Orada bir köy var uzakta

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

Şair Ahmet Kutsi Tecer’in dizelerinde değindiği gibi “Orada bir köy var uzakta-O köy bizim köyümüzdür-Gitmesek de gelmesek de,- O köy bizim köyümüzdür ”yıllar önce ihmal edilen köyleri nasıl tarif etmiş şair. Şu anda da böyle unutulan köylerimiz var.

Bugüne kadar defalarca gündeme getirdim.

            Uzunköprü’nün,  Tekirdağ iline bağlı Malkara ilçesine sınır köyleri olan Harmanlı, Çavuşlu ve Süleymaniye köyleri sınırları içindeki linyit maden alanlarında çevre katliamı olduğunu, ormanların katledildiğini,  dilimin döndüğünce anlattım ve yetkilileri uyardım. Ne yazık ki,  uyarılarımızı dikkate alan olmadı.

            Bir süre önce Çavuşlu köyünde arazi ve maden ruhsatı da alan bir firma bugün resmen köyün ortak amaçla kullandığı merasını katlediyor.

Maden arama açık işletme yapmak bahanesiyle meradaki verimli toprağı kepçelerle sıyırıp bir kenara atıyor.

            Maden yasası gereği böyle maden sahalarında kazılan verimli topraklar iş bitiminde tekrar eski durumuna getirilme zorunluluğu bulunuyor. Kazılan çukurlar tekrar eski haline getirilerek, hatta kazılan alanda ağaç varsa yenine fidan dikilerek teslim edilmesi gerekiyor, yasanın amir hükmü bunu emrediyor.

Uzunköprü’nün Çavuşlu köyünde kömür üretimi için açık işletme yaparak taban toprağını (verimli toprağı) kazarak kömür sahası açanlar, işleri tamamlandığında kazdıkları çukurları kapatma gereğini duymuyorlar.  Bu köylerin meraları adeta köstebek yuvalarına döndü.

            Maden sahalarındaki çukurlara köylülerin hayvanları düşüp ölüyor veya sakatlanıyor.

Buradaki köylülerin yeterli toprağı yok, meranın büyük bölümü ormanlarla kaplı. Ek gelir olarak hayvancılık yapmak zorunda kalıyorlar,  bunun için köyün merasından yararlanıyorlar.

            Merada hayvanların gezip otlayabileceği yerler, ortak meraları her geçen yıl azalıyor. Köylüler gelişmelerden endişeli. “Gözümüzün önünde meralarımız yok oluyor” diyorlar.

Yapılan işler ne kadar yasal kesin olarak bilen yok. Köylülerin maden arayan firmaların yasal sınırlar içinde hareket edip etmedikleri konusunu yetkililerin yerinde incelenmesi talepleri var.

            Maden sahipleri kazılan toprakla “size gölet yapacağız” vaadinde bulunmuşlar. Bu tür işleri devlet yapar, yerini o tayin eder, ben size gölet yapacağım demek veya sizin su deponuz eskimiş diye yardım vaat etmeyi köylüler endişe ile karşılıyorlar.

Köylülerin bir kesimi “yapılsın”, bazıları “yapılmasın, meramızı istiyoruz” diyor bu konuda konunun uzmanı olan birilerinin gerçekleri köylülere anlatması lazım.

            Maden köylerinde neler oluyor halkın bilmesi gerekir. Bu konuya özellikle iktidar partisi yetkililerinin el atması orada halka bir haksızlık yapılıyorsa ortaya çıkarmaları gerekir. Köylüler son çare olarak sorunlarını Bakanlık düzeyine taşımak zorunda kalacaklar.

İl Genel Meclisi üyelerimizin de bu sorunun çözümünde yardımcı olmaları isteniyor. İlgililere duyurulur.

                            AMAN DİKKAT!

            Turizm sezonu geldi. Huzurlu ortamı ve tarihi zenginlikleri açısından Edirne’ye bu yıl daha önceki yıllara oranla daha çok turist gelmesi bekleniyor. Bu Edirne’nin tanıtımı hem de halkımız açısından bulunmaz bir nimet. Bakıyoruz kentimize uzak doğudan Japon turistler geliyor kentimizi görüp gidiyorlar.

            Ne yazık ki Edirne halkının bir bölümünün turizm konusunda gerekli duyarlılığı yok. Onları sıradan bir müşteri gibi görüyor, gereken ilgiyi göstermiyor alışverişlerde fahiş fiyat uyguluyor. Bunlar Edirne’ye gelecek turist sayısını olumsuz yönde etkiler. Edirne’den mutlu ayrılacak bir turist daha sonra yanında onlarca turisti getireceğini unutmamak gerekir. Turizm sezonunda hepimize görevler düşüyor.

            Şoförü, esnafı, öğrencisi sıradan vatandaşı kısaca bu ilde ikamet eden herkes turistlerin Edirne’den mutlu olarak ayrılmaları için gerekeni yapmalı. Edirne’nin kalkınması turizmle olacak diyorsak bunu yapmak zorundayız.

            Bu arada turistlere farklı muamele yapmak isteyenleri de uyarmalıyız. Onun için aman dikkat diyorum…

                            SUÇ

            Eski Atina’nın büyük hukukçusu Solon’a suçların nasıl önlenebileceği ve azalabileceği hakkında fikri sorulmuş. Solun şu cevabı vermiş

 94 total views,  5 views today

Next Post

Ali Demirkıran: kırsal kalkınmaya öncelik vereceğiz

Edirne Milletvekili Adayı Ali Demirkıran beraberindeki heyetle birlikte, Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Ziyarette, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım ve Yönetim Kurulu Üyesi Eray Karaca hazır bulundu. Ali Demirkıran, Edirne’nin köklü bir Ticaret Borsasına sahip olduğunu, ancak ülkemizde bilhassa son 15 yıldır Tarım ve Hayvancılığa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp