ORTAK TAVIR ALMALIYIZ

admin

Yöneticilerimizden her toplantılarında  bol keseden vaatler duyuyoruz.inşallah gerçekleşir diye mutlu oluyoruz.. Bunlara Belediye Başkanımızın ve diğer kurum ve kuruluş temsilcilerimizin siyasi partilerin kamuoyuna verdiği sözler de dahil.

Ne yazık ki bu vaat edilenlerden büyük bölümü gerçekleşme imkânı bulmuyor.

Bakıyoruz. Kentimize yapılması zorunlu olan bazı hizmetler Anıtlar Kurulu engeline takılıp yıllarca savsaklanıyor. Edirne’nin kaderi bu kurumun alacağı karara bağlı ise yandık demektir.

Edirne’miz çağdaş bir anıt kent. Şehrin dört bir yöresi tarih kokuyor. Hal böyle olmasına karşın, kentin görünümünde düzenleme ve tadilat yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bunun için kentimizde altyapı düzenlemesi ve tarihi yapılarla ilgili çalışmaların da yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Anıtlar Kurulu her fırsatta kendi katı kurallarını uygulayarak Edirne’nin gelişmesine güzelleşmesine katkı yapamaz. Bu günlerde Selimiye Camisi bahçesinde düzenleme yapılması gündemde.

Bakıyoruz burası için de yapılacak çalışmalar için yine ayni kurumca engellemeler getiriliyor. Buna şöyle veya böyle  bir çözüm  bulmak zorunlu duruma gelmiştir.

Anıtlar Kurulundan sadece şikâyet etmekle bir yere varılmıyor.   Önemli olan, bu sorunu bir yapay engelleri Edirne’nin yararına çözebilmek. Tarihi kentler kapsamında olan iller arasında sadece Edirne yok, başka iller de var.

Oralarda Anıtlar Kurulu engellemeleri Edirne ile ayni düzeyde mi onun yetkililerce araştırılması gerekir. Edirne’de bu kentlerden farklı bir uygulama varsa onun üzerine cesaretle gidilmeli ayni kurumun çifte standart uygulamasının önü alınmalı. Bugüne kadar sadece bu kurumdan şikâyetle yetindik. UNESCO Edirne için altın tepside bulunmaz bir fırsat sunuyor. Bunu geriye teperek bazı yapay engellere boyun eğilirse bu engellemeler daha başka alanlarda devam etmesine yol açmış oluruz.

Buna imkân vermemek için tüm kurum ve kuruluşların böyle konularda fikir birliği içinde olmaları bu haksız uygulamalara göğüs germeleri gerekir.

Belediye Başkanı Sedefçi son basın toplantısında yine bir dizi müjde verdi. Gençlik merkezi kuruyoruz dedi, TOKİ’de yapılacak Stadın kapasitesinin artacağından bahsetti.

Belediye için sağlanacak imkânlardan söz etti. Sedefçi, 25 Kasım Stadı için daha önce burada AVM kurulmasına destek vermiş görünmesine karşın son konuşmasında burasının yeşil alan, bir kısmının otopark ve park yapılmasına daha sıcak baktığını gördüm gerçekten Edirne’nin böyle yerlere daha çok ihtiyacı var.

Bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir. Belediye Başkanı Sedefçinin Edirne’nin yararına olacak konularda basın mensupları ve diğer kurum ve kuruluşların ortak karar almasındaki çağrısını dikkate almak gerekir.

Edirne’nin gelişmesini istemeyen şu ve bu gerekçeleri gösterip engellemek isteyen her kim ve kimler olursa olsun mani olmamız gerekir. Böyle bir ket vurma girişimleri yok diyemeyiz. Bunlara çeşitli kez tanık olduk bunlara alet olmamalıyız. Onların Edirne’ye verecek zararlarına destek verip çanak tutarsak, kentimize en büyük kötülüğü yapmış oluruz.

   Bu arada belediye meclisi ve belediyede yapılan toplantıları gereksiz tartışmalara sahne  oluyor.Oranın düzenini sağlamakla görevli olanların işlerinde daha duyarlı davranmaları gerekmez mi? Bu meclisi  karşılıklı tartışma ortamına çekmek kimseye yarar sağlamaz.

 114 total views,  2 views today

Next Post

“Bayer Genç Bilim Elçileri”, Edirne’de Çocuklarla Buluşuyor

  Artı  İletişim yönetmeni  Osman Porov etkinlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada”- Bayer ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğiyle geçtiğimiz yıl hayata geçirilen “Bayer Genç Bilim Elçileri” projesinin 2012-2013 eğitim-öğretim yılı saha uygulamaları Edirne’de devam ediyor. -Toplum Gönüllüsü gençlerden oluşan bilim elçileri, Edirne Kıyık’taki 50.Yıl İlköğretim Okulu’nda öğrencilerle buluştu. -İlköğretim çağındaki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp