Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı

admin

Osmanlı saray yemekleri sunumu ve tadımı Dönertaş Davet Bahçesi’nde yapıldı. Trakya Üniversitesi Rektörü Yener YÖRÜK, ETSO Başkanı Recep ZIPKINKURT, ETSO Meclis Başkanı Mehmet EREN, Hijyen ve Kalite Güvence Direktörü Dr. Nezih MÜFTÜGİL, Kültür Müdürü Ahmet HACIOĞLU, EDSİAD Başkanı İsmet AÇIKGÖZ, EDESOB adına Erbey KILIÇ, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas ASLAN, Müşerref GİZERLER, yabancı konuklar ve Edirneli misafirler katıldı.

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı (8)

 

 

 

 

 

 

 

Mutfak sanatları, şarap, yüksek kaliteli yemeklerle ilgilenen amatör ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan, dünyanın en eski ve saygın Uluslararası Gastronomi Birliği “Chaine Des Rotisseurs” Amerika temsilciliğinin düzenlediği 65 kişilik İstanbul Heyet Organizasyonu kapsamında bir gün süre ile Edirne ziyareti gerçekleştirildi.

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı (7)

 

 

 

 

 

 

 

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep ZIPKINKURT, ETSO Meclis Başkanı Mehmet EREN ve Genel Sekreter Nevzat TAŞKIN’ın gelen heyet ile ilgileri gözden kaçmadı. Gelen heyete ETS O’daki molasından sonra ETSO toplantı salonunda Edirne sunumu gerçekleştirildi. ETSO yöneticileriyle birlikte heyet II. Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Villa Restaurant’ta köfte ve ciğer menülü öğle yemeği yedi. Sinagog ziyareti ve ardından Saraçlar Caddesi’nde yapılan yürüyüşte Peynir ve Badem Ezmesi tadımı yapıldı.

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı (6)

 

 

 

 

 

 

 

Akşam Dönertaş Davet Bahçesi’nde Osmanlı Saray Yemekleri sunumu ve tadımı yapıldı. Edirne ve Saray Mutfağı’nın tanıtımına büyük ölçüde katkı da bulunacağına inanılan etkinlik “Chaine Des Rotisseurs” Temsilcisinin Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu, Edirne’nin çok güzel bir şehir olduğunu ve mutfağının zenginliği ve lezzetinin mükemmel olduğunu belirtmesinden sonra organizasyona destek verenlere teşekkür edildi.

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı (1)

 

 

 

 

 

 

 

ETSO Başkanı Recep ZIPKINKURT “Edirne mutfağının Dünya’ya tanıtılması konusunda güzel bir organizasyon gerçekleşti. Gelen misafirlerin Edirne’mizi ve Edirne mutfağını beğendiklerini umuyorum diyerek ETSO ekibine ve katılımcılara teşekkür etti.”

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı (9)

 

 

 

 

 

 

 

Gecede Amerikalı Heyet; başta ETSO olmak üzere Trakya Üniversitesi, EDESOB, EDSİAD, BELEDİYE, VALİLİK, Nezih Müftigil, Elmas Aslan, Müşerref Gizerler, Zehra Ağaoğullarına plaket sundu. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,ETSO  Meclis Başkanı Mehmet Eren veTrakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük Amerikalı Gastronom Yöneticilerine çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı (10)

 14 total views,  5 views today

Next Post

Hedef, AK Parti’yi Edirne’de birinci parti yapmak

AK Parti Edirne Milletvekili Adayı Şemsettin Emir, Edirne Merkezde mahalle temsilcileri ve Edirne Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Kerem Arda’nın da katıldığı toplantıda partililerden AK Parti’yi Edirne’de birinci parti çıkarma sözü alan Şemsettin Emir, “Biz hizmet üretmeye talibiz. Hizmet isteyen tüm […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp