Özgecan için canımız yandı

admin

fikri_yalin_koseÜlkemizde bugüne kadar sayısız kadın cinayetine, bu konuda   sayısız acılara  tanık olduk. Çeşitli nedenlerle kimi töreden, kimi koca ve aile vahşetinden,kimi namus meselesi gerekçe yapılarak, yaşamını yitiren yüzlerce kadınlarımız oldu.

Son olarak tanık olduğumuz Özgecan Aslan’ın  bir sapık tarafından vahşice katledilmesi bu olanların üzerine  adeta tuz biber ekti.  Bu ülkemiz ve insanlık adına gerçekten yüz karası bir olay, dünyaya rezil olduk.

Bu vahşice cinayeti işleyen kişi, okulundan evine gitmek için minibüse binen öğrenciyi çirkin emeline alet etmek için kurduğu tuzak ve sonunda genç kızı  öldürmekle yetinmeyip yakacak kadar insanlıktan yoksun olması için söylenecek fazla  bir şey  olamaz.

Can havliyle katilin yüzünde yara izi bırakan rahmetli kızımızın ellerini kesecek kadar vahşileşen bu kişiye insan demek mümkün değil, bir insan bunu yapamaz.  Bu acımasızlığa, bir masum insanı böyle   insanlık dışı yöntemle  katledebilecek  kadar acımasızlığa  ulaşan  yapıya nasıl bürünmüş,neden böyle vahşileşmiş.

Aslında işin kaynağına inip bu ruhta olan sapıkların  kaynaklarını kurutmak gerekir. Bu olaylarda ve bugüne kadar kadına yönelik şiddetleri hafife alıp gerekli önlemlerin alınmamasında başta idarecilerimiz okullarımız,aileler olmak üzere hepimizin suçu bulunmaktadır.

Bu olay “ah vah” diye kınamakla toplantılar yapılarak ve kınayan demeçlerle geçiştirilmemeli,bu yaraya neşter vurulmalı.

Yoksa durum böyle giderse daha çok Özgecan’ları feda etmek zorunda kalırız. O zaman da yine böyle ağıt yakarız.

Olayları kısa sürede unutmamız nedeniyle halkımızın ” balık hafızalı” olduğu sözünde gerçek payı olduğu yadsınamaz.

Bugüne kadar yaşadığımız, toplumu ilgilendiren olaylar karşısındaki duyarsızlığımıza  ilgisi kalmamız da  bunu gösteriyor.

Dilerim bu son acı olay  hafife alınmaz. Ülkemizde  kadın ve töre cinayetleri ve bu tür sapıkların işledikleri  cinayetler bundan sonra  son bulur.

Kadınlarımızın bu olay karşısında duyarlı davranması demokrasimiz açısından çok olumlu bir gelişme. Daha önceleri  cenazelerde erkeklerin arkasında yer alan, veya uzağında durmak zorunda kalan kadınlarımızın böyle törenlerde  son günlerde  ön saflara geçmesi olayı sahiplenmesi  son cinayet olayı  sonrası protesto anında erkeklerin tepkilerine gereken  cevabı anında vermeleri acı bir olay nedeniyle yapılmış olsa da, kadınların haklarını sahiplenmeleri açısından umut vericidir. Kadınlarımız kendi haklarının ancak kendilerinin  sahip çıkması ile elde edileceğinin bilincini kavrama noktasına geldi.

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır  anlayışı yerine   kadın erkek el ele ve omuz omuza olduğunda başarılı olacağı mantığı ile  daha insani bir yaklaşım olacağı anlayışı filizleniyor. Demokrasimiz açısından kadınların  bu duyarlılığının seçimlere de yansıması,  mecliste  kadın milletvekili  sayısının artması, bunun kadınların kendi  çabaları ile  sağlanması daha kalıcı bir etki sağlayacaktır.

Onun dışında bazı iş dallarında örneğin sendikalarda odalarda esamisi okunmayan kadınlarımızın bu kurumlarda da etkin görevde bulunmaları çağdaş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de demokrasinin kökleşmesini sağlayacaktır…..

KİM DOST BELLİ DEĞİL

Bakıyorsun daha önceleri  birbirine etmediği kötülüğü bırakmayan kişiler  bir süre sonra birbiriyle  kuzu sarması oluyor,yılların dostu gibi davranıyorlar.

Bu görüntüler ve iki yüzlülük menfaate göre kurulan dostlukların oranı her geçen gün daha da artıyor. Bu ortamda kimin gerçek dost kimin onun karşıtı görüşte olduğunu kestirmek çok güç. İnsanlar arasında bu alicengiz oyunları düşmanda olsalar dostluklar düşmanımın düşmanı benim dostumdur anlayışı daha da artıyor. Böyle insanlar nasıl dost olur nasıl güven yaratır. Onu hesap eden yok .

Böyle mevsimlik geçici dostlukları kuranların bir süre sonra da dostluklarının aniden bozulduğunu görürsünüz. Böyle kimselerin dostlukları maçlardaki şikeden farksızdır bunlar iyi gün dostluğudur. Bazı çevrelerin yanına çekmek amacıyla düzenlenen bir oyundan farksızdır.

            Özellikte siyasette bu oyun daha ahlaksızca oynanıyor.Bu toz duman bulutu içinde gerçek dostunuzu belirlemeniz mümkün değil.Bir yere gelebilmek veya  siyasetten nemalanmak isteyenler böyle günlerde pazara çıkıp daha önceki yıllarda tekrarladıkları sahtekarlıklarını iki yüzlülüğünü  göstermelik dostluklarını bu seçim öncesi de sahneleme peşindeler.

Yapmacık dostlukların yanında bu dostlukları kullanıp işini yürütenler, halka göründüğünden farklı görüntü sergileyenler bukalemun görüntüsünde olanlar,bu yalakalıklarını üst yönetimlere kadar yansıtma çabasında olanlara  bu seçim öncesinde aman dikkat diyorum.

 187 total views,  2 views today

Next Post

Medeni kanunun yıldönümünde nikâhsız gençlere nikâh

Edirne Belediyesi nikah salonunda düzenlenen toplantıda medeni Kanununu kabulünün 89. Yıldönümü kutlandı. Buradaki toplantıya  Belediye Başkan Yardımcıları Ertuğrul Tanrıkulu, Çiğdem Gegeoğlu, Belediye Meclis üyeleri  Mehmet Özçuhacı,Aydın Koruyan, Erkan Makas Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı  Mine Hepgüllü, Edirne Barosu Yönetim Kurulu Üyesi  Av Tülin Kutlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Eşi, Berrin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp