PAHA BİÇİLEMEZ BİR HAZİNEM VAR BENİM

 

PAHA BİÇİLEMEZ BİR HAZİNEM VAR BENİM

 

Çocuklar ailelerinin yansımasıdır. Onlar sizleri bizleri aynalar. Kitap okunmayan bir evde çocuğun kitap ile ilgilenmesi gerçekten mucize gibidir. Her birimiz birbirimizden çok şey öğreniriz. Çocuk da olsa bizlere bir şeyler öğretir.

Görev dolayısıyla bulunduğumuz Van ilinin küçük bir köyünde ailesine okuma alışkanlığını aşılamış akıl küpü, dünya tatlısı Gamzem öğretti bahsedeceğim projeyi bana. Orada bulunduğumuz zaman diliminde beni en çok etkileyen şeylerden biriydi bu. Öyle iç ısıtan öyle samimi bir fikirdi. Akıl küpü Gamze, her akşam anne ve babasını ve tabii ki küçük kardeşlerini oturup koltuğa vermiş ellerine kitapları. Sadece yarım saat. Başta biraz zorlansalar da sonra büyük bir aile alışkanlığı haline gelmiş. Ben bunu duyduğumda çok ama çok etkilendim. Onu örnek alan arkadaşları da aileleriyle bu ailece okuma saatini desteklemiş. Biz de aynı şekilde destekledik. Şimdi nerede olursak olalım bizim evin adeti de oldu bu. Biz de çok çok keyif alıyoruz.

Her akşam çoluk çocuk yarım saat kitap okumaya davet ediyorum sizleri. Herkes evinde eline alacak bir kitap, dergi, gazete başlayacağız kitap okumaya. Kendinize göre belirleyeceğiz bir planla hem ailece vakit geçirmiş olacaksınız hem de bilgi dağarcığınızı geliştirmiş olacaksınız.

Çocuklar duydukları ile değil, gördükleri ile terbiye oluyorlar. Biz onlara nasıl örnek oluyorsak onlar da bunları kendi içlerine alıyor ve geliştiriyorlar.

Hepimiz geleceğimiz olan evlatlarımıza sahip çıkmalıyız, diyoruz. Peki gerçekten ne ile onları destekliyoruz? Her şeyi almakla veya vermekle destek olmaz. Para ile satın alınamaz bazı şeyler de . Bu proje ile kazanacağımız o kadar çok şey var ki inanın saymakla bitmez. Kaliteli zaman geçirmek, bir şeyleri ailece sessizce de yapabilmek, yaşadığımız o an’ı derin bir sukut içinde geçirmek… Ne demiştim saymakla bitmez.

Geçen hafta verdiğim seminerlerde bunu sıklıkla dile getirdim. Biz istersek her şeyi yapabiliriz. Sadece istemekyeterli. Çok yoğun çalıştığınızı ve hiçbir şeye vaktinizin olmadığını söyleyebilirsiniz.

Aslında gerçek olanbiz planlı ve düzenli çalışmalar yaptıkça onlar da bizlerden planlı olmayı öğrenecekler. Yani çalışmalarınızdan vakit ayırıp ailenizle ilgilenmeniz çok kıymetli çünkü paranın değil ailenin çok kıymetli olduğunu öğrenecek. Nasıl mı? Siz işinizden gücünüzden vakit ayırarak onlarla bir an’ı paylaşınca onlar da dünyadaki en büyük zenginliğin aile olduğunu öğrenmiş olacaklar. Ne ekersek onu biçeriz.

Unutmayın ki paha biçilemez bir hazineye sahipsiniz. Elinizden kitapların düşmediği bir hafta dilerim.

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

MESLEK BELGELİ KOÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ UZMANI

gulaykoruc@hotmail.com

 

 123 total views,  2 views today

Next Post

En iyi Öğrenci Dostu 2. İl Edirne

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından 133 üniversitedeki 4 bin 785 yabancı öğrenciyle yapılan araştırmada Edirne, Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri sıralamasında 2. sırada yer aldı. Üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yaparak bunları kamuoyu ile paylaşan Üniversite Araştırmaları Labaratuvarı (ÜniAR), çeşitli araştırmalarının yer aldığı 2018 yılı raporunu yayınladı. Raporda yabancı uyruklu öğrencilerin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp