Özlenen Gelişmeler

admin

Bugüne kadar Edirne ekonomisinin bir türlü gelişmemesi   konusunda en çok yakınmalar,bölge insanlarının orta iş görmede el ele verip ortak sorunları göğüslemede başarılı olmadığı konusunda odaklanıyordu.

     “Başka illerin işadamları, demokratik kuruluşları kentlerine yapılacak hizmetlerde ortak karar çıkıyor birleşebiliyorlar  da bizde neden bu sağlanamıyor” şeklinde yakınmalarda gerçek payı vardı. Edirneliler de böyle bölünmüşlükten yakınıyor başka bölgelerde sağlanan birlik ve beraberliğin Edirne’de sağlanmamasından üzüntü duyuyor bunu da sık sık  dile getiriyorlardı.

Bölgemizde son aylarda, birlik sağlama konusunda arayışları daha çok dillendirilmeye başlandı.

Sağlık Bakanlığına getirilen AKP Milletvekilimiz.Mehmet Müezzinoğlunun  konuşmalarında  birlik ve beraberlik konusunu gündeme taşıması, AKP İl Merkezince muhtarlarla yapılan toplantıda yapılan konuşmalarda  yine siyasi ayrım gözetmeksizin Edirne’nin yararına olacak hizmetlerde el ele verilmesi konusunun gündeme taşınması, tüm muhtarların bölgeye yapılacak hizmetlerde ortak hareket etme talepleri yine ortaklık özlemini yansıtıyordu.

    Hafta sonunda  EDSİAD  ile KEİYAD üyeleri arasındaki toplantıda  da ekonomik  sorunlarının çözümüne  yönelik  daha somut öneriler gündeme geldi. Her iki kuruluşun ortak amacı bölgenin ülke genelinde yaygın ürünlerini markalaşmasına sağlamak.

Bu konuyu gündeme getiren dernek  başkanları İsmet Açıkgöz ve Ahmet Eler konuşmalarında, Bugünkü ekonomik şartlarında markalaşmayan yöresel değerden ulusal ve ulular arası değere ulaşmayan ürünlerin tanıtım çok zorolduğu vurgulandı. Bu iki kuruluş yaptığı çeşitli toplantılarla Keşen ilçesinden “Satır et ve İpsala pirinci” ile Edirne’den “Ciğer ve Edirne peynirini”  marka haline gelmesi için kolları sıvadı. Edirne ekonomisinin harekete geçmesini  ve bazı ürünlerin markalaşmasından yana olan  iki kuruluş da  işi ciddiye alıyor.

   İşi lafta ve sürüncemede bırakmamaya kararlı görünüyorlar. Konu ile ilgili geniş katılımlı bilimsel toplantılar yapıyor.

     Buralara, toplumda geniş kitlelerce söz sahibi olan kuruluş temsilcileri konuk ediliyor. Toplantıda yapılan konuşmalar birliktelik konusunda bana umut aşıladı.

Dilerim bu çalışmalara ket vurulmaz, diğer kuruluşlarca da destek verilir. Edirne’nin bu yönde önemli avantajları var. Tarihi konumu, uluslararası üne sahip eserlerinin çok olması avantajının iyi  kullanılması ile Edirne’nin daha geniş tanıtımı, ürünler bazında da sağlanmış olacak.

     Bilindiği gibi, Edirne adıyla bütünleşen peynir son yıllarda Ezine adıyla anılmaya başlandı. Bu bölgemiz kuruluşlarının ayıbıdır. Kendi ürünümüze sahip olamadık. Korkarım ilgisizliğin diğer ürünlerin tanıtımında da yaşanırsa onları da kaybedebiliriz.

Günümüz ekonomisinde haklı olan haklı olmuyor,güçlü olan bu gücünü kanıtlayan, kabul ettiren haklı duruma geliyor. Yaşadığımız olaylarda bunun  çeşitli örnekleriyle karşılaşıyoruz.

     Özellikle  ekonomide başarı bu rekabetçi ortamda çok  güç sokaklarda ucuz Çin mallarını ilgi gördüğü ,insanların marketlerde indirim olduğunda malın kullanım süresine bakmaksızın kapıştığı bir  zamanda ürün pazarlanması ve  o ürünleri markalaşması daha da güç.

    Edirneli girişimcilerimiz dar kapsamlı toplantılarda bölge ürünlerini tanıtmak yerine,ürün  tanıtımın alanını uluslararası boyuta taşımaları  bunun için de el  ele vermeleri zorunlu hale gelmiştir.

Ben önde olacağım sen olacaksın gibi küçük hesaplara bakmaksızın bu birliktelik sağlanmalıdır. Bunun emarelerini görmek umut verici bir gelişmedir. Dilerim bu daha da yaygınlaşır Edirne adıyla markalaşan ürün sayılara artar.

YAĞMURDA YOLLAR GÖL HALİNE GELİYOR

  Her yağışta yollar Edirne  merkez ana  yolları  göl haline geliyor.Böyle havalarda yayaların yol kenarındaki kaldırımlardan yürümesi işkence haline geliyor.

Yayaların  o anda yoldan geçen bir aracın çevreye yaydığı çamurlu su ile ıslanması kaçınılmaz hale geliyor.Yollarda biriken suların tahliyesini sağlayan sistemin sağlıklı çalışmadığı yolunda yakınmalar var .

Yağış sonrası yollarda toplanıp göl haline gelen su birikintileri de bunu gösteriyor.

    Herkes şehir içinde  bir araca binerek gideceği yere gitmiyor. Yollarda yaya yürüyen, spor yapan insanlarımız da var. Yollar ve çevresi sadece buradan geçecek araçlar için yapılmadı oralardan yayalar da geçiyor. Onların yararı da düşünülmeli. Son günlerde vatandaşların bu konuda şikayetleri artıyor.Yetkililere sunulur…   

 222 total views,  2 views today

Next Post

ÖDP’den Daiyang İşçilerine Destek

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Edirne İl Örgütü, Daiyang işçilerini ziyaret etti. İl Başkanı Nevzat Çolak, “Daiyang işçilerinin direnişi 73. gününe girdi. Geçtiğimiz günlerde bir aylık açlık grevine başladığını duyuran işçiler, sorun çözülmezse süresiz açlık grevine gidiyor” dedi. ÖDP Edirne İl Örgütü olarak işçilere destek eylemi gerçekleştirdiklerini ifade eden Çolak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp