geleceğine akıttığınız hayırları, yani okullarımızı bizlere emanet ettiniz. Çocuklarımız, gençlerimiz; sizin sayenizde “aydınlık yarınlarını içine alan ilim yuvalarına” sahip oldular. Bu yüzden sizler, hepimizden çok yaşayacaksınız. Hiç kuşku yoktur ki “aldığımız şeylerle geçici bir süre var oluruz ama verdiğimiz şeylerle ebediyen yaşarız.” Hepinize minnet ve şükran duygularımla saygılarımı sunarım” dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, “Bugün benim için çok mutlu bir gün. Çünkü Edirne’mizin, gençliğine, eğitimine, geleceğine yatırım yapan insanlarla beraber olmak onları tanımak beni çok mutlu etti. Sizler Edirne’nin geleceğine insanlığın geleceğine yatırım yaptınız. Eğitim alanından yapılan bütün yatırımlar insanlığın geleceğine yapılan yatırımdır. Devlet olarak kamu alanında kamu yatırımları yapmaya çalışıyoruz. Asıl önemli olan devletin yanında siz hayırseverlerin sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde bu yatırımları gerçekleştirmeniz. Edirne Osmanlı medeniyetinin kurulduğu şehir. Osmanlı medeniyeti de aslında bir vakıf medeniyetidir. Osmanlı insanlığa değer veren, insan değerlerini ön plana çıkaran bütün farklı inanç ve düşüncedeki insanları ortak yaşama paydası altında birleştiren bir medeniyet anlayışı geliştirmiş. Bunun temelinde yine eğitim geliyor. Bu eğitimde de hayırseverlerin, gönüllülerin, sosyal sorumluluk anlamında sorumluluk duyan insanların yapmış olduğu yatırımlardır. Edirne’de ki eserlere baktığımızda hepsi bir hayırseverin ismiyle anılır. Bu geleneği de sizler Edirne’de devam ettiriyorsunuz. Sizlerin binlerce çocuğunuz var. Onlar her gün sizlere teşekkür ediyor, dua ediyor. Sizleri biz hiç unutmuyoruz, unutmayacağız ve sizler unutulmayacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından hayırseverlerin yaptırdıkları okulların yer aldığı sunum gösterildi.

Tören, Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik Araştırma Merkezi, Faika Erkurt Özel Eğitim İlkokulu-Ortaokulu-Mesleki Eğitim Merkezi, Havsa Şahika Erkurt Anadolu Lisesi, Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu, Ticaret Borsası İlkokulu, İsmail Güner Ortaokulu, Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu Yüksel Yeşil İlkokulu, Hatice Erkurt Anaokulu, Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Trakya Birlik İlkokulu, Edirne Lisesi, İlhami Ertem Anadolu Lisesi, Ticaret Ve Sanayi Odası İlkokulu-Ortaokulu, Havsa Vilayetler Birliği Anaokulu, Büyükevren Aziz Yörük İlkokulu/Ortaokulu, Abdül Şavur İlkokulu, Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi, Dr.Ali İhsan Çuhacı İlkokulu, Keşan Feride Mehmet Çuhacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yekta Baydar Ortaokulu, Keşan Ticaret Sanayi Odası Anadolu Lisesi, Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu/Ortaokulu, Rasim Ergene İlkokulu/Ortaokulu, Keşan İlhami Ertem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Keşan Safiye Erol Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi, Ahmet Yenice Ortaokulu, Çağdaş Yaşam Ülker Ali Oğuzman Anaokulu, Yenikarpuzlu Mustafa Gergin İlk/Ortaokulu, Esetçe Suzan Demirci Çağdaş Yaşam İlk/ Ortaokulu, Kavaklı Hürmüz ve İbrahim Ataş İlk ve Ortaokulu, Ali Ayağ Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Harmanlı Rauf Şenbaş ve Yunus Şenuz İlkokulu/Ortaokulu, Mahmut Arif Dilmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TEV Orhan Çetin Fen Lisesi, Safvet BUZCU İlkokulu, Hüseyin Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi’ni yaptıran hayırseverlere plaket takdim edilmesiyle sona erdi.

 185 total views,  2 views today

Next Post

Suiçmez “Süt Fiyatlarından memnun değiliz”

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez düzenlediği basın toplantısında; 1 lira 40 kuruş olarak açıklanan sütün litre fiyatının aslında yetersiz olduğuna dikkat çekerek, üreticinin cebine aslında 1 lira 31 kuruş girdiğini ifade etti; Suiçmez açıklamasında;  Son günlerde, özellikle ulusal medyada 5-6 aydan bu yana  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp