Önemli Bir Uyarı

admin

fikri_yalin_kose

 

 

Bazılarımızın gözünden kaçmış olabilir. “ Yurt” Gazetesinin 24 Eylül tarihli sayısında İdris Akyüz Yazıyor adlı köşesinde “CHP Enerji Kaybediyor” isimli köşe yazısında önemli konuya parmak basıyor. Akyüz yazsında özetle şöyle diyor…

CHP belediye başkan aday adayları seçim bürosuna açma yarışına girmiş. Sanırsınız ki, seçim ayına girdik. Kısa sürede seçim olacak.

Aslında seçime daha 6 ay süre var. Peki, CHP’de bu yarış nedir, neden çok evvelinden aday adaylığı gündeme eldi. Aslında aday adayları seçim gününe kadar efor sarf edecek. Belki de seçim gününe kadar siyasi malzemeleri tükenecek.

CHP Belediye Başkan adayları ya Genel Merkezce belirlenecek ya da yine genel merkezin onayı ile olacak. Kim ne derse desin, seçim diye bir uygulama yok.

Seçim yasası ön seçim (yargı denetiminde seçim yapılmasının) seçim tarihinden 45 gün yapılmasını öngörüyor. Bu durum da seçim kampanyasını oldukça gecikmesine neden oluyor. CHP 2 Eylül tarihinde Aday adaylığı başvurularını sonlandırdı.

Buna rağmen adayların nasıl belirleneceği henüz belli değil. Buna karşı aday adayları seçim büroları açıyor. El ilanları bastırıyor afişler astırıyor. Seçime yakın sürede olsa, bu doğrudur. Fakat, seçime yarım yıl var.Bu soncunda parti içi yarışa dönüşüyor. Bu süre zarfında aday adayları ister istemez birbirini yıpratıyor ve kırıyorlar.

Çünkü her aday kendini tanıtmak zorunda. Ak Partili Belediye Başkanları CHP’nin pankart asmalarına izin verdiği halde, bazı yerlerde CHP’li Belediye Başkanları kendi partisinin aday adaylarının astıkları pankartlarını toplatıyor.

CHP Genel Merkezi Belediye Başkan adaylarını belirleme sürecini daha fazla geciktirmemeli. En kısa zamanda adaylarını açıklamalı.

Adayların belirlenmesi sırasında her zaman olduğu gibi bazı itirazlar küsmeler olsa da, bunlar belli bir süreç içinde unutulur, böylece parti yoluna devam eder. Bugün aday adaylarının açtıkları seçim bürolarını seçimin yapılacağı güne kadar partisinin emrinde olması güvencesi vermeli.

Böylece aday olamayan partili aday olmadığını öğrendiğinin ertesi gün seçim bürosunu kapatamaz.

Böylece kimin samimi olduğu ortaya çıkmış olur “ Akyüz’ün gazetedeki köşesinde partisinin mahalli seçim stratejisini değerlendirmesi bu. Kısaca aday belirlenmesinin gecikmesinin partiye kan kaybettireceğini, parti aday adaylarının çoğu kez birbiri ile ters düşeceğini, karşı parti ile mücadele etmesi gerektiği halde partili aday adayları ile mücadele etmek zorunda kalmaları kaçınılmaz.

Seçime daha uzun süre olması partililerin propaganda devresinde halk arasında bıkkınlık yaratacağını, çalışma azimlerini kıracağı kaçınılmaz .Siz mahallelere,köylere defalarca gidip benzer sözlerle politikanızı anlatacaksınız.Millet sizin ayni reçeteleri sunmanızdan usanır. Diğer partililerin de sık aralıklarla halka gidip gelmesi ile vatandaşların politikacılara inancı sarsılır.

Mahalli seçimlere 6 ay gibi bir süre bulunuyor.Parti aday adayları bu sürenin büyük bölümünü birbiri ile mücadele içinde geçirmek zorunda kalmaları, adaylık belirleme süresinin gecikmesi, partililerin mücadele gücünü de kıracaktır.

Buna neden gerek duyuldu anlamak mümkün değil. Genel kanı şu, partide aday adayı olacaklar, sahaya çıksın halka kendilerini kabul ettirsinler ondan sonra aralarından birini halk değil yine ben seçeyim. Bu sağlıklı bir seçim değil. Sen aday adaylarını halk arasına salacaksın kendini kabul ettirmek için çok çalış diyeceksin, sonunda kararda halkın kararını dikkate almayacaksın.

Bu merkezi tutum her dönemde partide küskünler yaratacaktır. Bu seçim öncesinde de yaratmayacağını kimse söyleyemez. Özellikle CHP’nin belediye başkanın olduğu illerde aday adaylarının çalışmaları daha zor oluyor.

 47 total views,  2 views today

Next Post

Hileli Ve Yasadışı Avlanmaya Karşı Önlemler Arttırılıyor

Edirne Orman ve Su İşleri Müdürlüğünce yapılan açıklamada Hafta sonu gece yarısından sonra başlatılan Av Koruma ve Kontrol Çalışması yapan ekiplerin. Keşan ilçesi Sazıldere ve Gökçetepe civarlarında yasadışı avcılıkta kullanılan 3 adet silah , 10 adet ses cihazı ele geçirmiş ve 4 adet şahısa da usulsüz avlanmadan dolayı işlem yaptıkları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp