Önemli olan hizmetin yapılması

admin

fikri_yalin_kose            Bana göre, gazeteciliğin insana en çok haz veren taraflarından biri, beklide ilki, toplumun ihtiyaca olan sorunları defalarca gündeme getirip, daha sonra bu sorunun çözüldüğünü görmektir.

Toplumun bir sorunu yıllarca birikmiş, çözümü için yapılan başvurulara kimse çözüm bulamamış, yok sayılmış.

            Senin böyle önemli meseleyi gazetende haberlerine ve köşe yazılarına taşıyıp defalarca yetkilileri uyarmanın sonucunda bu konunun çözüme kavuştuğunu görmek bu mesleğin en mutluluk ve huzur verici yanı.

O insanlar sizi gördüğünde veya gazetenizi ele aldığında ” Sağ ol derdimize çare bulmada katkı yaptınız” demeleri insana tarif edilmez bir haz verir.

            Bu konuda örnek vermek isterim. E-5 Yolu Edirne Havsa arasında Abalar ve Azatlı köylerinin E-5’e bağlantı yolu bu köylerden gelen vatandaşlarca şikâyet konusu oluyordu.

Köylerinden Edirne’ye gelecek vatandaşlar E-5 yolunda Edirne istikametine gelmelerini sağlayacak kavşak olmadığı için Havsa istikametine 3 kilometre daha yol giderek daha sonra Edirne istikametine dönmek zorunda kalıyorlardı.

            Gitmesi gereken yoldan 6 kilometreden daha fazla yol gitmek zorunda kalıyorlardı. E-5 Yolu üzerinde onlarca döner kavşak olmasına rağmen bu köylerin ana yol bağlantısına kavşak yapmak kimsenin aklına gelmemişti.

Bu sorunun çözümüne katkı yapmak için bu istikametteki köy muhtarları ve vatandaşların taleplerine tercüman oldum. Sorunlarını dinledim. Gazetemizde sorunu defalarca dile getirdim.

            Şimdi bakıyorum bu köylerin E-5 yolu bağlantılarına döner kavşak yapılıyor. Bu sorunun çözümüne bir nebze olsun katkı sağlamam bu köylülerin duasını almak kadar mutluluk verici bir şey olur mu?

Yine bir başka örnek Uzunköprü ilçesine bağlı Hamidiye köyü ile Harmanlı köyü arasında bu istikamette bulunan beş köyün faydalandığı 13 kilometrelik yol yıllardır bakımsız durumdaydı.

            Adeta tarla yolundan farksızdı. Her ne hikmetse bu yolu onarmak, asfalt yapılmasına gerek duyulmamıştı. Günde birkaç aracın gidip geldiği köy yollarına asfalt yapılırken her gün yüzlerce aracın gidip geldiği yol stabilize, kasislerle kaplı ve araçlar güçlükle yol alıyordu.  

Şu an Edirne Valisi olan Dursun Ali Şahin’den önce  Edirne Valisi olan Hasan Duruer,bir ara yolun yapılmasını gündeme getirmiş. Yolun asfaltlanması için bu yoldan geçen köylülerden para talebinde bulunmuştu. Köylüler buna tepki gösterdiği için yol bir türlü yapılamıyordu.Bunun sonunda  köylüler ilgili yerlere başvuruda bulunmuş fakat yollarının yapılmasını sağlayamamışlardı.

            Bu yol Edirne açısından gerçekten önemli bir yol Edirne’de en çok linyit madeninin çıkarıldığı ve en fazla maden işçisinin çalıştığı köyler buradaki köylerdi .

Bu da devletimizin en çok gelir sağladığı, en çok istihdam yaratılan bir bölge anlamına geliyordu.

            Böyle olmasına karşın,  bu yol çevresinde bulunan  Maksutlu, Kırköy, Harmanlı, Süleymaniye ve Çavuşlu köylerine gidip gelecek vatandaşlar bu bozuk yıldan yıllarca gidip gelmek zorunda kaldılar.

Köylüler yolun yapılması için çaba harcıyor, fakat bir türlü yolları yapılmıyordu. Uzunköprü’den bu köylere gidecek taksiler yolun bozuk olması nedeniyle müşterilerinden iki kat para talebinde bulunuyorlardı. Maden ocaklarında kazaya uğrayan işçilerin hastaneye ulaşması büyük işkenceydi. Bu kadar önemli ve devlete artı değer kazandıran bir yörenin yollarının yapılmaması ne anlama geliyordu.

            Vergi halka hizmet olarak döneceği gerçeğinden hareket ederek. Bu köylerden elde edilen vergi, artı değer, belki bir ilçeden elde edilen değerden çok fazlaydı.

Buna rağmen köylerin yolu bir türlü yapılmıyordu. Bu köylerden bir heyet çeşitli yerlere başvurmasından sonra ben de o yörede bulunan Çavuşlu köyü doğumlu olduğum, oraya kayıtlı olduğum için son çare olarak sorunlarını bana ilettiler.

            Ben de gücüm yettiğince defalarca haberlerimizde ve köşe yazılarımda bu konuyu gündeme taşıdım. Sözlü olarak gerekli yerlere başvurularım oldu.

İl Genel Meclisinin gündeme gelmesine katkı yaptım. Son yapılan İl Genel Meclisi toplantısında valimiz Dursun Ali Şahin’in bu yolun yapılması için ısrarla üzerinde durduğu bu yılın programında olmamasına rağmen Hamidiye- Harmanlı arasındaki yolun asfaltlanması konusunda ısrar ettiğini öğrenmem beni çok mutlu etti.

            Bu sezonda Hamidiye-Harmanlı arasındaki yol asfaltlanacak. Yıllardır bu bozuk yoldan gidip gelmek zorunda kalan, çile çeken insanlarımız rahata kavuşacak.

Benim de bu sorunun çözümünde katkım olduğu kanısındayım. Gazete arşivlerine bakıldığında bu gerçek daha iyi anlaşılır. Bu ve benzeri konulara el atıp çözüm için katkı yapmak sanırım Mahalli gazetecilik görevinin en haz verici, insanı mutlu eden yanı.

            Bu örnekleri daha da çoğaltabilirim. Kendi gücüm oranında habercilikte bu ve benzeri konulara el atarak çözümünde katkı yapmak ısrarla üzerinde durmak bence gazeteciliğin en mutluluk verici yanı.

Kuşkusuz bu görevi yapılma aşamasında sahiplenecek bürokratlar, siyasiler olacak “bu görev benim katkım sayesinde oldu” diyeceklerdir.

            Öyle olmasına karşın benim de bu işin çözümünde katkım desteğim olduğu için mutluluk duyuyorum. Önemli olan sorunun çözüme kavuşması daha sonra bu çözümü şu ve bu sahiplenmiş o kadar önemli değil.

Köylülerimizin asfalt yola kavuşması, yıllardın bozuk olan yoldan kurtulmaları, yine Abalar, Azatlı köylerinin Edirne’ye gelmek için 6 kilometreden fazla yolu kat etmelerinden kurtulup döner kavşağa kavuşmalarını sağlamada benim de katkı sağlamam gazetemizin bu sorunun çözümünde önderlik etmesinden büyük mutluluk olur mu?

 111 total views,  2 views today

Next Post

Aytın kapalı sulama sisteminde aksaklık giderilmeli”

            İl Genel Meclisinin Cuma günü yapılan toplantısında konuşan, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Tuncay Aytın, Bakışlar ve Tayakadın köylerindeki kapalı sistem sulama tesisleri hakkındaki konuşmasında; “ İl Genel Meclisimizin 2015 Temmuz ayı toplantısında komisyonumuza havale edilen Havsa İlçesi Bakışlar Köyü ve Tayakadın köylerimize Özel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp