Okula ve yuvaya giden çocuklarınızı ENFEKSİYONLARDAN NASIL KORUMALIYIZ

admin

Edirne  Kamu hastaneleri Birliği  Genel SekreterliğiBasın İletişim Birimi tarafından yapılan  açıklamada .” Uzunköprü Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Gencan, okul ve yuva çocuklarını enfeksiyonlardan korunmasıyla ilgili bilgi verdi.

NEDEN DAHA SIK ENFEKSİYON…

Okul ortamında aynı sınıfta sürekli bir arada olan bir sürü çocuk, sınıf havalandırmalarının yetersiz yapılması, havaların soğuması ile birlikte özellikle viral enfeksiyonların artışı, el yıkamanın olması gerekenden daha az sıklıkta yapılması, çocuklarda enfeksiyon değiş tokuşu için risk faktörlerini oluşturur.

dr-necdet-gencan

 

 

 

 

 

 

 

AMA BİZ AŞILARIMIZI YAPTIRDIK…

Kuşkusuz aşılama programlarına uyulması en azından bilinen hastalıklardan çocuklarımızı koruyabilmemiz için gereklidir. Özellikle bulaşıcılığı çok yüksek olan Hepatit A ve Suçiçeği hastalıklarına karşı henüz bağışıklığı yapılmamış olan çocuklar, bu hastalıklar açısından risk altındadır. Kuşkusuz aşı ile bağışıklık tercih edilir fakat adı henüz bilinmeyen ya da aşısı henüz bulunmamış bir sürü mikroorganizma olduğunu bilmemiz gerekir.

NASIL KORUNALIM…

Çocuklarımıza el yıkamanın alışkanlık haline dönüşmesini sağlayacak olan ebeveynlerdir. Onlara sözlerden önce davranışlarımızla örnek olduğumuzu düşünürsek, bu konuya hassasiyetle eğilmek gerekir. Çocuğa kişisel hijyenin önemi ve bunu nasıl sağlayabileceği konusunda bilgi verilmeli, okulda kullanabileceği sıvı sabun, kâğıt havlu gibi malzemeler hazır bulundurulmalıdır.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı uyku alışkanlığı, mikroplarlasavaşın en çetin yaşanacağı okul döneminde, çocuğun bağışıklıksisteminin kuvvetli olmasını sağlar.

ÇOCUĞUM HASTA, OKULA GİTSİN Mİ…

Çocuğunuz hastalandığında, olanak dahilinde ise okula gitmemesini sağlamak hem çocuğun hastalık sürecini hızlı geçirmesi hem de okuldaki diğer çocukların sağlıklarını korumak adına önemlidir. Ancak çocuğun eğitim sürecinde aksamaya neden olmamak adına bu açıdan bir risk taşıyıp taşımadığına en iyi çocuk doktorunuz karar verecektir.

EN SIK SORUNLAR NELER…

Solunum yolu enfeksiyonları; bir sağlık çalışanının en sık duyduğu kısaltmalardan biri olan ÜSYE, çocukların da okul dönemlerinde yakasını bırakmayan bir tanı haline geliyor. Üst solunum yolları enfeksiyonları çocuklarda öksürük sonrası havada asılı kalan damlacıkların nefes ile alınmasıyla ya da yakın temas sonrası gelişir. Genellikle viral, bazen de bakteri kaynaklı olabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlarda; çocuk daha halsiz, keyifsiz olur, ateş daha yüksek derecelere ulaşabilir ve tedavide antibiyotiklerin de kullanılması gerekebilir.

Viralenfeksiyonlarda; daha çok semptomatik tedavi dediğimiz, ateşi düşürme, tıkalı burunu açma gibi yöntemlere başvurulur. Bunun ayrımını yapacak olan çocuk hekimidir. Önemli olan hasta çocukta komplikasyonlar gelişmeden yani ilk enfeksiyon belirtilerine daha şiddetli başka belirtiler eklenmeden önce doktora başvurulmasıdır. Böylece tedavi süreci daha kısa ve kolay çözülebilir bir sorun olarak kalır.

İshal; okul dönemlerinde sık karşılaştığımız bir diğer enfeksiyon çeşididir. Çocuklarda tetkik ile kanıtlanmış bir etken olmadıkça ishale yönelik ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Yine semptomatik tedavi, yani ateşi düşürme, bol sıvı takviyesi, yağlı ve şekerli gıdalardan kaçınılarak oluşturulacak bir diyet programı ishalin iyileşme sürecini hızlandırır.

Gıda alerjileri; daha önce çocukta hiç gözlenmemişken, kantin ya da marketten alınan boyalı besinlerle okul çağında ortaya çıkabilir. Bu açıdan ürtiker dediğimiz cilt kızarıklığı, kaşıntısı, kabarması gibi belirtiler ortaya çıktığında çocuğa yediklerinin sorulması, tanı konmasını sağlayabilir.

YİNE DE…

Alabileceğimiz tüm önlemleri almamıza, sağlıklı beslenme, el yıkama ve uyku alışkanlıklarını çocuğumuza vermeye çalışmamıza rağmen, her çocuk hasta olur. Hiçbir çocuğun hasta olmadan büyüdüğü görülmemiştir. Aileler, çocuğun bağışıklık sisteminin, mikroplarla savaş sırasında daha da tecrübelenip kuvvetleneceğini düşünerek kendilerini rahatlatmaya çalışmalıdırlar. Önemli olan sorunun büyümeden çözülmesidir.”

 

 94 total views,  2 views today

Next Post

Rektörden ilk ders

19-23 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan ve Beyaz Önlük Töreni ile başlayan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Uyum Programı devam ediyor. Program kapsamında RektörProf. Dr. Erhan Tabakoğlu, öğrencilere 20 Eylül 2016 tarihinde Tıp Fakültesi Amfi Binası’nda ilk dersi gerçekleştirdi. Derste Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp