Ömer Ergin, 300 koyun projesinin olumsuz yanlarına dikkat çekti

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, köyüne dönen üreticiye 300 koyun projesinin olumsuz yanlarına dikkat çekti. Üreticilere dağıtılacak koyunların kredi ve ipotek karşılığında verileceğini belirten Ergin, “Proje kapsamında toplamda 500 bin baş damızlık koyun satılacak. Türkiye’de bu kadar koyun yok. Bu nedenle ithalat yapılacak. Projenin özü koyun ithal etmek ve yeni girişimcilere satmak” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Ergin, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıkladığı ve herkesi heyecanlandıran “300 koyun artı sigorta ve asgari ücret” projesinin ilk bakışta yararlı ülke hayvancılığına katkı yapacak bir proje gibi gözüktüğünü ancak projenin içeriğinin iyi incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Projenin içerisinde farklı koşullar barındırdığını ifade eden Ergin, şunları kaydetti: “Ülke kırsalında binlerce boş ağıl ve ekilmeyen topraklar var. Boş ağıllara damızlık koyun alınacak, boş araziler işlenecek ve yem bitkileri üretilerek koyunlar beslenecek. Koyunlar doğurunca hayvan varlığı artacak. Kırmızı et açığı buradan karşılanacak. Ne güzel bir proje. Kamuoyuna öyle bir yansıtıldı ki, sanki isteyen herkese 300 koyun bedava verilecek, üstüne asgari ücret ve sigortası devlet tarafından ödenecek.

“Kredi karşılığında koyun veriliyor”

Doğrusu, öyle değil. Kimseye bedava koyun verilmiyor. Bankaya borçlandırılarak kredi karşılığında koyun satılıyor. Bu projeden yararlanmak için boş ağılınızın ve ipotek edilecek büyüklükte arazinizin olması şart. Bu da yetmiyor, şehirden köye dönmeniz gerekiyor. Köyde koyunculuk yapıyorsanız bundan yararlanamıyorsunuz.

Öncelikle koyunculuk yapanlar desteklense olmaz mı? Olmaz çünkü onlar koyunculuğun ne zor iş olduğunu biliyor. Kredi karşılığında 300 koyun almak istemez. İşi bilmeyenler devlet 300 koyun verecek, üstüne sigorta yapıp asgari ücret ödeyecek diye balıklama atlar.

Proje kapsamında toplamda 500 bin baş damızlık koyun satılacak. Türkiye’de bu kadar koyun yok. Bu nedenle ithalat yapılacak. Projenin özü koyun ithal etmek ve yeni girişimcilere satmak.”

 86 total views,  2 views today

Next Post

MHP İl Başkanı Özkan; “Türk Milletinin bekası her şeyin üstündedir”

MHP Edirne İl Başkanı Hakan Özkan, düzenlediği basın toplantısında, 18 Mart 2018 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin genel kurulu olduğunu belirterek, yenilenecek yönetimle Türkiye’nin sorunlarına, ihtiyaçlarına daha iyi karşılık vereceklerini söyledi. İl Başkanlığı Binasında gerçekleşen Basın toplantısında konuşan İl Başkanı Özkan, Geçtiğimiz günlerde Antalya’da 81 il ve 897 ilçe başkanının toplandığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp