Olması gereken yapıldı

admin

fikri_yalin_kose7 Haziran sonrası oluşan parlamento aritmetiğinde bir partinin çoğunluğu sağlayamaması ve yapılan girişimler sonucunda partiler arasında koalisyon hükümetinin kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı tarafından 1 Kasımda erken seçim kararı alındı.

Böylece halkımız bir yıl içinde ikince kez erken seçim için sandık başına gitmek zorunda kalacak. Vatandaşlar erken seçimle siyasi kararını yeniden gözden geçirip oy vermek durumu ile karşı karşıya olacak.

Daha önce ön seçim yapılarak milletvekili adaylarını belirleyen CHP Edirne’de tekrar aynı adaylarla seçime katılıyor. Bu arada CHP’nin delege seçimi de milletvekili seçimleri nedeniyle yarıda kaldı.

Edirne’de delege seçimi yapılamayan yerler 1 Kasım sonrası delegelerini belirleyecekler. Partililere göre CHP açısından bu karar partililerin milletvekili seçimine odaklanmaları açısından daha yararlı olacak.

Eğer kısa dönem seçim süresinde delege seçimleri devam etmiş olsaydı, partililer delege seçimlerine ağırlık verecek milletvekili seçimi mücadelesi ikinci plana itilecekti. Partililerin aynı anda bu iki mücadeleyi sürdürmeleri mümkün olmayacaktı.

Sosyal demokratların delege seçimleri olduğu dönemler; her zaman iç çekişmelere, büyük tartışmalara kıyasıya mücadelelere, guruplar arası bilek güreşine neden olmuştur.

Seçim süresince partililer arasında oluşan odaklaşmalar, gurupların parti ilkelerini bir yana bırakıp birbiri ile kıyasıya mücadele etmelerine bazen kırıcı boyutlara kadar varan, partililer arasında dargınlıklara da neden olmaktadır.

CHP’de delege seçimlerinin ertelenmesiyle geçici bir süreyle de olsa bu tartışmaya son verilmiş oldu.

Bir diğer konu ise yaz günlerinde yapılan milletvekili seçimlerinde olduğu gibi delege seçimleri de sağlıklı olmuyor.

Bu aylarda parti üyelerinin büyük bir bölümü tatilde.  O nedenle seçime katılan üye sayısının yarıya yakını delege seçimlerine katılamadı.

1 Kasımdan sonra yapılacak delege seçimlerinde böyle bir sorun olmayacak. Parti üyelerinin büyük bölümü seçime katılmış olacaklar, böylece parti üyelerinin gerçek iradesi sandığa yansıyacak.

Mahallelerde yapılan delege seçimlerine bakıyoruz, guruplar arası taktik mücadelesi şeklinde geçiyor. Seçimlerde sürpriz sonuçlar da ortaya çıkıyor.

Mahallelerinde kendilerinin desteklediği kimselerin, kesin delege olacağını düşünen partinin etkili kesimlerinden bazıları umduklarını bulamadılar.  Parti üyelerinin oyları ile istedikleri sonucu elde edemediler.

Delege seçimlerinin erteleme kararı öncesi Edirne merkezde 24 mahalleden 9 mahallede delege seçimi gerçekleşti.  Aralarında Şükrüpaşa ve Kocasinan gibi büyük mahallelerin de bulunduğu geri kalan 15 mahallede ise milletvekili seçimleri sonrası Genel Merkezce belirlenecek bir tarihte seçim yapılamayan mahallelerde delege seçimlerine devam edilecek.

Edirne il genelinde ise 160 yerde daha delege seçimi yapılacak. CHP’liler bu iki aylık sürede milletvekili seçimlerine daha çok ağırlık verecek. Diğer taraftan milletvekili seçimi sonrası yapılacak delege seçimleri için de guruplar arası taktikler de devam edecek.

CHP’de Milletvekili seçimleri için ön seçimin yapılmaması eski adaylarla bu mücadeleye girilecek olması Ana muhalefet partisini rahatlatmış oldu

Eğer bu seçimde tekrar ön seçim gündeme gelmiş olsaydı. CHP seçim süresince çalışmalarının büyük bir bölümünü ön seçim çalışmalarına harcayacaktı. Böylece kendi dışındaki partilerle mücadeleye, halka parti politikasını anlatmaya fırsat bulamayacaktı.

Önümüzdeki iki aylık süre öyle sanıyorum ki 7 Haziranda yapılan milletvekili seçimi öncesinden daha elektrikli daha mücadeleli geçmeye aday. Tüm partiler özellikle AKP milletvekili sayısını artırabilmek, tek başına iktidar olacak sayıya ulaşmak için kıyasıya mücadele edecek.

Daha önceki seçimde olduğu gibi, meydanlar yine renklenecek, partilerin birbirini suçlamaları bu seçimde de devam edecek.

Zira, bu seçimin ana hedefi parlamento aritmetiğinin değişmesi. Bunu gerçekleştirmek için AKP tüm imkânlarını seferber edecek, tüm kozlarını kullanacak.

Buna karşılık diğer partiler CHP ve MHP’de kendi güçlerini koruyabilmek ve milletvekili sayılarını artırmak için farklı taktik uygulayacak. Diğer taraftan ülkenin içinde bulunduğu terör ortamı sağlıklı bir seçim yapılmasına ne kadar imkân verecek, o da ayrı bir sorun.

Tüm bunlar bugün için kafalarda soru işareti yaratıyor.

Konuya AKP açısından bakıldığında, acaba eski adaylarla mı seçime katılacak sorusu gündemden kalktı. Genel merkezin kararı doğrultusunda tüm aday adayları parti üst yönetimince yeniden değerlendirilecek. Ayrıca bu arada AKP’den Milletvekili aday adayı olacaklar da bu yarışa dâhil edilerek milletvekili adayları belirlenecek. AKP milletvekili adaylarının arasında değişiklik söz konusu olursa, bu partide yeni bir siyasi tartışmaya sahne olacak demektir. Onu da bekleyip göreceğiz.  

                      ÖZLÜ SÖZLER

Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

                  EFLATUN          

 103 total views,  2 views today

Next Post

Yılın Düğünü Göz Kamaştırdı.

Yılın Düğünü Göz Kamaştırdı.  Emre ile Merve’nin mutlu gecesi Edirneli iş adamı namı değer “Köfteci Osman – Samiye Almadık çiftinin oğlu  Emre ile  Zuhal-Doğan Özkan’ın kızı Merve, Karaağaç yolu üzerinde bulunan Lalezar Tesislerinde düzenlenen düğün töreni ile evliliğe ilk adımı attı.               Gece’ye Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp