Özcan; “tarım ihtisas organize sanayi bölgesi kuruluyor”

admin

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan belediye çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu. Doğalgaz çalışmaları yanında Keşan ekonomisine en önemli katkı sağlayacak çalışmanın İlçe sınırları içinde kurulacak Tarım İhtisas Organize Sanayi olduğunu belirterek; “6 aydan bu yana üzerinde çalışılan Tarım İhtisas Organize Sanayi bölgesi çalışmamız var.  Bu sanayi bölgesi Paşayiğit mahallesinin kuzeydoğusundaki 1900 dönümlük bir hazine arazisi üzerine kurulacak. Bunun yasal olarak tüm onayları tamamlandı. Tarım İhtisas Organize Sanayi bölgesinin kurulması için bakanlık tek şart koşuyor ve bu bölgede doğalgazın bulunmasını istiyordu, onu da sağlayacağımız için bir engel kalmadı.

Özcan; “tarım ihtisas organize sanayi bölgesi kuruluyor” (3)

 

 

 

 

 

 

 

Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hayata geçtiği takdirde bölgemin ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bakanlık yetkililerinden aldığım bilgiye göre bu organize sanayi bölgesi için talepler şimdiden başlamış durumda” dedi

TURİZM BÖLGESİNDE TAŞ OCAĞI OLMAZ

İlçe Sınırları içindeki taş ocakları konusuna da değinen Özcan, taş ocaklarına mutlaka ihtiyaç olduğunu,  fakat turizm alanı olan bir bölgede taş ocaklarının bulunmasının turizmciler açısından sıkıntı yarattığını,0 Taş ocaklarına giden kamyonların turizm bölgesine giden araçlar için tehlike oluşturduğunu bu nedenle trafik kazalarında can kaybı yaşandığını belirterek; “  Saros körfezinin on kilometre içine kadar sahillerimiz turizm alanı ilan edilmiş. 2006 yılı Ağustos ayında çıkarılan kararla buraları Turizm Koruma ve Kollama bölgesi olmuş. Hal böyle iken, yine bu alanlarda taş ocakları faaliyeti sürüyor. Halkımız bu yönden tepkili, protesto eyleminde bulunuldu. Başka alanlarda taş ocağı açmak için alternatif bulunduğu halde neden buralara açılıyor. Bu çevre tahribatının yanında yeterli olmayan yollarda taş kamyonları nedeniyle trafik kazaları oluyor.  Yaz günlerinde bu kadar araç yoğunluğunu yol taşıyamıyor. Yol toz içinde kalıyor. Geçen yıl bu yolda 4 kişilik bir aile trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Bu konunun çok iyi düşünülmesi gerekir. Ben taş ocağı açılmasın demiyorum.  Bölgemizin her yanı taş bu iş başka yerlerden sağlanabilir” şeklinde değerlendirdi.

Özcan; “tarım ihtisas organize sanayi bölgesi kuruluyor” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

MÜCAVİR ALAN SIKINTISI VAR

Türkiye’nin her yerinde mücavir alan sıkıntısı yaşandığını belirten Özcan; “ Örnek olarak vermek gerekirse, Enez ilçemizin nüfusu 4 bin. Yaz günlerinde tatilcilerin gelmesiyle Enez nüfusu 50 bine ulaşıyor. Bu ilçemiz merkezi bütçeden 4 bin nüfusa göre pay alıyor. Keşan ilçemiz de 60 bin nüfusa göre devlet desteği alıyor. Şu anda sahillerimizdeki nüfusla birlikte Keşan nüfusu 150 bine ulaştı. Erikli ve Yayla sahillerinde bir sezonda toplayabildiğimiz emlak vergisi en fazla 500 bin liradır. Bize bu sahiller için ikinci adres olarak üç dört aylık 50 bin kişi için bütçeden imkân sağlanmış olsa 4 aylık 5-6 milyon lira gelir olur her yıl bu kadar paranın gelmesiyle bu sahillerde altyapı sorunu diye bir şey kalmaz. Bu ülke olarak bizim büyük ihmalimiz, bunu ya görmüyoruz ya da ihmal ediyoruz. Yazlıkçı nüfusun imkânlarını buralara sağlamaları lazım. Aynı şekilde Şarköy 25 bin nüfuslu bir ilçemiz yazın 70-80 bin oluyor. Belediyeler dar imkânları ile bu nüfusun altyapı ihtiyaçlarını nasıl karşılasın. Keza Gelibolu’nun 25 bin nüfusu var çevresi tamamen mücavir alan, hangi parayla alt yapı yapsın. Biz de İtalya, Yunanistan gibi turizmden yararlanmak isteriz. Bunu sağlamak için eksiklerimizi de görmemiz gerekir. Ben şuanda yayla Sahiline 4 milyon borç yaparak bu bölgeye atık su arıtma tesisi yaptırıyorum” dedi.

Özcan; “tarım ihtisas organize sanayi bölgesi kuruluyor” (2)

 140 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu çiftçilerin sorunlarının takipçisi olmaya devam ediyor

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan Tarımsal Üretimi Kayıt Sistemi (TÜKAS) hakkında bakanlık yetkilileri ile görüşerek çalışma hakkında bilgi aldı.  Tapusuz ve intikali yapılmamış tarlalar üzerinde tarımsal üretim yapan ancak destekleme alamayan üreticilerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi için görüşmelerde bulunan Gaytancıoğlu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp