Öztrak’tan Edirne’ye teşekkür Ziyareti

admin

Yerli ve milli olmak Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmak demektir.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın katıldığı basın toplantısı CHP İL Binasında düzenlendi. Toplantıya; CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, Tekirdağ Merkez Süleymanpaşa İlçe Başkanı CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, CHP İL Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Belediye Meclis Üyeleri, İl Genele Meclis Üyeleri, İl ve İlçe Başkanları ve pati üyeleri katıldı.

“CHP Trakya Örgütleri Kurultayda ağırlığını ortaya koydu”

Edirne’ye gelişinin sebebinin teşekkür etmek olduğuna dikkat çeken Öztark, Cumhuriyet Halk Partisi Trakya örgütlerinin güzel bir dayanışma örneği sergileyerek, CHP Olağan kongresinde kurultaya ağırlığını koyduğunu söyledi. Öztrak; “Bu kurultay sürecinde tüm Milletvekillerimiz, il başkanlarımız bizlerle konuşmak istemişlerdir. Bu dayanışma sonucunda CHP Trakya örgütleri bir Genel Başkan Yardımcısı bir de Disiplin kurulu üyesi çıkarmayı başarmıştır. Tabi bu süreç kolay olmadı. Bu birlik ve beraberliği sağlama konusunda önemli rol oynayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a, Edirne Milletvekilime ve bu dayanışmanın esas mimarı 3 İl Başkanlarıma (Edirne,Tekirdağ,Kırklareli) hep beraber iyi bir dayanışma sergileyerek bu işi hallettiler. Ben buradan bütün örgütlerimize ve partililerimize teşekkür ediyorum.

“CHP Genel Merkezinde 11. Katta yeniden 1 odamız var”

Türkiye’nin içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde sadece bana değil, hepimize, buradaki takımın tamamına çok önemli bir sorumluluk yüklemiş oldular. Bugün CHP Genel Merkezinin 11.inci katında yeniden bir odamıza var. Bu oda sizlerin odasıdır. Sizlerin sayesinde bu makamı aldık ve bu makam da sizlerin makamıdır. CHP’nin Genel Merkezine geldiğiniz zaman 11. Kata geçip oturacaksınız.

“Alpullu Şeker Fabrikası Cumhuriyet’in modernleşme projesinin en önemli araçlarından birisidir”

Alpullu Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi olayına da değinen Öztrak; Alpullu Şeker Fabrikası Türkiye’deki şeker şirketinin bir büyük parçasıdır. 1925 yılında kurulmuştur ve kurulurken Edirne’den 2 milletvekili, Tekirdağ’dan 1 Milletvekili,Kırklareli’nden milletvekilleri ve özel sektörden iş adamları sermaye koyarak Alpullu Şeker Fabrikasını Atatürk’ün talimatıyla kurmuşlardır. Tekirdağ’dan sermaye koyan Milletvekili de benim dedem Faik Öztrak’tır. Aslında Alpullu Şeker Fabrikası Cumhuriyet’in modernleşme projesinin en önemli araçlarından birisidir. Bu fabrika ile Trakya Spor Salonları ile, Modern okullarla, modern lojmanlarla, konferans salonları ile, Tarım araçları ile tanışmıştır. Modern Tarımı görmüş, Sözleşmeli Tarımı, Pancar üretimini görmüş ve eli para görmüştür. Bakın birde karşımızda ciddi bir sağlık problemi var. Biliyorsunuz Dünya’da üretilen nişastaya dayalı şekerin zararlı olduğu anlaşılmış vaziyettedir. Bu şeker üretimine Dünya’nın her yerinde kota uygulanıyor veya tüketimi yasaklanıyor. Ama Türkiye’de kotanın nerede ne kadar olduğu belli değil. Sürece bakıyorum, bana da ilginç geliyor. Bakın geçen yılın sonlarına doğru çıkarılan KHK ile şeker piyasasında üretimi ve tüketimi düzenleyen şeker kurumu ortadan kaldırıldı. Bunu bakanlık yaptı dediler. Bağımsız olan Kurul birden bire bakanlığa bağlı hale geldi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Saray’da ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson ile görüştü. Şimdi Türkiye’de Nişastaya dayalı şekerin en önemli üreticisi bir ABD Şirketidir. Bu şirket te ABD’de ciddi politik ağırlığına sahip bir şirkettir. Ondan sonrada 22 Şubat tarihinde bu fabrikalar satışa çıktı. Ben bütün bunlara baktığım zaman bu gelişmelerin son derece dikkatle izlenmesi gerektiği kanaatindeyim. Acaba verilen bir tavizden dolayı mı bu şeker fabrikaları yeniden satılıyor. Bunları dikkatle izlememiz lazım. Bu nedenle Alpullu’yu Cumhuriyet’in modernleşme projesinin mirasına sahip çıkmak bakımından hem de Türk çiftçisinin refahı bakımından son derece Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi olayını önemli buluyorum.” Dedi.

Yerli olmak, milli olmak Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmak demektir.” 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Edirne’ye yaptığı yatırımları anlatan Öztrak; “ Bakın bu yıl Edirne’ye 3 Milyon turist gelmiş. Başkanımız da ben bunu 10 Milyon’a çıkartacağım diyor. İşte millilik budur. İşte yerlilik budur.  Bakın Selimiye Camii önünde güzel bir peyzaj düzenlemesi yapıldı ve herkes tarafından çok beğenildi. İşte Yerli olmak ve milli olmak bu. Yine Edirne Asker Hastanesi Şehitliği’ni restore ettiniz. Bu da çok beğenildi. Yetmez Kırklareli’nde gidin görün Ali Rıza Efendi Kent Kültür Müzesi yapılmış. Yine Edirne Kent müzesine gidin bir görün. Kırklareli Atatürk’ün evinin birebir aynısını yapmış. Bende baktım arkadaşlar 1 ayda 27.500 kişi ziyaret etmiş. Bu Trakya’nın Atatürk’e hasretini açık seçik ortaya koyuyor.  İşte Yerli olmak, milli olmak Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmak demektir.

“Lüleburgaz Belediye Başkanımız Emin Halebak Alpullu Fabrşikasına Talip”

Bakın Lüleburgaz Belediye Başkanımız  Emin Halebak “Ben Alpullu Şeker Fabrikasını alacağım, talibim diyor. Ben sanayiden geliyorum ve o fabrikayı kara geçiririm diyor. Ama yetmez Ben oradaki Atatürk köşkünü tüm Trakya ve Türkiye’nin hizmetine açarım diyor. Herkes gelsin Atatürk’ü doya doya yaşasın..  Biz böyleyiz. Bizim yerliliğimiz de, milliliğimiz de budur” dedi.

 

2019 seçimlerine de değinen Öztrak; “2019 yılında gerçekten art arda 3 tane önemli seçim birden yapacağız. 2 si birden diğeri ayrı. Evet 2019 yılındaki bu seçimlere hazırlanacağız. Bu seçimleri kazanmak için de en güzel projeleri üreteceğiz. Milletimize en fazla umudu vermeye çalışacağız. Kapı kapı dolaşıp insanlara ne olup bittiğini anlatacağız. Bu arada Türkiye’de önemli şeyler oluyor. Mesela son ittifak yasası çıktığında bir takım uluslar arası medyada şu değerlendirme yapıldı. “Tayyip Erdoğan 2019 seçimlerinde 2019 seçimlerinde istediği sonucu elde edebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapıyor. Bakın 2019 seçimleri çok önemli. Bu yapılan düzenlemeleri çok iyi takip etmeliyiz ve tepkimizi ona göre koymalıyız.

Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün iki büyük eserim dediği CHP. Bu Partinin mensuplarının hiçbir millilik ve yerlilik dersi alamaya ihtiyacı yoktur. Çünkü bu parti aynı zamanda milli ve yerli temeller üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyet’ini kuran partidir. Bu Parti Oslo’da teröristlerle görüşme masasına oturmadı. Habur’da teröristlerin ayağına kırmızı halı sermedi.  Bütün bunlar olmuş bitmişken siz kalkıp diyeceksiniz ki CHP Yerli ve Milli değildir. Hadi Canım sizde. Bakın Bugün Suriye Sınırlarımızda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Yani Suriye sınırında emperyalist güçlerin bir terör örgütünün devlet kurmasının önün açmasını engellemek amacıyla şanlı ordumuz çok ciddi bir mücadele veriyor. Şehitlerimiz var. Allah’tan şehitlerimize rahmet diliyorum. Ama şunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bugün O sınırların o hale gelmesinin nedeni olan Hükumetin yanlış politikalarıdır. Suriye konusundaki hayalciliğidir. Bakın dün Başbakan bir il kongresinde üzerinde askeri kıyafetle konuşma yapıyor. Bu neyin nesidir Arkadaşlar. Bir milli meseleyi bu kadar bir partinin kendi meselesi haline getirmek o milli meseleye saygısızlık etmekten başka bir şey değildir.” dedi.

 125 total views,  2 views today

Next Post

Okullar için beklenen Haber Geldi.

Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada ilimizde yaşan yoğun kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle 27 Şubat 2018 Salı günü (1 gün) Eğitim-Öğretime ara verildiği belirtildi. Edirne İl, İlçe ve köylerde Eğitim-Öğretime 1 gün süre ile  ara verildiği ifade edildi. Edirne Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada; “İlimizde yaşanan yoğun kar yağışı ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp