OLUMLU GELİŞMELER

admin

   Edirne Belediyesinin sportif ve kültürel etkinliklerinin İl sınırlarını aşıp Türkiye geneline yayılması, hatta ülke sınırlarını aşması kentimizin geleceği açısından çok sevindirici bir durumdur. Bu etkinlikten mutluluk duymalıyız. Belediyenin bu türde tanıtımlarından biri Yunanistan’ın Seçek yaylası yağlı güreşleri oldu. Yunanistan’da Türklerin yoğun olduğu bu köyde güreşlerin yapılmasının ayrı bir önemi var.

    Anlatıldığına göre, Kırkpınar güreşlerinin başladığı yıllar öncesi Türklerin yaşadığı bu bölgelerde Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen pehlivanlar burada güreş tutuyorlarmış. Soydaşlarımız bu etkinliklerini günümüze kadar sürdürmüşler. Her yıl Festival şeklinde Seçek yağlı güreşleri yapılıyor. Soydaşlarımızın azınlık olmalarına karşın bu geleneklerini bu güne kadar sürdürmeleri çok anlamlı.

    Ülkemizde geleneklerimizin büyük bölümünün yok olma noktasına gelmesine karşın, Yunanistan’daki soydaşlarımızın geleneklerine sadık kalmaları ders alınması gereken bir durum. Bunun yayında alevi derneklerimizin de asırlardan bu yana varlıklarını sürdürmeleri bir başka güzellik oluşturuyor. Hür ve bağımsız bir ülke eski geleneklerini yok etme yarışına girmesine karşın birçok hürriyetten yoksun olan, kaldığı ülkede azınlık konumunda olan soydaşlarımıza sahip çıkmalıyız.

     Onlardan öğreneceğimiz çok şeyler var. Türk geleneklerinin varlığını bizlerden ziyade onlar sürdürüyor.  

    Seçek yağlı güreşlerine katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu bu etkinliğin güzelliklerini anlatırken heyecanlandığını gördüm. Zor koşullarda gelenek göreneklerine sahip çıkan soydaşlarımızın bu özverili çileli  yaşamlarından alınması gereken çok dersler var. Bizler kendi ülkemizde rahat huzur içindeyiz.

   Onlar kadar sorunumuz yok. Onlar ise, bir asrı aşkın süredir,bir başka ülkenin boyunduruğu altında yaşıyorlar.İzin verilmediği takdirde evlerini dahi onarmaları mümkün değil.Bu ülkenin insanlarının sosyal haklarından yararlanamıyorlar. Buna rağmen özlerini, benliklerini gelenek ve göreneklerine sahip çıkıyorlar. Bizde yok olan bu geleneklerimizi Yunanistan ve Bulgaristan’daki soydaşlarımızdan öğrenerek sahip çıkmalıyız.

    Son yıllarda yurt dışına yapılan geziler bu imkânlardan yararlanmak için fırsat oluşturuyor. Aslında onların bizden değil bizim onlardan alacağımız çok dersler var.

    Üzücü de olsa, onlar benliklerini koruyor, geleneklerine sahip çıkıyor. Biz ise özümüzden uzaklaşıp gelenek ve göreneklerimize yeterince sahip çıkamıyoruz.

   Bu soydaşlarımızla daha sık aralıklarla temaslar kurup, kaybolmaya yüz tutan Eski Türk Geleneklerini sahiplenmeliyiz.

   Edirne Belediyesi bu yönde olumlu çalışmalar yapıyor. Soydaşlarımızın yaptıkları kültürel etkinliklerine katılarak, bu çileli insanların sahipsiz olmadıklarını, hiç olmazsa Edirne olarak yanlarında olduklarını kanıtlıyor.

    Bu sahiplenme onlara cesaret verecektir. O nedenle Edirne Belediyesini ve bu konuda gayret gösteren tüm kurum ve kuruluşları kutlamak gerekir. Buraya yapılan gezilerde bu konular ön planda tutulmalı. Soydaşlarımızla iyi ilişkiler kurulmalı, onların tüm sorunlarına sahip çıkılmalı. Edirne’ye geldiklerinde soydaşlarımız evlerimizde misafir edilmeli dostluk bağlarımız daha da geliştirilmeli.

    Bu konuda özellikle Edirnelilere önemli görevler düşüyor.Bu gelenekleri yaşatılmasından rahatsız olanlar,  Türkiye’de olduğu gibi Soydaşlarımız arasında da toplum bağlarını  başka mecraya   çekmek  isteyenler olacaktır.Buna fırsat tanınmalıdır.

   Hem milli hem de dini bakımdan insanlarımızı farklı alanlara çekmek isteyenlerin boş durmadığını unutmamalıyız. Onların Türklerin birliği, dirliği ile ilgileri yoktur.

    Onlar, kendi dar çıkarları için yapmayacakları kötülük yoktur. Çevremizde Türklerin azınlıkta olduğu ülkelere bakalım. Onlara yeterince sahip çıkabiliyor muyuz?

     Soydaşlarımıza başka ülkelerin müdahalelerine engel olabiliyor muyuz? Makedonya’da Bosna Hersek’de Bulgaristan ve Yunanistan’da soydaşlarımız üzerine tezgâhlanmak istenen her türlü baskı ve oyunlara engel olmalıyız. Onlar bizim onurumuz, gururumuz. Biz kendi ülkemizde şu an huzur ve mutluluk içindeyiz.

    Soydaşlarımızın ne güçlükler içinde olduğunu anlamak için yakın tarihimize bir göz atmak yeterli olacaktır. Bu görevimizde eksiklikler var.

    Son yıllarda izlenen daha sıkı ilişkiler, bu öz evlatlarımız açısından moral verici olacaktır. Bu ülkelere gönül eğlendirmek için gidenler böyle önemli görevlerini de olduğunu akıldan çıkarmamalıdır

 135 total views,  2 views today

Next Post

HAVSA HAYVAN PAZARI AÇILIYOR

HAVSA HAYVAN PAZARI AÇILIYOR Küçükbaş hayvanlarda çıkan Çiçek hastalığı nedeniyle kapatılan Havsa Canlı Hayvan Pazarı 24.08.2013 tarihinde Cumartesi günü sadece büyükbaş hayvanların alım-satımına açılacaktır. Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan SARI tarafından yapılan açıklamaya göre;   Küçükbaş hayvanlarda hastalığın, bulaşma ve yayılma riskinin devam etmesi sebebiyle, canlı hayvan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp