Organ bağışında Avrupa düzeyine geldik

admin

Edirne Sağlık Müdürü  Dr.A. Muhsin Kişioğlu yaptığı açıklamada; “ 10.08.2015 tarihinde 1970 doğumlu M.Ç (45) ‘nin Keşan Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavisine İntraserebral kanama teşhisi ile tedavisine devam edilirken durumunun kötüleşmesiyle 11.08.2015 tarih saat 15:30 da Beyin ölümü gerçekleşmiştir.

Organ bağış ekibinin hasta yakınları ile olan ile görüşmesi sonucunda aile hastanın tüm organlarını bağışlamışlardır.

Organ bağışında Avrupa düzeyine geldik  (1)

 

 

 

 

 

 

Bölge Koordinasyon merkezi ile yapılan görüşmeler ile istenen tetkikler hızlı bir şekilde yapılmış 12.08.2015 tarih saat 06:00’daİstanbul ilinden gelen iki özel hastane organ çıkarım ekibi, karaciğer ve iki böbreği ve İstanbul ilinden gelen bir üniversite hastanesi ise Korneaların çıkarımını yapmışlardır.

Organ Yetmezlikleri Önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup Ülkemizde 2015 yılı Ağustos ayı itibari ile böbrek yetmezliğinden diyaliz tedavi olan hasta sayısı 60000 iken karaciğer bekleyen hasta sayımız 2232, Kornea bekleyen hasta sayımız 3071 olmakla birlikte bu rakamlar gün geçtikçe artmaktadır. İlimizde sekiz kişi beyin ölümü teşhisi ardından başka hayatlara umut olmuş, ilimizdeki organ nakli merkezi tarafından ise günümüze kadar 33 böbrek nakli yapılmıştır.

Bu bilinçle ülkemizde “Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi” kurulmuş olup organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf şekilde yapılmaktadır. Ayrıca tüm nakil aktiviteleri ve istatistikleri anlık olarak https://organ.saglik.gov.tr/web/ adresinden takip edilebilir hale gelmiştir.

Organların çıkarılmasından, hastalara nakline kadarki sürecin tüm aşamalarında organizasyonu sağlayan Ulusal Koordinasyon Sistemimiz, dünyada başarı ile uygulanan nadir sistemlerden biridir.

Organların transportunda da Bakanlığımız tarafından gereken tüm imkânlar seferber edilmektedir. 2 bin 832 kara ambulansı, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren Hava Ambulans Sistemi, bir yandan asli görevini yaparken diğer yandan da organların ve nakil ekiplerinin transportunun sağlanmasına destek vermektedir.

Organ bağışında Avrupa düzeyine geldik  (2)

 

 

 

 

 

 

Ülke genelinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezi, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da %85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır” dedi

 

 125 total views,  2 views today

Next Post

Pehlivan Elektrak ekibinden Vali ziyareti

Trakya Üniversitesi Tasarım Proje Topluluğu tarafından üretilen ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Alternatif Elektrikli Araç Yarışları”nda yarışı tamamlayan 9 araç içerisine girerek, 6. olan ve aynı zamanda tasarım ödülüne layık görülen Pehlivan ElekTrak aracını üreten ve tasarlayan ekip Vali Dursun Ali Şahin’i ziyaret etti.               […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp