PARTİLER İTTİFAKI MI?

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

fikri_yalin_kose

Eski DSP Edirne İl Başkanı şu anda AK Parti İl yöneticisi Okan Akar parti il merkezinde düzenlenen törenle Edirne Belediye Başkan aday adaylığında ben de varım dedi. Yapılan Aday adaylığı törenine baktığımızda salonun tıklım tıklım dolu olduğunu gördüm.

Parti örgütlerinin tamamına yakını, onun dışında halktan kişiler de salondaydı. Okan Akar’ın aday adaylığını açıkladığı sırasında partililerin yaptığı sevgi gösterisi, tezahürat Akar’ı umutlandırdı. Okan Akar’ın uzun süredir AK Parti’de Edirne Belediye başkanlığı için aday adayı olacağı söylentisi vardı.

Partililerin böyle tercih yaparken acaba, demokratik sol geçmişi olan bir aday adayı göstermekle kendileri dışımızdaki partilerden de oy almayı mı amaçlıyorlar. DSP kökenlilere onay verilerek, böylece belediye başkanlığı kazanma şansının artacağını mı düşünüyorlar?

Okan Akar partide aday adaylığını açıkladığı sırada salonda baktım parti dışından kimseler de vardı. DSP’de uzun süre İl Başkanlığı yapan, parti üst yönetiminde görev alan Tuncay Hoca kadim dostunu bu önemli kararında yalnız bırakmamış destek için yanına gelmişti.

Her ne kadar “ ben burada öylesine bulundum arkadaşımdı kıyamadım” dese de, orada görünen manzara bal gibi destek görüntüsü veriyordu. Üstelik Tuncay Savaş hocanın bu kararını gizlemesine de gerek yoktu.

Yine Okan Akar ile poz veren ANAP eski il Başkanı Recep Civanı da aynı karede gördük. Böylece ANAP, DSP Ak Parti birlikteliği görüntüsü verilmiş oldu. MHP’den bir dönem milletvekili aday adayı olan Doğan Yakar’ı da aralarına alarak Özal benzeri siyasi yelpaze görüntüsü verilmek mi isteniyor?

Bu arada, aday adayları arasında hangisinin parti genel merkezden onay alacağı henüz netlik kazanmış değil. Adaylığın Okan Akar’a verilmesi durumunda, eski dostları ve merkez sağdan gelecek destek oyları ne kadar etkili olacak? Onu da ancak 30 Mart’ta sandıkların açılmasından sonra göreceğiz.

Eğer partililerin onayı ile bu yol da yararlı olmazsa, bu sonuç iktidar partisinde yeni bir tartışmaya neden olabilir. O zaman partililerin bir bölümü “ bizler uzun süredir bu partiye hizmet ediyoruz. O günden bu yana parti ilkelerine sadık kaldık, her etkinliğe katıldık bize görev verilme sırası ne zaman gelecek” diye düşünmezler, Bunda da haklı sayılmazlar mı? Bazı partililerden böyle duyumlar alıyorum. Bunlar şu andaki akla gelebilecek düşünceler olası tahminlerimiz.

Seçime kadar köprünün altından daha çok sular akacak. Ak Parti’de aday adaylığı başvuru süresi henüz sona ermedi, Bunun bir de resmi kurumlarda görevlilerin, parlamenterlerin başvuru süresi var.

Bir bakarsınız bir sürpriz aday geliverir, böylece tüm hesapları alt üst eder. Siyasete akıl sır ermez. Özellikle Edirne gibi siyasette en ince hesapların yapıldığı bir ilde her şey olabilir.

Öyle sanıyorum ki, Edirne’de önümüzdeki günlerde siyasi alanda çok daha sürprizler beklenebilir. Buna şaşırmamak lazım. İktidar partisi Ak Parti bu tarihi kentte, Avrupa kapısı olan bir ilde mahalli seçimlerde başarılı olmak uğruna tüm kozlarını oynayacaktır.

Bunu emarelerini görmeye başladık. Bakıyorsunuz bakanların biri gelip biri gidiyor. Üstelik bakanlık verilen bir ilde bu başarıyı beklemek iktidar partisinin hakkı gibi görülebilir. Bu hesap tutar, tutmaz onu bugünden kestirmek çok güç, son karar Edirneli seçmenlerin kararı ile belirlenecek

Eğer hesaplar bu seçimde de tutmazsa, İktidar partisi Edirne’de siyasi anlayışını yeniden gözden geçirmek zorunda kalabilir.

Çünkü seçim geçtikten sonra bir dahaki seçime kadar çok zaman var. Bu süre zarfında nelerin olacağını bugünden kestirmek çok zor gelişmeler ne yönde olacak beş ay sonra bekleyip sonuçları hep birlikte göreceğiz.

 172 total views,  2 views today

Next Post

Giyik “Lüleburgaz Edirne Ulaşım Sistemini Örnek Aldı”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Abdurrahman Mahallesinde yeni bürolarına taşınan (ETUS) Serhat Birlik yönetim bürosunda açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik Lüleburgaz’lı minibüsçülerin kendilerini ziyaret ederek şehir içi ulaşım konusunda bilgi aldıklarını ilçelerinde Edirne benzeri ulaşım uygulayacaklarını kaydetti. Lüleburgaz’da yeni yılda Edirne sistemi ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp