Okullarda kalp Taraması Başladı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak yürütülen ortak çalışma çerçevesinde okul çağı çocuklarında elektrokardiyografi (EKG) ile kalp taraması başlatıldı.

okullarda_kalp_taraması_edirne

Edirne İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İlhan AÇIKGÖZ yaptığı açıklamada; “Proje esasen, İstanbul Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin başlattığı ve yürüttüğü bir proje olup, amaç tüm Türkiye’de bu çalışmayı yapabilmektir. Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İstanbul’dan sonra ikinci il olarak Edirne’yi projeye davet etmiş ve bu vesileyle de Edirne ayağındaki çalışma tarafımızdan başlatılmıştır.

okullarda_kalp_taraması_edirne9

Çalışmada, Edirne merkez ve ilçelerdeki ilk, orta ve lise tüm okullardaki öğrencilerimizin EKG’leri okullarında çekilecek, çekilen EKG’lerin verileri internet üzerinden İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi data bankına yüklenecek ve bu hastanede çalışan Çocuk Kardiyolojisi uzmanları tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sonrasında muayene edilmesi gereken çocuklar ileri tetkik ve tedavi için Edirne Devlet Hastanesi’ne davet edilecek, buradaki değerlendirme de yine İstanbul’dan gelecek olan Çocuk Kardiyolojisi uzmanlarınca yapılacaktır.

okullarda_kalp_taraması_edirne8

Bakırköy bölgesinde yapılan tarama çalışmasında şimdiye kadar 45.000 EKG değerlendirilmiş ve 8.000 çocuk muayene için hastaneye davet edilmiş ve 260 çocukta da kalp hastalığı saptanarak tedavisi yapılmıştır.

okullarda_kalp_taraması_edirne6

Tarama kapsamında Edirne’deki yaklaşık 40.000 öğrencinin EKG’sinin çekilmesi ve değerlendirilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda, yaklaşık 7.000 – 7.500 öğrencinin muayene için davet edileceği ve yaklaşık 200 –250 çocuğumuzun da tedavi edileceği öngörülmektedir. “ dedi.

Edirne Merkez İnönü İlkokulunda yapılan Kalp taramasında 136 kişiye tarama yapıldı.

HABER /  RESİM :  Fikri AK


okullarda_kalp_taraması_edirne2 okullarda_kalp_taraması_edirne3 okullarda_kalp_taraması_edirne4 okullarda_kalp_taraması_edirne5
okullarda_kalp_taraması_edirne7

okullarda_kalp_taraması_edirne10 okullarda_kalp_taraması_edirne10kpk

 

 

 

 

 274 total views,  2 views today

Next Post

14 KASIM 2013 DÜNYA DİYABET GÜNÜ "Dİyabetten Geleceğinizi Koruyun"

“14 KASIM 2013 DÜNYA DİYABET GÜNÜ” nedeniyle EDİRNE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ  Saraçlar caddesi’nde açtığı stantta halkı bilgilendirdi.  Konuyla ilgili yapaılan yazılı açıklamada;   Yaşam boyu süren ciddi bir metabolizma bozukluğu olan diyabet, müdahale edilmediği takdirde vücudun hemen hemen bütün organlarını etkileyebilmektedir. Kontrol altında tutulamayan diyabet; körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, inmeye (felç), […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp