ÖZAY ÖZTÜRK’ÜN BASIN TOPLANTISI

admin

30 Mayısta yapılacak, Edirne Ticaret Borsası seçimlerinde Borsa Yönetim Kurulu Başkanlığı için şu an Başkan olan Mustafa Yardımcı’nın yeniden başkan adaylığını açıklamasının ardından Sanayici Özay Öztürk düzenlediği basın toplantısıyla bu yarışta ben de varım dedi.
Bu toplantıyı izledim toplantıda konuşulanları not ettim. Burada gördüklerim ve konuşmada gündeme gelen konular satır başları ile şöyle:
Ticaret Borsası yönetiminin üye menfaatlerini alt düzeyde tutulmalı.
Ticaret Borsası alım satımlarında uygulanan ücretler konusunda bugüne dek birçok üyenin küstürüldüğü bu üyelerin en yakın ilçelerdeki borsalara kayıtlarını yaptırdığı belirtildi.
Trakya düzeyinde borsalar arasında tescil ücretleri ve aidat miktarları arasında en yüksek fiyatı Edirne borsasında olduğu ifade edildi.
Bu ücretler konusunda üyelerin yakınma olduğu, ücretlerin tabandan ücret yerine tavandan ücret uygulanmasına anlam veremedikleri söylendi.
Edirne Ticaret Borsasının konumu ve işlem hacmi dikkate alındığında örnek bir kurum. Onun için işlemlerinde de örnek alınması gereken bir kuruluş olmalıdır.
Tescil ücretlerinde tavan ücreti tabana çekilmelidir.
Yine aidat ücretleri de olabilecek oranda en alt düzeye çekilmeli
Üyelerden kantar ücretlerinin yüksek olduğu konusunda yakınmalar var, bunlar da makul düzeye inmelidir.
Borsanın canlı hayvan konaklama tesislerinde konaklama bedeli olarak alınan ücretler yüksektir onun aşağı çekilmesi gerekir.
Kamu hizmeti yapan borsa, kar amacını ön planda olmaması gerekir. Bunun için kar hedeflenmemelidir. Fiyatlarda üretici ve tüccar arasında denge sağlanmalı.
Üreticilerin ürettikleri ürünlerin kalite ve verimlerinin arttırılması amacıyla, eğitim ve saha çalışması yapılması gereklidir.
Üreticilerin tarım ve hayvancılık konusunda verimliliğin arttırılması, gelişmeleri güncel olarak izlenmesi için toplantı ve seminerler düzenlenmeli.
Bölgede tarım ürünleri çeşitliliğinin yaratılması için çalışma yapılarak alternatif üretim yöntem ve çeşitliliği sağlanmalı
Ticaret Borsasınca verimliliğinin arttırılması hedeflenerek bedelsiz toprak tahlili yapılmalı.
Tüm üyelerin iş alanlarına göre yurtiçi ve yurt dışı fuar sergi ve toplantılara katılmaları konusunda girişimler gündeme gelecek.
Borsanın sadece tescil ücreti tahsil eden aidat toplayan bir kurum olmaktan çıkarılarak üyelerin bilgilendirilmesi konusunda çalışmalar yapılacak
Borsaya üye olan meslek gurupları ile toplantılar yapılarak, borsanın daha verimli hale getirilmesi sağlanacak
Bölgedeki oda ve borsalarla ortak toplantılar yapılarak bölgedeki üreticilerin ihtiyaçları ve çözümleri belirlenecek
Şeffaf yönetim uygulanacak korkmadan hesap verilebilecek
Borsada kapalı kapılar ardında toplantı yapılmayacak
“Kavgalı eve kız verilmeyeceği” belirtilerek, Edirne Ticaret Borsası yönetiminin korum ve kuruluş yönetimleri ve sivil toplum kuruluşları ile kavgalı olduğu buna son verileceği seçilmeleri halinde kurum ve kuruluşlarla dostluk ilişkilerini geliştirilmesi hedefleniyor.
Seçim sonrası üyeleri ile Vilayeti ile Belediyesi ile Trakya Birliği ETSO’su Ziraat Odası ile ve birçok sivil toplum kuruluşu ile kavga eden değil, Edirne’nin yararı dikkate alınarak kol kola giren bir borsa yönetimi olması gerektiği hedefleniyor.

 166 total views,  2 views today

Next Post

CHP'li Değirmendereli'den Ulaştırma Bakanı'na Soru Önergesi

Edirne Milletvekilimiz Kemal Değirmendereli 23 Mart 2013 tarihinde Keşan Destek Kıtaları Kavşağında 7 vatandaşımızın hayatını kaybettiği kaza ve benzer kazaların yaşanmasına neden olan kavşaklarla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın cevaplandırması için soru önergesi verdi. Önergesinde destek kıtaları kavşağında yaşanan kaza ve benzerlerinin önlenmesi için yapılan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp