ÖZELEŞTİRİ GECİKTİRİLMEMELİ

admin

fikri_yalin_kose30 Mart seçimi geride kaldı. Seçimi kazananlar kazandı, kaybedenler ise bir dahaki seçime ya kısmet diye köşelerine çekildi. Seçim bitti her şeye paydos diye geçiştirilmemeli özellikle İktidar partisi AKP ve Ana Muhalefet Partisi CHP bu seçimin enine boyuna tartışmasını yapmak zorunda. Zira bu mahalli seçim Edirne’de her iki parti için başarılı sayılmamalı.

Bu başarısızlıkta örgütlerin rolünün ne olduğu masaya yatırılmalı. İş soğumaya bırakılırsa ayni hatalar tekrar yaşanır. İktidar Partisinin durumunu ele alalım. Edirne genelinde olayı değerlendirdiğimizde. Belediye Başkanı adayı Ahmet Günşen hocamızın gayretinin çabasının en üst düzeyde olduğunu gördük. Hocamız gerçekten çok çalıştı. Seçim çalışmaları süresince üstün gayret gösterdi.

Edirne gibi iktidar partisine farklı ve karşı düşüncesi olan bir ilde bu çemberi kırmak gerçekten çok zordu. Tüm bu olumsuzluklara karşın AKP adayının başarısız olduğunu söyleyemeyiz. Bu arada parti teşkilatının ayni gayreti gösterdiğini Başkan Adayı’na gereken desteği sağladığını kimse iddia edemez. Yönetimin bir bölümü dışında Ahmet Hoca partililerinden gerekli desteği göremedi.

Bu, Belediye Başkan Adayı Günşen’in son yapılan toplantıdaki konuşmasında da sezildi. Ahmet Günşen hoca seçim çalışmaları sırasında halkın genel yapısına uygun bir propaganda sürdürdü. Halkı bütünleştirici her partiden oy alabilecek türde konuşmalar yaptı. Edirne halkının siyasi yapısını çok iyi tahlil etmişti, ona göre politika yürüttü.

Ne yazık ki bu yeterli olmadı. Tüm bu olumsuzluklara karşın AKP Günşen hocadan yararlanması gerekir. Yönetimlerde görev alanların Ahmet Günşen hocadan alacakları çok dersler var. İktidar partisinin bugüne kadar en büyük sıkıntısı bölge insanının siyasi profilinin tahlil ederek politika üretmede eksikliği oldu.

Partililerin bu zaafı şu anda da devam ettiğini söyleyebiliriz. AKP’nin istenilen başarıyı gösterememesi Bölgemize sayısız hizmetler sunan Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlunu da hayal kırıklığına uğratmıştır.

Sağlık Bakanı da seçim döneminde partisinin başarısı için insanüstü gayret gösterdi, bölgemizdeki siyasilerden daha çok çalıştı. İktidar partisi önümüzdeki günlerde seçim sonuçları hakkında gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. İktidar partisi milletvekili seçimlerine daha hazırlıklı girip başarılı olma yolunu arayacaktır.

Ana Muhalefet Partisinin de bu seçimde başarılı olduğunu iddia edemeyiz. Uzunköprü Keşan ve Süloğlu haricinde alınan sonuçlar partinin başarı grafiğinin yüksek olduğu söylenemez. Edirne merkez için farklı gerekçeler ileri sürülebilir.

Bunlar da mazeret olmamalı. Özellikle Edirne’nin kenar mahallelerindeki oy oranının neden bu kadar düşük olduğu araştırılmalı. “Buralara yardım yapıldı ondan az oy aldık” gibi gerekçeler inandırıcı olmuyor. Halkın yardım almasını başarısızlık sebebi olarak gösterilmesi durumunda 2015 yılında yapılacak milletvekili seçimlerinde de ayni başarısızlık artarak devam eder.

Bu kez seçim başarısızlığının tahribatı daha da artmış olur. Ana muhalefet partisi klasikleşen sebeplerle başarısızlığını gizlememeli. CHP seçimlerde uyguladığı politikasını yeniden gözden geçirmeli. Sandık görevlisi olduğu halde, bu görevi yeterince yerine getiremeyen, parti ilkelerinden habersiz önemli görevini onun bunun icazeti ile yapanlar bundan böyle kenara çekilmeli politika üretebilen ve diğer partilerden farklılıklarını halka anlatabilecek olanlar görev almalı .

Ben Atatürkçüyüm, laik ve çağdaşlığın temsilcisiyim, bunu ancak ben savunurum, Biz bu ülkenin kurucu partisiyiz “ gibi artık klişeleşmiş sözlerle halk ikna olmuyor. Bunların çok sık kullanılması, yakalara parti rozeti takılması veya araçların arkasına “Atatürk izindeyiz” sözlerinin yazılması halkımız için yeterli değil. Bu iddiaları halkın sorunları ile birlikte sunmak onların ihtiyaçlarını kucaklamak gerekir. Tüm bu sorunlar vakit geçirilmeden gündeme getirilmesi gerekir.

MHP’nin yaptığı atılımı Edirne gibi Sosyal demokratların kalesi olarak kabul edilen bir ilde gerçekleştiremedi. Bundan böyle “Solun Kalesi Edirne” sözleriyle kimseyi kandıramazlar. Trakya’da Sosyal Demokratların kalesi Tekirdağ’dır büyük şehir olmasına karşın, tüm ilçe belediye başkanlarını kazanmak kolay bir başarı değil.

Özellikle Sanayi kuruluşları ile kentlerin nüfusunun büyük oranda değiştiği bir ilde CHP’nin başarılı olmasında en büyük pay parti örgütleri ve adaylarınındır. Gerek Kırklareli, gerekse Edirneli Sosyal Demokratların Tekirdağ deneyiminden yararlanmaları gerekir.

En zor koşullarda bu başarıyı nasıl sağladıkları konusu enine boyuna araştırılmalı. Bundan sonra ortaya çıkacak zaafların bir daha tekrarlanmasına fırsat verilmemeli. Bu yapılmadığı takdirde bu günkü başarılarını arar duruma gelirler, gidiş onu gösteriyor.

 97 total views,  2 views today

Next Post

Talipoğlu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini Ziyaret Etti

Edirne damızlık Sığır yetiştiricileri Birliğince yapılan açıklamada; “Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliğimiz, Tayfun Talipoğlu-Denizbank Tarım Sohbetleri adıyla düzenlenen etkinliğin ilk durağı olan ilimizde belgesel yapımcısı Tayfun Talipoğlu’nu ve Denizbank çalışanlarını ağırladı. 19 Nisan 2014 Cumartesi günü Birliğimize gelen Tayfun Talipoğlu ve ekibini Birlik Başkanımız Tuncay AYTIN ve yönetim kurulumuz karşıladı. Tarım […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp