Ömer Ergin; ”Et, süt ve yem özelleştirmelerinden ders alınsın”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarım ve hayvancılık ürünlerini işleyen fabrikaların özelleştirilmemesi gerektiğini söyledi. 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine tepki gösteren Ergin, “Et, süt ve yem özelleştirmelerinden ders alınsın” dedi.
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, yerli üretim fabrikalarının özelleştirilmesinin üretim ve üreticiyi olumsuz yönde etkilediğini savundu.
Ergin, özelleştirmelerin aksine yeni üretim tesisleri açılarak tarımsal kalkınmanın desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
Önceki yıllarda yapılan özelleştirmelerin sonuçlarının ortada olduğunu ifade eden Ergin, şöyle devam etti: “Geçmişte tarım konusunda yapılan özelleştirmelere bakıldığında, bundan en çok üretimin, üreticilerin ve çalışanların olumsuz etkilendiği çok açık olarak görülüyor. Daha önce de yazdığımız gibi önümüzde hayvancılık konusundaki özelleştirme örneği var. Et ve Süt Kurumu’nun birçok kombinası, Süt Endüstrisi Kurumu’nun fabrikaları, Yem Sanayi fabrikaları özelleştirildi. Ne oldu?
Türkiye hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı bir ülke oldu.. Avrupa’nın birinci, dünyanın yedinci büyük tarım ülkesi olduğu iddia edilen Türkiye, Avrupa Birliği’nin sığır pazarı oldu. Avrupa Birliği, hayvancılıkta düştüğü krizi, Türkiye’ye ithalat yaparak atlattı. Avrupa Birliği’nin en çok sığır ihraç ettiği Türkiye, siz bu yazıyı okurken 60 bin başlık yeni bir sığır ithalat ihalesi açıldı.
Hayvancılıktaki özelleştirme Türkiye’yi dışa bağımlı, her yıl milyarlarca dolar ithalat yapan ülke konumuna getirdi. Avrupa’nın sığır pazarı olduk. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile Amerika’nın nişasta bazlı şeker pazarı mı olacağız?”

 

 117 total views,  2 views today

Next Post

Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Bölgesi’nde üretilen beyaz peynir, kaşar peyniri, eski kaşar, yoğurt […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp