OLACAĞI BUYDU

admin

fikri_yalin_koseCHP’de belediye başkan adayının açıklanmasının ardından fırtına öncesi sessizlik hâkim. Belediye Başkanı aday adayları Genel Merkezin Milletvekili Recep Gürkan’ın adaylığında kararına çok tepkili. Bazıları bu tepkisini Televizyona çıkıp sıcağı sıcağına yorum yapıyor.

Milletvekili Gürkan’ın aday gösterilmesinin asıl nedeni nedir buna neden karar verilmiştir, önümüzdeki bir iki günde öğreneceğiz.

Bu konuda sızan haberlere göre, Edirne’de CHP’den Belediye Başkan aday adayı olanların bugüne kadar sergiledikleri birbiri ile uzlaşmaz tavırları, rakip parti yerine devamlı kendi partisinden arkadaşlarını suçlamaları büyük etken oldu.

CHP Genel Merkezin uyarısına karşın, bir aday üzerinde karara varılamaması sonucunda Genel merkez “ mademki sizin aranızda böyle keskin çizgiler var bir türlü anlaşamıyorsunuz, mevcut belediye başkanı ile devamda da yoğun tepki gösteriyorsunuz, o zaman biz de sizin dışınızdan birini kendi seçtiğiniz milletvekilinizi belediye başkanı adayı yapıyorum” şeklinde duyumlar aldım.

Benzer durum Kırklareli’nde de yaşandı. Adaylar konusunda ortak kanıya varılmaması nedeniyle. Kırklareli’nde de ayni durumun yaşanması milletvekilini belediye başkanı adayı yapmayı kararlaştırıldı. Bunda amaç bu tartışmaların dışında birinin bu görevi üstlenmesi.

Şimdi mesele bunu tabanın nasıl kabulleneceği. Bir süre önceye kadar Belediye Başkanı Hamdi Sedefçiyi desteklediği görülen, Milletvekili Recep Gürkan’ın bu tavır değişikliğinin altında yatan esas sebep nedir. Neden Belediye Başkanı adaylığına yeşil ışık yaktı?

Bu önemli bir sebepten kaynaklanıyorsa bunu kamuoyu ile paylaşması ikna etmesi sorunun zorunluluktan kaynaklandığını buna mecbur olduğunu açıklaması gerekir. Aksi halde bugün

gündemde olan konuların altında zor durumda kalabilir. Anlaşıldığı kadarı ile CHP Genel Merkezi, çetin geçen tartışmalardan ve kavgalara sahne olan görüşmelerin ardından bu kararı almış. Buna saygı gösteren gösterecek partisine destek verecek. Bu karara tepkili olanlar ise bundan böyle kendine başka yol çizecek.

Öyle sanıyorum ki, bir süre sonra bu kararın altında yatan gerçek nedenlerin su yüzüne çıkması sonucunda bu tartışmalar büyük oranda son bulacak.

Sosyal demokratların her seçim dönemi aşağı yukarı böyle tartışmalarla geçiyor.

Başka illere de baktığımızda görüntüler bundan farklı değil. CHP’nin Biraz da muhalefette kalmanın, bazı kişilerin kendi desteklediği adayın mutlaka aday olmasında ısrarından kaynaklanmış olsa gerek. Onların yerine başka adayların gelmesini bir türlü hazmedemiyorlar. Bunu fırsat bilen bazı medya kuruluşları da bu ortamdan yararlanarak” Bak muhalefet partisi yine karıştı” şeklinde habere dönüştürüyor.

Bir partide seviyeli olarak, tartışmaları ve tepkileri normal karşılamak gerekir. Bunun aksi olan, partiler kendilerini her ne kadar tabanın sesi olduğunu demokratik yapıyı yansıttığını söyleseler dahi bu inandırıcı olamaz.

Gerektiği zaman halk tepkisini koymalı “ben yaptım oldu” anlayışı merkeziyetçi tavırlar, tek kişiye söz hakkı tanınması ancak totaliter rejimlerde olur.

Yeter ki CHP’liler bu eleştiri dozlarını kişisel tartışma boyutuna ulaştırmasınlar, akıllarını başlarına toplasınlar. Parti tabanının genel kanısı bu doğrultuda.

Bugün yaşanılan olumsuzluklar bakarsınız, bir süre sonra, yerini karşılıklı hoşgörü çerçevesinde barışa bırakabilir. Türkiye’de olduğu gibi bölgemizde de siyaset çok değişken bir gün önce olanlara bakıyorsunuz sizi hayrete düşürecek tablo ile karşılaşıyorsunuz.

Bir gün sonra ise onun tamamen aksi görüntüler ortaya çıkıyor. Bizdeki siyaset bahar havasını andırıyor. Öyle sanıyorum ki, parti içinde yaşanacak kaosun kimin işine yarayacağını dikkate alan partililer seçim kaybetmenin sonucunun çok ağır olacağını partilerinin en çok oy aldığı bir ili böyle kısır çekişmelerle kaybetmenin faturasının Edirneli partililere çıkacağının hesabını yaparlar.

Yoksa Edirne’de belediye seçimini kazanmaları hiç de kolay gözükmüyor. Aralarındaki yapay tartışmalar böyle devam ederse bir bakarlar ki 30 Mart akşamı garanti gibi gördükleri kaleleri sahip değiştirmiş.

İktidar partisi adayı seçimin galibi olmuş. Bu uzak bir ihtimal olarak görülmüyor. İktidar partisi seçimi kazanabilmek için tüm imkânlarını seferber ediyor. Bakıyorsunuz Sağlık Bakanı her hafta sonu Edirne’de. Bu da Edirne’deki seçimin ne denli olduğunu gösteriyor.

Bu zorlu yarışın gerçek mücadelesi bugünden sonra başlıyor. Kıran kırana mücadele içinde geçmesi beklenen bu yarışta ipi göğüsleyen kim olacak onu 30 Mart akşamı göreceğiz şunun şurasında seçime bir buçuk ay kaldı.

 196 total views,  2 views today

Next Post

CHP Adayı Gürkan Perşembe Günü Edirne’ye Geliyor

CHP Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan 13.02.2014 Perşembe günü  seçim çalışmalarına start vermek üzere Edirne’ye geliyor. Geçtiğimiz Pazar günü CHP Parti Meclisinden çıkan karar doğrultusunda Edirne Belediye Başkan adaylığı açıklanan Milletvekili Recep Gürkan’ın şu anda düzenlenmekte olan kalabalık bir toplulukla 13.02.2014 Perşembe günü Edirne otoban gişelerinde karşılanacağı açıklandı. CHP Adayı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp