Oral Onur’un koleksiyonunu Edirne Kent Müzesi’ne bağışladı

admin

Edirneli Araştırmacı-Yazar Oral Onur’un oğlu Altay Onur; Oral Onur’a ait kitap koleksiyonun bir kısmını Edirne Kent Müzesi’ne bağışladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da Oral Onur’un isminin Edirne Kent Müzesi’ndeki Kütüphaneye verileceğini söyledi. Altay Onur ise, babası Oral Onur’u yad ederken duygu dolu anlar yaşadı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Oral Onur’un oğlu Altay Onur ve 1977-1980 dönemi Belediye Başkanı Güngör Mazlum’un katılımıyla Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Edirneli Araştırmacı-Yazar Oral Onur’un Edirne’nin geçmişinde önemli hatıraları, önemli izleri olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, sözlerine 5 yıl önce hayatını kaybeden Oral Onur’u rahmetle anarak, başladı.

Oral Onur’un Edirne ile ilgili birçok önemli çalışma yaptığını ifade eden Gürkan, “Oral Onur, gerçek bir Edirne aşığı, gerçek bir Edirne sevdalısı ve Edirne’nin geçmişini geleceğe taşımak anlamında çok önemli, hatırı sayılı çalışmalar yapmış olan bir büyüğümüzdür. Elbette; bu çalışmaların gelecek kuşaklara taşınması; gelecek on yıllarda, yüz yıllarda da etkili olması, okunması mutlak hepimiz gibi O’nunda en büyük isteklerinden, arzularından biriydi. Aramızdan ayrıldıktan sonra değerli evladı Altay Onur; çok doğal olarak onun mirasına sahip çıtı. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız telefon konuşmasıyla Oral Onur’un koleksiyonundan, arşivinden kitaplarını Edirne Kent Müzesi’nde oluşturduğumuz kütüphanemizde ki orasının ismini Oral Onur Kütüphanesi olarak düzenliyoruz, bağışlamasını rica ettim. Kendileri de uygun gördüler; hem kendi adına hem de ailesi adına. Bugün de 170 civarında yaklaşık 200’e yakın kitabı getirerek, müzemize bağışladılar. Ben bu nazik davranış için; Oral Onur’un hayatı boyunca biriktirdiği bu değerli kitapları hem Edirneliler hem de Edirne’ye gelen ziyaretçiler tarafından okunması, paylaşılması, tekrar bilgi sahibi olunması konusunda gerçek bir Edirneli olan Onur ailesine ve bu bağışı müzemize yapan Sayın Altay Onur’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Bilginin paylaşıldığı oranda çoğalacağını, güçleneceğini ifade eden Gürkan, “Edirne’nin geçmişiyle ilgili belgelerin kitapların kamuya açık bir şekilde, insanların kullanımına açık bir şekilde değerlendirilmesi mutlaka daha yararlı ve daha faydalıdır. Altay Onur, bunları elinde de tutabilirdi ama Edirne’nin kullanımına açmış oldu. 29 Ekim’de geldiğinizde Edirne Kent Müzesi Kütüphanesi’ne Oral Onur levhasını da beraber asacağız bunun da sözünü verelim” dedi.

Babası Oral Onur’u yad ederken duygu dolu anlar yaşayan Altay Onur ise, “Bağışladığımız kitapların içinde Edirne ile ilgili önemli bazı eserler var. Özellikle kentin eski yapılaşmasına turizmin konusunda rehberlik eden  1952’lerden Tayyip Bey’in de resim çizdiği bir eserde yer alıyor. Bunlar tabi kitapların bir kısmı. Ekim ayının sonlarına doğru Oral Onur’un hatıraları ile ilgili bir kitap hazırlığımız var. Bu kitabı da 1968’lilerden beri yazdığı günlük içeriği var. Aynı zamanda kitabın içinde Edirne’de dolaştığı sırada çektiği fotoğrafları var” şeklinde konuştu.

Önceki Dönem Belediye Başkanı Güngör Mazlum ise Oral Onur’un vefatından günümüze 5 yıl geçtiğini ifade ederek, “Oral Onur, hayatı boyunca fotoğraf makinesini eline alarak Edirne için yazdı, Edirne için fotoğrafladı, Edirne’yi düşündü, Edirne için önerilerde bulundu. Kendimi bu konuda biraz suçlu hissediyorum. Biz yerel tarih grubu olarak, aradan 5 yıl geçti; Oral Onur için hiçbir etkinlikte bulunamadık. Edirneliler de 5 yıllık süre içinde Oral Onur’u anmak adına hiçbir girişimde bulunmadı. Oral Onur’un ölümünün 5. Yılında Edirneliler olarak bir şeyler yapalım. Biz Yerel Tarih Grubu olarak bir bu konuyla ilgili bir takım çalışma başlattık” dedi.

 103 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'de yaralamalı trafik kazası

Edirne Kocasinan mahallesi Muammer Aksoy caddesi üzerinde akşam saat 20:40 sularında (Mega park önünde) sürücüsü belirlenemeyen 16AZ 420 plakalı otomobil ile karşı yönden gelen  Nuri Almadık’ın kullandığı 22 BB 377 plakalı otomobil çarpıştı. Yaşanan olayda 4 kişi yaralandı. Olay yerine kısa sürede gelen emniyet ekipleri ve ambulanslar yaralılara müdahale etti.  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp