ÖZSOY, Radyo’su da Edirne Belediyesi’nin çalışmalarını anlattı

admin

92.2 Radyo Su’da yayınlanan “Edirne Belediyesi’nin Kültürel ve Sosyal Etkinliklerini Tanıyalım” programının konuğu olan Edirne Belediye Başkan Danışmanı Adem Özsoy, Edirne Belediyesi’nin çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Bayramlaşma töreni Edirne’de Selimiye Camii’nde kılınan Bayram namazı çıkında protokol ile birlikte vatandaşlar bayramlaştı. Bu sene Şehit aileleri derneğine Kurban bağışı konusunda büyük bir ilgi vardı. Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan da eşi ile birlikte şehit aileleri Derneği’ni ziyaret ederek Bu vatan uğruna hiç düşünmeden canlarını feda eden şehitlerimizin aileleri ile görüşüp onların bayramını kutladı.  Yine İlimizin gözü, kulağı olan Muhtarlarımız ile Başkanımız bir araya geldi.  Onların Bayramını kutladı. Bunun yanında Edirne Belediyesi olarak başkanımız hizmet anlamında gerçekten çok çalışıyor. Burada en büyük desteği de muhtarlardan alıyor.  Yine Bayram süresince Mezarlıklarımız temizlendi, şehrin belli noktalarından vatandaşlarımız için mezarlıklara ücretsiz servis araçları kaldırıldı. Yine ücretli park alanları bayram süresince ücretsizdi.

Gurbetçilerimize Edirne Belediyesi sahip çıktı.

Bunun yanında biliyorsunuz Yurtdışına çıkış yapan gurbetçilerimiz Kapıkule sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu. Orada ki gurbetçilerimizin imdadına Edirne Belediyesi yetişti. O bölge Karayollarının kapsama alanına giriyor. Ama maalesef bu konuda karayolları ve konuyla ilgili yetkililer gurbetçilerimize yardımcı olamadı. Edirne Belediye Başkanımızın talimatıyla Gurbetçilerimize ihtiyaçlarını gidermek için belli noktalara seyyar tuvaletler konuldu, Yiyecek yardımı yapıldı. Yine Yolun üzeri çöplerle kaplanmıştı. Adeta çöplüğe dönen yol güzergahı Belediyemiz ekipleri tarafından temizlendi.

Program içinde ele alınan konulardan dikkat çekenlerden biri de Edirne’de deki ulaşım sistemi oldu.

ETUS Türkiye’nin Gözbebeği oldu.

Edirne’de ki ulaşım sisteminin Türkiye’de örnek olarak gösterildiğini ifade eden Özsoy sözlerine şöyle devam etti, “ Biliyorsunuz şehirlerarası bir otogarımız var. İşletmeci firma araç filosunu sürekli yeniliyor. Ulaşımda güzel yenilikler yapıyor. Bir otobüsteki yaklaşık olarak 40-50 civarında yolcu 1 şoför ve 1 muavine emanet ediliyor. Ama maalesef onlar da yolculara zaman zaman güzel davranmıyorlar. Bu konuda dikkat edilmesi lazım. İyi hizmet verilmeli.

Şehir içi ulaşım da da bildiğiniz gibi  Serhad Birliğin kurmuş olduğu ETUS var. Yeni bir sistem kuruldu. Türkiye’de  kısa sürede örnek bir ulaşım sistemi oldu. Şu anda Gıpta edilecek bir sistem. Eksiklikleri de var. Mesela zaman zaman saatinde gelmiyor gibi sıkıntılar olabiliyor. Ama genel anlamda baktığımızda Edirne Toplu Taşıma sitemiz Türkiye’nin gözbebeği oldu. Birçok ilden buraya gelip siz bu sistemi nasıl kurdunuz bize de anlatın diyenler var. Bakın Telefonla oynayarak, sağa sola bakarak, bir kişini attığı face lere bakarak Edirne’de ki Toplu Ulaşım sistemini eleştiremezsin.  Ben Türkiye’de 48 tane il gezdim. Minibüslere de bindim. Edirne’de ki Ulaşım sistemi içlerinden en iyisi. Bakın buradaki çalışan arkadaşlar bizim ağbilerimiz, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız  onlar bizim insanlarımız. Ben burada onların savunuculuğunu yapmıyorum. Gerçekleri konuşuyoruz. ETUS’un başkanı Hakan Giyik kardeşimizin cep telefonu hemen hemen herkeste var. Gecenin kaçında ararsanız arayın anında cevap veriyorlar. Bakın bir çok ilde rant kavgası var. Bir birini bıçaklıyorlar. Yaralıyorlar. Biz de böyle bir şey var mı… Tabii ki yok. Bu sisteme herkes sahip çıkmalı.

Belediye Meclis toplantısının gerçekleşen Eylül ayı oturumu ile ilgili açıklama yapan Özsoy, Bakın Belediye Başkanımız Recep Gürkan ne demişti., göreve geldiğim andan itibaren bazı planlarda değişiklik yaptım ve durdurdum. Yeniden çalışma yapılmasını istedim dedi.  Bazı müteahhit arkadaşlar müşterilerine sattığı dairelerin projeleri ile Belediye ye sunduğu projeler arasında farklılıklar olduğu tespit edildi. İşte bakıyorsunuz balkonu çıkarmış. Ekleme yapmış bunlar yanlış şeyler. Geçmişte bunlara uyulmamış. Şimdi 2014 yılında Başkanımıza sunulan 1/25.000 lik ölçekli haritada değişik yerler olmuş. Mesela eğitim ve sağlık alanlarını Lalapaşa yolunun civarına dar uzun bir yere atmışlar. Diğer tarafta yeşil alanlar varmış Yeşil alanları hep bölmüşler parsellemişler.  Parça parça yapmışlar. Her taraf dağıtılmış. Şimdi burada bir plansızlık var. Başkanımız da yeşil alanların bir araya toplanmasını talimatını verdi ve okul da orada olmaz dedi. Ben Eğitimciyim, Milletvekili iken Milli Eğitim komisyonunda görev yaptım. Bu işleri çok iyi bilirim.  diyen başkanımız Bir ilköğretim okulunun mesafesinin okul’la ev arasında 750 metre olması gerektiğini söyledi. Yani okulu öyle bir yere yapacaksınız ki 750 metreden uzak olmayacak. Lalapaşa tarafında şehir dışında okul olmaz. Akabinde yapılan çalışmalar neticesinde 130 dönümlük büyük bir park Edirne’ye yapılacak. Edirne’nin nefes alabileceği içinde her şeyin olacağı, Trakya’nın en büyük modern parkı Edirne’ye yapılacak. Bir de 12 dönümlük bir alan geriye kalıyor. Başkanımız istese bunu satar. Ama Başkanımız burasını 3 ayrı dilime bölerek bir tanesini Belediye’ye bırakıyor diğer iki dilimi Benzinlik olarak Belediye olarak yapacak ve kiraya verecek. Bu da Belediyemiz ve halkımız adına güzel bir yatırım.” Dedi.  Yine sporun her dalına destek veren Belediye başkanımız Recep Gürkan Meclis toplantısında alınan kararla başarılı sporcularımızın ödüllendirilmesine karar verildi. Ayrıca kentimizin en önemli değerlerinden biri olan Trakya Birlik’in sporcusu Yasemin Adar, Dünya Şampiyonu olarak, ilk kadın güreşçimiz olarak tarihteki yerini aldı. Trakya Birlik’in yönetimini, Başkanımız  Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen’i ve çalışanları tebrik ettiğini ifade ederek, Dünya Şampiyonumuza bir beşibiryerde verdi.” Dedi.

 65 total views,  2 views today

Next Post

Devlet yönetmek ciddi bir iştir, tarım bakanını göreve çağırıyoruz

CHP Edirne Milletvekili Okan GAYTANCIOĞLU yaptığı açıklamada; “AKP’nin Türkiye’yi ne kadar kötü yönettiğinin bir örneğini ikisi de aynı ilin milletvekili olan halef selef Tarım Bakanları göstermiştir. Kurban bayramı sırasında şimdiki Tarım Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA yaptığı açıklamada, “Benden önce yolsuzluklar varmış ve usulsüz faturalar ile destekleme alanlar olmuş. Bu geride […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp