Onu sevgi ile anıyoruz

admin

     fikri_yalin_kose       Edirnelilerin gönlünde taht kuran Edirne Valimiz Fahri Yücel 12 Ağustos 2004 günü aramızdan ayrılmıştı. 2000 yılı Ağustos ayında başlayan Edirne Valiliği görevi yine bir Ağustos günü vefatıyla sonlanmıştı.

1958 yılında Zonguldak ili Devrek ilçesinde doğan Fahri Yücel Mülkiye Mektebini bitirdi.  Kaymakamlık görevi ardından Edirne’ye Vali olarak atandı. Eşi Perihan Yücel ile birlikte Edirne’ye geldiğinden itibaren görevinin son gününe kadar Edirne’ye hizmet için yarıştı.

            Vali Yücel köy köy dolaşarak halkın o zamana kadar el atılmayan sorunlarını dinliyor. Eşi Perihan Yücel ise Edirne’nin o güne kadar ihmal edilmiş yoksul mahalle kadınlarıyla bir araya gelip yoksul kadınları gelir sağlama yollarını arıyordu.

Fahri Yücel’in eşi Perihan Hanım adeta fahri bir görevli gibi gecesini gündüzüne katarak Edirne’nin geri kalmış mahallelerindeki kadınlara kol kanat geriyor. Onların evlerine gelir sağlamalarını katkı yapıyordu. Yücel ailesi güleç yüzleri insanlara dostça yaklaşımlarıyla halka güven veriyordu.

  Daha önceleri bu makamda olan kişilerin yanına güçlükle giden halk Fahri Yücel’in makamına daha kolaylıkla girip sorunlarını anlatabiliyordu. Onun 4 yıllık görevi sırasında köylerde mera ıslahı yapıldı. Çalılarla kaplı meralar hayvanların rahatlıkla gezecek konuma getirildi. Köylerde meyve bahçeleri kurulması teşvik edildi. Edirne’de tarihi evler ve eserlerin restorasyonu onun döneminde hız kazandı.

İnsanlara dostça yaklaşan güleç yüzleri samimi görüntüleri ile Yücel çifti Edirne halkının gönlünde taht kurdu. Aradan 11 yıl geçmesine karşın bugün Edirne köylerine gittiğinizde sizlere en çok yararlı olan unutamadığınız Vali kimdir dediğinizde Fahri Yücel’in adı söylenir.

   Edirne’de sanat ve kültürel etkinliklerinde eşi ile birlikte önderlik etmiş.  Edirne’ye hizmet yarışına giren bu değerli insan. Eşinin de belirttiği gibi Edirne aşağı bir mülki amirdi. Ölümcül hastalığını bilmesine rağmen yaşamının son gününe kadar, Edirne’ye hizmete devam etti.

Hiç unutmam, o dönemde Edirne Televizyonu Haber Müdürlüğü görevinde bulunuyordum. Ömrünün son günlerinde İstanbul’da hastaneye kaldırılan rahmetli Valimiz Yücel, ölümünden iki gün önce beni telefonla arayarak Selimiye çevre düzenlemesi hakkında açıklama yapmıştı.

   Bir yanda ölümle pençeleşiyor. Diğer yandan görevini sürdürüyordu. Edirne’ye halkla bütünleşen ve herkesin sevgi odağı olan, eşi ile birlikte hizmet yarışına giren, görevinin son anına kadar yılmadan çalışan bir başka vali gelmedi. Fahri Yücel’e Edirne dendiğinde gözleri parlıyordu. 4 yılda imkânlar oranında bu kente hizmet vermek için görevinin son gününe kadar fedakârca çalıştı.

Özellikle eşi Perihan Hanım hizmetlerinde en büyük destekçisi sağ kolu gibiydi.  Yaşadığım sürece gördüğüm valiler içinde eşi ile birlikte Edirne’ye hizmet eden bir başka vali tanımıyorum. Yücel Ailesi böyle  özel Edirne sevdalısı  bir çiftti.

FAHRİ YÜCEL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’de her kesimden insanla görüşüp sorunlarına çare arardı.  Bu arada Edirneliler de kendisini unutmadı. Sevgisini kanıtladı. Cenazesinin Edirne’ye geldiği gün Selimiye Camisinde kılınan cenaze namazına on binlerce Edirneli katıldı.

Tabutu eller üzerinde taşındı. Tüm Edirneliler rahmetli Valimiz için gözyaşı döktü. Edirne’de bilbortlar valimizin posterleri ile donatıldı.  Daha sonraki yıllarda da Rahmetli Yücel Edirnelilerce hiçbir zaman unutulmadı. Adını taşıyan okul yaptırıldı. Sokaklara adı verildi. Edirne Belediye Meclisinin kararı ile 2014 yılanda Fahri Yücel Ailesine Fahir Hemşerilik Beratı verildi. Bu berat eşi Perihan Hanıma sunuldu.

Acar Tesislerinde yapılan Fahri Berat verilme töreninde konuşan Perihan Yücel eski anılarını tazeledi. Eşi ile birlikte Edirne aşağı olduğunu ifade etti.

Perihan Yücel’in Edirne sevgisi eşinin ölümünden sonra da devam etti. Edirneli bayanlarla bağlarını koparmadı. Fırsat buldukça Edirne’ye geldi, eski dostları ile hasret giderdi.

Böyle özel bir insanın aramızdan ayrılışının 11. Yıldönümü. Bilbortlarda yine rahmetli valimizin güleç, dost yüzlü fotoğrafları ile donatılmış. Oradan Edirnelilere gülümsüyor.

  Yapılacak bir şey yok bu değerli insana, Edirne aşığı rahmetli Valimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor. Kederli ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Nur içinde yatsın. Edirneliler bu güzel ve dost insanı sonsuza dek unutmayacaktır.

 205 total views,  2 views today

Next Post

Millete hizmet yolunda milletin partisi AK Parti 14 yaşında

Uzunköprü AK parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz, partisinin kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Ak Parti Siyasi hayata başladığı 14 Ağustos 2001 tarihinden itibaren aziz milletimize taahhüt ettiği ve bugün Yeni Türkiye olarak tanımladığımız demokratikleşme, refah toplumu, kalkınma, öncü ülke olma, ilerleme ve büyük medeniyetimizi geleceğe taşıma süreçlerinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp