Önce oralardan başlanmalı

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de çok sayıda meslek odamız var. Bunlar meslektaşlarının işlerini sürdürebilmesi için kolaylıklar sağlıyorlar. Buralarda yönetici konumunda olanlar üyelerinin desteği ile o makamlara gelirler, asli görevleri de bu.

Bu odaların üst birliklerinin çeşitli tarihlerde yaptığı etkinlerden alt yöneticilerin de haberdar edilmesi gerekir, onlar da bu imkânlardan yararlanmalı.

Ankara’da koltuğundan başka derdi olmayan genel merkez yöneticileri  “Bunu üzerine basa basa söylüyorum “ Batı Trakya’ya meslek mensuplarının katılacağı bir gezi düzenleyip Avrupa kapısında bir ili bu etkinlikte yok sayıyorsa kabul edilemez. Bu imkânlardan il ve ilçelerdeki meslek mensupları da faydalanmalı teknolojik gelişmelerden haberdar olmalıdır.

Her zaman siyasi partilerin merkeziyetçi tutumlarından, alt örgütlerini dışladıklarından sekter tavırlarından yakınırız.  Kuşkusuz bu doğru olabilir. Peki, meslek kuruluşlarımızın odalarımızın yönetimlerinde durum bundan farklı mıdır? Bu kurumların başına odaklanan yöneticileri değiştirmek normal şartlarda bunu başarmak o kadar kolay mı?

            Kurumların tepesinde bulunan yöneticilerin genel kurullarının yapılma zamanı geldiğinde mevcut yönetimlerin alt kadrolarını ikna etmek, yeniden görevde kalmaları için sahillerde düzenledikleri sözde eğitim seminerlerinde üyelerin alın terinden sağlanan paraları kendi saltanatları uğruna harcadıklarını bilmeyen var mı?

Emekli Derneğinden Muhtarların, Ankara’da odaklanan başkanlarına ve bol maaşla Ankara’da lüks yaşam sürdüren diğer kurum ve kuruluş genel başkanları, sendika ağalarının ülke sorunları konusunda “çok azı dışında” bir söz ettiğini fikir yürüttüğünü duydunuz mu?

            Onlar için ülke sorunu, üyelerinin alt birimlerinin biriken sorunlarına el atma diye bir mesele yoktur.  Bu beyler(  tamamına yakını ) sadece koltuklarını koruma, konforlu yaşam peşindeler. Ankara’ya gidenler bilirler, vatandaşların yok canından, alın terinden emeğinden kesilen paralarla yapılan lüks mekânlarda kaç sıradan meslek mensubu faydalanabiliyor veya bu zatların yurtiçi ve yurt dışı gezilerinden kimler yararlanıyor?

Hiç kendimizi aldatmayalım, ülkemizde siyaset de dâhil tüm kurumların tepesinde merkeziyetçi bir yönetim hâkimdir.

Onlar ne diyorsa bu işler az çok nemalanan lüks yaşamlarını paylaşan Ankara’ya gittiklerinde göstermelikte olsa itibar gören il ve ilçe yönetimleri dışında sıradan meslek mensupları sadece zamanı geldiğinde aidatlarını ödemek ve seçimlerinde oy vermekle yetiniyor.

Bu işe illerden başlayarak, meslek oda temsilcilerini ilgilendiren bir konu mu var. Genellikle bu kurumun başında olan zatlar tüm odaları temsilen böyle etkinliğe katılıyor. Bir oda yöneticisinin söylediği gibi “Bizleri başkanlarımız güçlü görünmek istendiklerinde davet ediyorlar” diye yakınarak “bizleri doğrudan ilgilendiren toplantılardan bizim haberimiz olmuyor, aslında tüm odaların yöneticilerinin böyle konulardan haberleri olmalı” diye yakınıyor.  Bunda haklılık payı yok mu?

            Siyasi partilerin uygulamalarından yakınırken demokratik kitle örgütlerinin de yine tepeden, tek elden yönetildiği biliniyor. Onların da kendilerini o makamlara getiren üyelerini ne oranda temsil ettikleri ortada. Siyasi partilerin merkezi tavrı tüm meslek kuruluşlarımız için de geçerli değil midir? 

Aslında ülkemizde demokrasi yaygınlaşacaksa işe demokratik kuruluş yönetimlerinin alt birimlerinden başlamalı. Bu kurumların Ankara’da odaklanan bir anlamda halkınla üyelerinin sırtından saltanat süren yöneticileri ile onların uydusu olan alt kademede olan yöneticilere el atılmalı.

Yoksa bu saltanat lüks yaşam merkeziyetçilik devam ettiği sürece ülkede demokrasinin yaygınlaşması hayal olur. Ülkede demokrasi tacirliği yapıp Başkentte saltanatlarının devam etmesi için bukalemun gibi renkten renge giren yöneticilerle bir başarı sağlanmaz. Diğer taraftan bu kurumların alt birimlerinde, olanların da onlara ayak uydurup saltanatlarına destek vermesiyle bu zatlar ölünceye kadar koltuklarında kalır. Durumun böyle olmadığını savunan varsa bu satırlar onlara açıktır.

 146 total views,  9 views today

Next Post

Başbakan Yardımcısı Arınç, Vali Şahin’i ziyaret etti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Büyük Sinagog açılışı için Edirne’ye geldi. İlk olarak Edirne Valiliği’ni ziyaret eden Arınç, Valilik Şeref Defterini imzalayarak Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i ziyaret etti.               Ziyarette Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Başbakan Yardımcısı Bülent […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp