Özülkü Dil Bayramını Kutladı

admin

AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Mehmet ÖZÜLKÜ Türk Dil Bayramı kutladı.

OZULKU55

 

Özülkü Dil Bayramının kutlanması ile ilgili olarak şunları kaydetti: “ Bir ülkenin, kültür birliğini sağlayan, milli karakter ve kimliğinin temelini oluşturan o toplumun dilidir. Dilimizi geliştirerek muhafaza etmek, millet olarak geleceğimizi de güvence altına almak demektir. Zira dilimiz, bizi bir arada tutarak ortak değerler etrafında bütünleşmemizi sağlayan unsurların başında gelmektedir.

 

Dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olan Türkçemiz, bizleri birbirimize bağlayan, kim olduğumuzu hatırlatan ve tanımlayan, mâna dünyamızın temel taşıyıcısıdır. Bu kadar güzel ve bize özel dilimizi en güzel bir biçimde ifade etmek hepimizin görevidir. Türkçemizin anlamını bozacak, onun özelliğini kaybedecek kelimeler kullanmak bizlere hiçbir şey kazandırmaz. Aksine dilimizi zamanla değişime uğratarak kaybetmeye, yozlaştırmaya olanak hazırlar. Türk dilini yalın, yozlaşmalardan arınmış, yabancı kültürlerin kuşatmasından uzak ve saygın bir dil olarak görmek hepimizin isteği ve özlemidir Bu nedenle Türkçe kelimeler kullanmaktan asla vazgeçmemek gerekir. Kelimeler eksik ya da değiştirerek yabancı kelimelerle karışık halde söylenmemelidir. Dil ne kadar iyi telaffuz edilirse, insan kendini o kadar iyi anlatabilmiş olur.

 

 

Doğru kullanılan bir dil başlı başına bir güçtür.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin Türk Dil Bayramı’nı kutluyor; Türkçenin her alanda en çok kullanılan ve müracaat edilen dil olmasını temenni ediyor ve Büyük Önderimiz Atatürk’ün Türkçe üzerine şu betimlemesi ile sözlerimi tamamlıyorum:

“TÜRK MİLLETİNİN DİLİ TÜRKÇEDİR. TÜRK DİLİ DÜNYADA EN GÜZEL, EN ZENGİN VE EN KOLAY OLABİLECEK BİR DİLDİR. ONUN İÇİN HER TÜRK DİLİNİ ÇOK SEVER VE ONU YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞIR”

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 176 total views,  2 views today

Next Post

Kırcı: “Türkçemiz Birliğimizin Temelidir”

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nazım Kırcı, Ülkede Birlik ve beraberliğin temeli olan Türkçenin toplumu birbirine bağlayan, kültürün kök salmasına ve nesillere aktarılmasına hizmet eden en önemli varlık olduğunu belirterek şunları kaydetti: “ Türkçemiz aynı zamanda ulusumuzun özünü, gelenek ve göreneklerini, duygu ve düşüncelerini, tarihten gelen birikimlerini, değerlerini yansıtan bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp