Ömer Ergin “çiftçinin mazota ödediği vergi yılda 10,5 milyar”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, “Coğrafyamızda yetiştirilmesi mümkün olan ürünlerde ülkemizin öncelikle kendine yeterliliği hedefleyen tarım politikası kurgulaması gerekmektedir.’’

Tarımsal girdilerin desteklenmesi, çiftçinin üretim maliyetlerinin aşağıya çekilmesi ve halkımızın tarım ürünlerine daha ucuz bir şekilde ulaşabilmesinin en önemli araçlarından biri olduğunu söyleyen Ergin. Mazot bu konuda güzel bir örnektir. Çiftçi traktöründe yılda ortalama 3,5 milyar litre mazot kullanmaktadır. Parasal değeri yaklaşık 16 milyar TL`dir. Siyasilerimizin de sık sık beyan ettikleri üzere mazot fiyatının yaklaşık %65`ini vergiler oluşturmaktadır. Bu noktada çiftçinin tek bir girdi olan mazota ödediği vergi yılda 10,5 milyar TL`dir. Tarımsal desteklemeler için 2017 yılı bütçesinden 12,8 milyar TL ayrılmıştır. Görüleceği üzere çiftçiye ödenen desteğin neredeyse tamamı, kullandığı girdilerden sadece biri olan, mazot vergisi adı altında geri alınmaktadır. Dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin,  Kendi tarımımızı desteklerken son derece cimri davranıldığını, ancak ithalata milyarlarca dolar aktarıldığını böyle bir anlayışla tarımımızı, istihdamı ve refahımızı geliştirmenin, bitkisel üretimde artış sağlamanın mümkün olmadığını iddia etti.

Ergin,’’Uygulanan politikalar çiftçinin tarlasını boş bırakmasına, ekilen alanların daralmasına, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılarak betonlaşmasına neden olmaktadır’’dedi.

Tarım Yasası`nda tarıma verilecek desteklerin milli gelirin %1`inden az olamayacağı hüküm altına alındığına işaret ededen Ergin, buna rağmen verilen desteklerin bir türlü %0,5`i geçememesi gibi mazot desteğinde de çiftçiye verilen söz tutulmamıştır. İfadelerini kullandı.

Yapılması gerekenin günübirlik politikalar yerine uzun vadeli politikalarla tarımımıza yön verilmesinin olduğunun altını çizen MZO başkanı Ömer Ergin , ‘’çiftçilerin kooperatif çatı altında faaliyet göstermesinin teşvik edilmesi, ürünün bu çatılar altında işlenerek tüketiciye ulaştırılması, bu yolla aracıların sayısının azaltılması, üretici ve tüketicinin memnun edilmesi, üreticinin ekmekten vazgeçtiği Belçika yüzölçümüne eş değer tarım arazimizin tekrar üretime yönlendirilmesi olmalıdır’’. Şeklinde konuştu.

 102 total views,  2 views today

Next Post

Tren kazasında “Rayların denetim, bakım ve onarımında ihmal vardır.”

İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcilik binasında gerçekleşen basın toplantısında Çorlu tren kazısı, İmar Barışı ve deprem konuları ve merak edilen sorulara ilişkin açıklamalarda bulunan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube  Başkanı Nusret Suna konuşmasında; “Ne yazık ki Türkiye’yi tanımak isteyenlerin karşısındaki panoramanın hayli iç karartıcı olduğunu söylemek durumundayız. İnsanlarımız neden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp