Ormankıran; “TREDAŞ’ın ilçemizden gitmesini istemiyoruz”

admin

Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran TREDAŞ’ın Edirne’nin üç ilçesi Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa’dan bürolarının kaldırılacağı yönündeki kararına tepki göstererek şunları söyledi; “ Daha önce de belirttim. Bizim ilçemiz Toprak Mahsulleri Ofisinin ilçeden ayrılmasının mağduriyetini yaşadı. İnsanlarımız bu kurumun kalkması ile mahsullerini teslimde zora girdi. TMO kalktıktan sonra Lalapaşa ve Havsa ilçelerine gidip ürünümüzü teslim etme zorunluluğu doğdu. Aslında TMO’lar küçük çiftçilerimizin yanında olması gerekir. Küçük üreticilerimizi kendi imkânlarını zorlayıp buralara ulaşması ayrı bir maddi sıkıntı getiriyor. Ürününü ofise ulaştıramayan üreticilerimiz zorunlu olarak burada tüccarın verdiği fiyata rıza gösteriyor onun insafına kalıyor.

mehmet ormankıran açıklama (2)

 

 

 

 

 

 

 

SÜLOĞLU BELEDİYESİ TREDAŞ ÇALIŞMALARINA YARDIMCI OLDU

Diğer taraftan TMO gibi TREDAŞ’ın da ilçemizden gitmesi halkımıza büyük bir külfet getirecektir. Bilindiği gibi İlçemiz sınırları içinde bir organize sanayi bölgemiz bulunmaktadır.  Organize Sanayi Bölgesi olan bir yerden TREDAŞ’ın kalkması demek buradaki tesislerin elektrik arızaları durumunda çok büyük aksaklıklara neden olacağını düşünüyorum. Ayrıca bölgemizde askeri lojmanları var. Onun için tayinler sonucu elektrik abone değişikliği olmaktadır. İnsanlarımız işlemlerini yaptırmak için Edirne’ye mi gitmek zorunda kalsınlar. Böyle küçük işler için Edirne’ye gitmek gerekli mi?

KURUMDAN KİRA DAHİ ALMADIK 

Burada TREDAŞ ile ilgili olarak yaptığımız inceleme sonucunda Bu kurumumuzdan kira ücreti dahi almıyoruz. Aslında TREDAŞ yetkilileri bürolarını buradan kaldırırken bu konuya açıklık kazandırmaları gidiş nedenlerini açıklamaları gerekirdi. Böyle bir uygulama yapılmadı. Bu değişikliğin nedenlerini bize anlatmaları gerekirdi.  Biz de halkımıza bu bilgileri vermeliydik.  Biz buranın yerel yönetim sorumlularıyız bu tür gelişmelerden bizim de haberdar olmamız gerekirdi. Biz de bu kurumların kalması için ne yapmamız gerekirse yapardık.

KARAR BİZE DANIŞILMADI

Buna gerek duyulmadı. Bu kararın gerekçesini kendilerinden başka kimse bilmiyor. Biz halkın mağdur olmaması için belediye olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. TREDAŞ’ın hizmetlerinde de yardımcı olduk. Örneği kış aylarında hava koşulları nedeniyle kopan Elektrik telleri ve yıkılan direklerde arkadaşlara gereken yardımı sağlıyorduk. TREDAŞ buradan ayrıldıktan sonra elektrikler kesildiği zaman halk nereye başvuracak. Bu arızalar ne kadar zamanda giderilecek. Burada elektriklerin bir buçuk saat kesilmesi demek suların kesilmesi demektir. Bunun nasıl telafisi mümkün olacak.

mehmet ormankıran açıklama (1)

 

 

 

 

 

 

 

HALK İŞLEMLER İÇİN EDİRNE’YE GİDECEK

TREDAŞ’ın İlçemizden kalkması ile abonelik işlemleri için halkımız Edirne’ye gitmek zorunda kalacak. Açma yapılması ve diğer işlemler için Edirne’nin yolunu tutacak. Devlet vatandaş için vardır. Alınan kararlarla yerinde yönetim amaçlanıyor. Bu tesislerin özel teşebbüse verilmesinin ana sebebi hizmetin daha kaliteli ve seri yapılmasıydı. Bu kurumlar ilçemize bu amaçla geldi.  Bu kurumların geri çekilmesiyle de hizmet geri çekilmiş oluyor. Yarın bu hizmetten mahrum kalan halk ilçelerde bu zorluklara katlanmayıp il merkezlerine taşınmak istemez mi ? Nasıl olsa burada hizmet kolay ben de oraya taşınayım’ demekle haklı olmaz mı?

İLÇELER GÖÇE ZORLANIYOR

Bilindiği gibi ilçelerdeki devlet kurumlarımızdan bankalar, noterler mahkemeler il merkezine taşındı. Devlet olarak büyük kente olan göçün engellenmesi isteniyor. Bu tür hizmetlerin illerde toplanması ilçelerden alınmasıyla göç önlenebilir mi? Bu uygulama ile göçü engelleme yerine göç teşvik ediliyor. Hizmet olmayan yerde vatandaşın yaşaması mümkün olur mu? Biz TREDAŞ uygulamalarından mağdur olmadık. Onlar da buradaki halkın fatura ödeme konusunda sıkıntıya girdiğini düşünmüyorum. Bölgemiz süt üretim bölgesi Süt’ün mikroplara karşı ne kadar duyarlı olduğu biliniyor. Elektrik kesintisinde tanklarda bulunan süt kısa sürede bozulabilir. Bu da ekonomik açıdan büyük kayıp anlamına gelir. Bu üreticilerimize zarar olarak yansıyacaktır.

 11 total views,  2 views today

Next Post

Kınama çok boyutlu olmalıydı

          İl Genel Meclisi Özel İdare yanındaki yeni yerinde Ağustos ayı toplantısına devam ediyor. Bölgemiz açısından İl Genel Meclisi toplantıları ayrı bir önem arz ediyor. Orada Edirne Merkez ve ilçelerle ilgili çok önemli kararlar alınıyor.             Hafta başında yapılan 8. Toplantının ilk oturumuna CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da katılarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp