Öztürk; Borsanın Çalışmalarını Değerlendirdi

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk Ağa Köşkünde düzenlediği basın toplantısında bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıya Meclis Başkanı Fedai Canım ve yöneticiler de katıldı. Özay Öztürk, konuşmasına teknolojinin önemine değinerek başladı. Gelişen teknolojinin insan yaşamını da etkilediğini belirten Öztürk, Edirne Ticaret Borsası olarak bu imkandan yararlandıklarını ifade ederek; “Akıllı telefonlar için geliştirilen bir uygulamamız var. Ticaret Borsamızın yaptığı aktiviteler günlük olarak gerçekleşen ürün fiyatları görebilecekleri bizlerle ilgili her an ulaşabilecekleri bir yazılım geliştirildi” dedi.

etb_01etb_02

Öztürk, Göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmalara değinerek şunları söyledi; “Göreve geldiğimizde çelik siloların az bir işi kalmıştı, biz onları tamamladık. Daha sonra bu siloların kiralanması ilgili TMO ile görüşerek kiralama işlemi yapıldı. Bu kiralama ile üreticiler açısında yararlı bir görev yaptık. Daha önceleri bilindiği gibi Ticaret Borsasında satılan mallar, tekrar 10 Km mesafedeki TMO depolarına gidiyordu. Bu gidiş geliş sırasında kazalar meydana geliyordu. Şu anda depolarımızda 30 bin ton malımız var. TMO toplamda 55 bin ton ürün alımı yaptı, bunu da sizlerle burada paylaşmış olalım.

ticaret borsası basın toplantısı1kpk

“FEN LİSESİ KONUSUNDA Çalışmalarımız Devam ediyor”

Fen lisesi konusu daha önceleri de gündeme gelmişti. bunun yapımı ile ilgili kısımda16 derslik ve 200 kişilik bir pansiyonluk bir fen lisesinin yapılması gündemde. Biz başkanımız ile görüşmelerimizi yapıyoruz. Bu okulun 24 veya 32 dersliğe çıkarılması ve aynı zamanda pansiyonun 400 kişilik olması, onun yanında 1000 m2 bir spor tesisi yapılması konusunda taleplerimiz var. Bu yönde Başkanımız Hisarcıklıoğlu’ndan talebimiz oldu. Bu talebimizin yerine getirileceğini umuyoruz. Böylece TOBB kanalıyla Edirne’ye bir eser kazandırmış olacağız.

ticaret borsası basın toplantısı1

Bilindiği gibi buğday bölgemizin en önemli ürünlerin başında geliyor. Bölgemizde 50 çeşidin üzerinde buğday var. Bölgemiz için en yararlı kaliteyi belirlemek için bir panel düzenledik. Bu panele büyük ilgi oldu. Bu panelin kitapçığını bastırdık. Bu kitapçıkta Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce belirlenen buğday tohumlarının verimliliği ile ilgili bilgiler mevcut. Bu arada Süloğlu ilçemizde bir kantar yapımı ile ilgili çalışmamız var. Bugünkü kantarın yeri TOKİ’ye verilmiş. Buradaki üyelerimizle yeni kurulacak kantarın yerinin belirlenmesi konusunda konuşma yaptık. Diğer taraftan kantarın yanında bir odanın bulunacağı bir alım merkezi kurulmasını amaçlıyoruz. Belediye Başkanımız Erol Atik de bizlere yardımcı oldu. Orada da bir zahireciler sitesi kurmayı hedefliyoruz. Canlı hayvan Borsası bağlantı yolu Edirne Belediyesince kısa sürede asfaltlandı. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’ye bir kez daha teşekkür ediyoruz.

ticaret borsası basın toplantısı4

Borsanın toplamda 55 bin ton malının olduğunu buradaki malın boşaltılması döneminde bölgede çok yoğun bir kamyon trafiği olacağını, buradan çevre yoluna bağlantı yolunun TOKİ’nin içinden geçtiğini, bu ulaşımda sıkıntı yaşanacağını belirten Öztürk; bu konuyu valimizle görüştük. Kamyonların ulaşım yolunun genişletilmesi ile ilgili olarak Özel idareye talimat verdi. Bu arada Belediye Başkanımız Hamdi sedefçi’nin o yolu yaptığını öğrendik. Bu hizmeti için de Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Böylece borsaya ulaşım çok daha rahat olacak.” Dedi. Öztürk Borsa’nın çalışmaları konusunda şu bilgilere yer verdi;

ticaret borsası basın toplantısı5

LİSANSLI DEPOCULUK VE VADELİ İŞLEMLER

Mevcut çelik silolar ile hayata geçirebileceğimiz vadeli işlem ve opsiyon işlemleri için de gerekli altyapıya sahibiz. Gerekli izinleri almak üzere gümrük ve ticaret bakanlığımıza başvurularımız yaptık. Evrak hazırlığı içerisindeyiz. Bu da bir süreç gerektiriyor. En kısa sürede bu hizmeti verecek duruma geleceğiz.

ticaret borsası basın toplantısı6

Damızlık hayvan satış organizasyonu

Son yıllarda canlı hayvan ithalatı da söz konusuydu. Bilindiği üzere Trakya Bölgesi’nin aşılı hayvan hastalıklarında ari bölge olma gibi bir sıfatı var.

Bunu nasıl artı olarak değerlendiririz diye düşündük. Dolayısıyla Türkiye’nin damızlık hayvan ihtiyacını karşılamak adına damızlık üretim merkezi olma yolunda çalışma yapmayı planladık. Edirne damızlık sığır yetiştiricileri birliği ile proje hazırlıyoruz.

Amacımız damızlık üretimi yanında borsa marifetiyle pazarlamasını da yapabilmek. Bu anlamda hem üyemize hem de üreticimize ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyorum.

Saha çalışmaları

Saha çalışmaları yapılarak tarımsal emtia kalitesinin artırılması amacıyla üreticilere destek olunması için uzman personel istihdam ederek sürekli olarak sahada bulunmasını sağlanması yönünde projemiz var. Gerekli teknolojik altyapıyı da sağlayarak; bitkisel ve hayvansal üretim anlamında danışmanlık ve bilgilendirme faaliyetleri yapma düşüncesindeyiz. Bu çalışma için gerekli kaynakları da 2014 bütçemize ilave ediyoruz.

Meslek gruplarıyla toplantılar

Meslek gruplarına göre üyelerimizle toplantılar düzenleyerek sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin geliştirilmesini planlıyoruz. İlk olarak canlı hayvan meslek grubunda faaliyet gösteren üyelerimizle bir araya geleceğiz. Bu çalışmanın da kasım ayı içerisinde gerçekleşeceğini ümit ediyorum. Belirli aralıklarda tüm meslek grupları ile bir araya geleceğiz.

ticaret borsası basın toplantısı3


 

 

 69 total views,  2 views today

Next Post

TİCARET LİSESİ MEZUNLARI HASRET GİDERDİ

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com HABER-FOTO: Fikri AK EDİRNE Emel-Özgür SUBAŞIAY Ticaret Meslek Lisesi Mezunlar Buluşması heyecanlı anlara sahne oldu. 1944 yılında kurulan Okul, Türk Milli Eğitimine yetiştirdiği mezunları ile büyük bir gurur kaynağı olmuştur. Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan kutlamada mezunların birbiri ile kucaklaşıp […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp