Onlarda öyle, bizde böyle

admin

fikri_yalin_kose23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramımız daha önceki yıllara göre farklı törenlerle daha ziyade festival şeklinde kutlandı.  Çocuklarımızın Bayramı Cumhuriyetimizin o günlerini hatırlatacak anıların da hatırlatıldığı görüntülerden ziyade bir karnaval havasında kutlandı,  şenlikler yapıldı çeşitli ülkelerden gelen folklor ekipleri gösteriler sundu.  

Bu ülkemizdeki bayram kutlama programı.

Kosova’da 23 Nisan Bayram Kutlamalarını izlemek üzere Arkadaşımız Fikri Ak” 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı”  törenlerine katıldı, oradaki etkinlikleri izledi.  Kosova’daki  programa baktığımızda  Ülkemizde yapılan 23 Nisan kutlamalarından kat kat  fazla etkinliklerin olduğu  bir  bayramın  yapıldığını görüyoruz. Priştine’de yapılan etkinliklere  şöyle bir göz attığımızda ana başlıkları ile şöyle : 

Kitap Tanıtımı, Resim Sergisi, 23 Nisan Konseri, “Sivil Toplum Kuruluşlarının rolünün” tartışıldığı  yuvarlak masa  toplantısı, “Engelsiz Hayat” isimli resim sergisi, “Gençlik Sorunları  ve Gençlerin Geleceğe Bakışı” paneli, “Çağdaş Eğitim Yöntemleri  paneli, Atatürkçü  Türk  Kültür   Derneği ve  Dernekler Evi  Korosunca  23 Nisan konseri, Sağlıklı  Yaşam Paneli, Kosova’da  Türkçe Yayın ve Basın adında  yuvarlak masa toplantısı, Başbakanlık Topluluklar  Ofisinin örgütlediği “ Kosova  Türk Topluluğu” paneli, Öğrencilerin Kosova meclisi ve Priştine büyükelçiliği ziyareti.

            “Örf adet ve gelenekler” ve  “ Kosova Prizen’de Ziraatçılık, Yok olan  Zanaatlar, Unutulan Eşyalar, Kitaplarının” tanıtımı, kortej yürüyüşü ve çocuk konseri,  23 Nisan Konseri, Esnaf Panayırı, “Küçük İşletmelerin Sürdürülebilirliği Paneli,” Evliya Çelebi Balkanlarda”  kitap tanıtımı,” Sağlıklı Yaşam” paneli,  bilim adamlarının konuşmacı olarak katıldıkları” Türkiye’nin Balkanlar ve Kosova Türkleri politikaları” paneli, “Gece Yolcuları” Halk Konseri,

Satır başları ile Kosova’da yapılan 23 Nisan Milli Bayramı etkinlikleri 19- 26 Nisan tarihleri arasında böyle çok amaçlı törenlerle kutlandı.

            Bayramın Anavatanı Türkiye’de yapılan kutlama törenlerine baktığımızda Atatürk Anıtı önünde yapılan kısa tören ile 25 Kasım Stadında yapılan gösteriler,  resim, Şiir kompozisyon yarışmalarında derece alanlara ödüller, makam ziyaretleri,  Saraçlar Caddesi’nde yapılan gösteriler, müze ziyareti, sergi ziyaretleri,

Ulusal Egemenlik  Konferansı, kermes, müzik konseri ve benzerleri etkinlikler Bu tabloya baktığımızda, güç koşullarda 23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını  kutlayan soydaşlarımızın  kutlama etkinlikleri ile Yurdumuzdaki kutlama programını ana başlıkları ile   karşılaştırdım, aradaki farkı gördüm  . Yorum sizlerin.

TBMM AÇILIŞINDA DOĞDU, 95. YILDÖNÜMÜNDE YAŞAMINI YİTİRDİ.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin14-15.  döneminde Adalet Partisi’nden Edirne Milletvekili olan Veli Gülkan Ağabeyimiz hayata veda etti.

Sempatik tavırları, herkese dostça yaklaşan, yardımına koşan bir insandı.  Veli Gülkan, Dostlarını hiçbir zaman unutmaz hatırını sorar, kendisini ziyaret edenler olduğunda çok mutlu olurdu.

Dünyamızda insan yaşamı sınırlı, Veli Gülkan’da 95 yıl gibi ortalama insan ömründen uzun geçen  bir  süre  sonunda  bu dünyaya veda etti.

Kendi köyü olan Yeniköy’deki cenazesine her kesimden binlerce insan katıldı, Türk Bayrağına sarılı tabutunun başında saygı duruşunda bulunuldu.  Veli Gülkan, ülkemizde Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı yıl olan 1920 yılında dünyaya gelmiş.

Ne tesadüftür ki, 95 yıl sonra yine 23 Nisan Ulusal Egemenlik  Bayramı kutlamalarının  yapıldığı hafta içinde  hayata gözlerini yumdu. Cenazesine katıldım, Veli Gülkan ağabeyime Allahtan rahmet dilerim,  nur içinde yatsın. Yakınlarına ve dostlarına başsağlığı dileklerimi iletirim.

ÖZLÜ SÖZLER

İyi damat kazanılmış bir erkek evlattır. Kötü damat ise kaybedilmiş bir kız evladıdır.

 İyi bir gelin kazanılan bir kız evladıdır.Kötü bir gelin  kaybedilen erkek evladıdır.

                                     HAZRETİ ALİ

————————————————————————————————–

ELİNİN HAMURU İLE  ERKEK İŞİNE KARIŞMA

            Bir köy evinin avlusunda evin beyi çamurdan kerpiç kesiyor, evin hanımı ise ocakta sacın üstünde gözleme pişiriyormuş. Bey arada bir karısının yanına gelerek, gözlemelerin iyi pişmediğini ve hamur kaldığını söylüyormuş. Hanım da beyinin kestiği kerpiçlerin düzgün olmadığını belirterek söz yarışına girermiş. Hanımı ile söz yarışında  başa çıkamayan adam  sonunda şöyle demiş. Ben elimin çamuru ile kadın işine karışmayacağım. Sen de elinin hamuru ile erkek işini karışma.

 104 total views,  2 views today

Next Post

Köy yollarına Bakan YOK..!

Yol mu Köstebek Yuvası mı! İpsala Pazardere  köylüleri  bozuk olan  yollarının yapılması  konusunda  Edirne Valisi  Dursun Ali Şahin’den  yardım bekliyor.       Edirne, İpsala İlçesine bağlı Pazardere köyü  ile Hacıköy arasındaki  2 km lik yol  kullanılamaz hale geldi. Özellikle  İpsala, Sultanköy, İbriktepe, Hacıköy güzergahından gelen araçlar  Pazardere’den geçip  Paşayiğit […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp