OKULLARDA NELER OLUYOR?

admin

fikri_yalin_koseÖğretmenler sendikalarının tamamı bu günlerde çok endişeli. Son yıllarda okullarımızda neler oluyor diye soruyorlar. Bundan yaklaşık bir ay önce Öğretmenler sendikaları, okullara dışarıdan yapılan saldırı konusunu bir kez daha gündeme taşımışlardı.

Ne yazık ki, sendikacılarımızın bu haklı tepkilerine milli eğiti yetkilileri ve diğer sorumlulardan herhangi bir tepki gelmedi.

Öğretmenler sendikası üyesi eğitimcilerimizin ifadelerine göre, okul içine giren bazı kişiler bunların arasında öğrenci olmayanlar dav var. Okul içinde öğretmenlere bıçakla saldırıyor hakaret edip yaralanmalarına neden oluyor.

Daha sonra bakıyoruz, bu çirkin saldırıyı yapanlar ceza görmüyor. Olay, örtbas ediliyor. Söyle bir o günlerde öğretmenlerimizin gündeme taşıdıkları Kız Meslek Lisesine saldırıyı bir hatırlayalım: O gün ne olmuştu.

Okulda İstiklal marşının söylendiği sırada okul dışından bazı kişiler öğretmen ve öğrencilere elerindeki kesici aletlerle saldırmış. Öğretmenlerin sağduyulu davranmaları sonucu bu olay önlenebilmişti.

Yapılan konuşmada öğretmenler bir kez daha uyarıyor bu olay Amerika’da olduğu gibi kanlı bir şekilde sonuçlanabilirdi. Geleceğin güvencesi olan evlatlarımız ve onları yetiştiren öğretmenlerimizin ölümleri ile karşılanabilirdi.

Yaşanan bu acı olayın sonunda saldırganların ceza görmemesinden sonra geçen hafta Salı günü bir öğrenci elinde bıçakla okula gelerek kendisini uyaran okul idareci ve öğretmenlere saldırmış yaralanmasına neden olmuştu.

Bakıyoruz ayni olayın benzeri Uzunköprü Ticaret Meslek Lisesinde yaşanıyor. Bir öğrenci okul içersinde öğretmen ve

öğrenciler önünde okulun müdür yardımcısına saldırıda bulunuyor. Öğretmenlerin gayreti soğukkanlı davranmaları sonucu bu saldırı da önlenebiliyor. Bu örnekler bekli de kamuoyuna yansıtılmayan örnekleri ile daha çok olduğunu görüyoruz.

Edirne gibi çağdaş, huzurlu bir kentin huzurunu bozmaya kimsenin hakkı olamaz. Makamı ve arkasında güvendiği kimseler kim olursa olsun halkımız bu kişilerin huzursuzluk yapmalarına izin vermez.

Burada dikkati çeken durum. Böyle saldırıların birbiri ardına olmasına, eğitim kurumlarımıza saldırı yapılmasına karşın, bu saldırganların hiçbir ceza almadan salıverilmesi.

Okullara yapılan böyle barbarlığı sıradan bir olay gibi değerlendiremeyiz. Bunu öyle yorumlayanlar çok yanlış yapıyorlar bir anlamda daha büyük saldırılara zemin hazırlıyorlar.

Allah esirgesin bu saldırılarda ölümcül bir vaka olursa bu vebalin sorumluluğundan kaçamazlar. Milli eğitim geleceğimizi şekillendiren güvenli nesiller yetiştirmekle yükümlü bir korum.

Aileler evlatlarını çağdaş geleceğini güvence altına alacak şekilde yetişmesi için okullara gönderiyor. Okullar çok güvenli yerler olmalı. Bu güven sarsılırsa insanlarımız ne yapacak kendi güvenliklerin mi sağlamak zorunda kalacaklar.

Bazı çevreler okulların aleyhinde çalıştıkları milli eğitime güvenin sarsılması için ellerinden geleni yaptıkları biliniyor. Bu amacı güden karanlık çevrelerin seslerinin kısılması gerekir. Bakıyoruz bazı veliler de oklarda öğrencilerinin başarısızlıklarını öğretmenlere yükleme çabası var. Bunlar okul aile birliği toplantılarında gündeme gelmeli.

Bu toplantılar sadece okulun ihtiyaçlarını gidermek için yapılan toplantısı görüntüsünden kurtulmalı. Onlardan daha önemlisi okullardaki huzur bozucu olaylar gündem konusu olmalı. Bunu engellemek için tüm kurumlara görev düşüyor.

Bir başka dikkati çeken durum ise, Emniyet Müdürlüğü bir yılda meydana gelen adli olaylar konusunu gündeme taşıdı. Buradaki konuşmalarda Edirne’nin genelde huzurlu bir şehir olduğu, bir kez daha tescil edilmesine kaşın, çocuk suçlarındaki artışa dikkat çekildi. Bu gelecekte suç sahasının daha da yaygınlaşmasının göstergesi değil midir?

Onun için başta aileler olmak üzere gençlerin suç işlemesini önlemesi gereken herkes çok duyarlı olmalı. Bu suçlat arasında kötü alışkanlıkların da olması suçun boyutunu daha da arttırıyor.

Bu olumsuz gelişmeler huzurlu bir kent olan, Edirne’miz için çok önemli acil olarak önlem alınması gereken bir tehlike. Bunu kimse gözden uzak tutamaz. Suç oranını artmasına neden olan unsurlara kısa sürede neşter vurulmalı.

Bunun gerçekleşmesinde duyarsın davranan hangi kurum olursa olsun teşhir edilmeli. Böyle olayların cezasız kalmasına göz yumulmasına kimse rıza göstermemeli yılanın başı küçükten ezilmezse sonunda yılan bu işe çanak tutanları da sokar. Öğretmenlerimizin çağrıları çok önemli aman dikkat diyorum.

 38 total views,  2 views today

Next Post

AK Partili Gençlerden Gazetemize Ziyaret

AK Parti Edirne Gençlik Kollarından Sosyal işler başkanı Naim Etiz, Gençlik kolları kurulu üyelerinden Can Acık, Şerife Aran, Üniversite teşkilatından Halil Aydınhan,10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle Gazetemizi ziyaret etti. Gençlik Kolları yöneticileri çalışmaları hakkında bilgi verdiler gazetecilerin bu anlamlı gününde ziyaret etmek ve başarı dilemek istediklerini söylediler.  39 total views, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp