Ömer Ergin; “Şeker Fabrikalarının Özelleştirmesi ile mağduriyet artacak”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle önümüzdeki yıllarda ithalatın artacağını söyledi. Şeker üreticisi ülkelerin yatırımlarını arttırdığını belirten Ergin, “Özelleştirilen süt fabrikaları, yem fabrikaları, Et ve Balık Kurumu kombinalarının yerine alışveriş merkezleri yapıldı. Şeker fabrikalarının da sonu aynı olacak. Türkiye, şeker ihraç eden ülke olmaktan çıkıp şeker ithal eden ülke olacak” dedi.

Oda Başkanı Ergin, Türkiye’deki 25 şeker fabrikasından 14’ünün özelleştirilmek istenmesinin yanlış bir karar olduğunu belirtti.

Ergin, şeker fabrikalarının ekonomik değerlerinin yanı sıra tarihi ve toplumsal bir değer sahip olduğunu ifade etti.

Özelleştirme sonrası pek çok kişinin mağdur olacağını savunan Ergin, şöyle devam etti:”Şekerde özelleştirme sadece fabrikaların satılması değil. Ekonomik ve sosyal birçok değer de satılmış olacak, daha doğrusu kaybedilmiş olacak. Faaliyet gösterdiği kentin lokomotifi konumundaki bu fabrikaların satışından pancar ekicisi, çalışan işçi, yöre halkı, esnaf, hayvancılık yapanlar, taşımacılık işiyle uğraşanlar doğrudan etkilenecek.

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’nin 2016 Sektör Raporu’na göre, 2016-2017 döneminde dünya şeker üretimi 168 milyon ton, tüketimi ise 174 milyon ton civarında. Yaklaşık 6 milyon ton arz açığı var. Dünyada daha fazla tüketim, ticaret dengesinde daralma, stok-tüketim oranında kritik seviyede düşüş var. Böyle bir dönemde şeker fabrikalarını özelleştirerek şeker üretiminden vazgeçmek daha pahallıya şeker ithal ederek tüketmek anlamına gelir.

“Şeker fiyatları dünyada artıyor”

Dünya beyaz şeker fiyatları 2016’da yüzde 34 oranında arttığı dikkate alındığında ithalata olan bağımlılık gelecekte çok büyük sorunlar yaratacaktır. Kaldı ki, şeker ithalatçısı ülkeler üretimlerini artırmak için büyük yatırımlar yapıyor.

Türkiye’de özelleştirme dünyadaki uygulamalarının aksine tarım kuruluşları ile başladı. Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu, Et ve Balık Kurumu, Yem Sanayi gibi hayvancılığı ayakta tutan kurumlar özelleştirildikten sonra hayvancılıkta nasıl dışa bağımlı hale geldiğimiz ortada. Milyarlarca dolarlık ithalata rağmen et fiyatı düşürülemiyor. Hayvan varlığı artırılamıyor. Milyarlarca liralık teşvik paketlerine, hibe ve desteklere, kredilere rağmen hayvancılıkta dışa bağımlılıktan kurtulamıyoruz. Bunun temelinde özelleştirme var. Özelleştirilen süt fabrikaları, yem fabrikaları, Et ve Balık Kurumu kombinalarının yerine alışveriş merkezleri yapıldı. Şeker fabrikalarının da sonu aynı olacak. Türkiye, şeker ihraç eden ülke olmaktan çıkıp şeker ithal eden ülke olacak.

Özetle, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın deyimi ile “40 kere düşünülmesi gereken” bir konu. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile, pancar üreticisi, şeker tüketicisi, fabrika çalışanları, yöre halkı-esnaf, hayvancılık sektörü, alkol ve maya üreticileri, yani ülke kaybedecek. Kim kazanacak? Kentin en değerli yerindeki fabrikaları ve arsaları yok pahasına satın alarak ranta dönüştürenler ile Türkiye’ye genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilen mısır şurubu satacaklar kazanacak. Buna değer mi?”

 85 total views,  2 views today

Next Post

Yavuz Çiroz; “Sahaların Kardan temizlenmesi bizi mutlu etti”

Geçtiğimiz hafta ilimizi etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle futbol sahalarında oluşan kar birikintilerinin oynanacak olan karşılaşmaları olumsuz yönde etkilememesi için Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Saha temizleme çalışmalarına büyük önem verdi. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Edirne Futbol İl Temsilcisi Yavuz Çiroz; Edirne Gençlik ve Spor İl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp