Partiler seçim havasına giriyor

admin

fikri_yalin_kose7 Haziranda yapılacak milletvekili seçimleri medeniyle siyasete soyunup,  şansını denemek isteyen politikacılar yavaş, yavaş sahneye çıkmaya başladı.

İktidar partisi AK Parti’de parti yöneticileri tarafından ısrarla Edirne’den tekrar   aday olması istenen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dışında birinci sırada yer alması  beklenen bir aday gündemde değil.

            Bakanın Bursa veya bir başka ilden aday olması halinde İktidar partisinde de hareketli günler birinci sırada yer alma mücadelesi başlayacak.  Bu partide her ne kadar “temayül yoklaması” adında  tabanın görüşünü belirleyen  oylama  yapılsa da, bu konuda  son sözü yine genel merkez söylüyor, oranın dediği oluyor. Bu seçimde de aynı yöntemin izlenmesi bekleniyor. Milletvekili seçimi öncesi aday adayları ilk olarak sahneye çıkan parti CHP oldu.

Bu dönemde de yine her zaman siyasette ön plana çıkmayı hedefleyen Keşan öncülük etme  çabasında. Henüz net olarak açıklamasalar da Keşan’da onlarca milletvekili  aday adayının olduğu siyasi kulislerde dolaşıyor. Edirne’de milletvekili seçimlerinde  bu ilçenin her zaman  kilit konumunda olması nedeniyle  bu seçimde de aynı yöntemi, öncülüğü sürdürmeyi amaçlıyor.

Keşan ilçesi ve çevresindeki ilçelerdeki partililerin seçimlerde aynı adaya odaklanmaları sonucu  aday belirlenmesinde en önemli faktör oluyor. Keşan bu birlikteliği ile Edirne merkez ve diğer

EDİRNE MERKEZDE ŞİMDİLİK İKİ ADAY ADAYI

Geçtiğimiz hafta Cemalettin Yılmaz’ın basın karşısında CHP’den Edirne Milletvekilliği için aday adaylığını açıklamasından sonra Edirne Belediye Meclis Üyesi Suat Polat, gazetemizi ziyareti sırasında kendisinin de bu yarışta var olduğunu aday adayı olacağını açıkladı. Öyle sanıyorum şubat ayında CHP’de aday adaylığı sayısının artarak devam etmesi bekleniyor.

Edirne’den üç milletvekili çıkacak olması partilerden aday adayı olacak siyasilerin umutlarını kırıyor.

Her şeye rağmen siyasette son sözün genel merkezde olacağı beklentisinde olanlar “belkide bana da çıkabilir “düşüncesi ile şanslarını bir kez daha denemeye hazırlanıyor.

CHP’de Eski Milletvekili Nejat Gencan ve diğerleri İle defalarca aday adayı olup sıralamaya giremeyenlerin bu dönemde tekrar ortaya çıkıp çıkmayacakları bugün için sadece siyasi kulislerde konuşuluyor. Onların da bu seçimde bir kez daha şanslarını denemelerini görürsek şaşırmamak lazım.

            Ana Muhalefet partisinde Genel Merkezin de sıcak baktığı üye bazıda milletvekili  aday sıralaması ne derece gerçekleşecek bekleyip  göreceğiz. Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu’nun delege bazında seçime sıcak bakmadığı biliniyor. Üyelerin belirleneceği aday sıralamasının halkın talebini yansıtmada daha başarılı olacak.

            Bu dönem  uzun süre tek başına CHP’nin Edirne   temsilcisi olan,  Kemel Değrmendereli’yi de dikkate almak gerekir. CHP dışındaki partiler  için bugünden  yorum yapmak mümkün değil.Sadece MHP Edirne İl Başkanı Gürsel Şimşek, milletvekili aday adayı olacağını aylar önce açıklamıştı.

 

GENEL MERKEZ ADAYI KİM?

CHP’de son günlerde Edirne’den bir genel merkez adayından söz ediliyor. Genel merkez tarafından gösterilecek ve desteğini alabilecek aday adayının sıralamada ön planda olacağı, bu ismin önümüzdeki günlerde netlik kazanacağından bahsediliyor.

            Siyasi kulislerde dolaşan böyle bir haber var. Herkes “Genel Merkez adayı kimin” olduğunu merek ediyor. Bugün için sır gibi saklanan ancak bazı partililerin bildiği genel merkez adayının önümüzdeki günlerde ortaya çıkması  ile  partide yeni bir tartışmanın da başlayabileceği  kuşkusuz.

Anlaşılan bu seçimler Edirne’de tüm partilerde sancılı geçeceğe benziyor.  Üç milletvekili çıkacak bir ilde, milletvekili kazanabilmek için CHP, AK Parti, MHP kıyasıya mücadele edecek. Partilerin verecekleri yanlış kararlar milletvekilliği kaybına neden olabilir.

Bu bölgede en büyük parti iddiasında olan Ana Muhalefet Partisi CHP’de olduğu kadar diğer partiler için de bu durum geçerlidir.

Edirne’de başarısız olacak partilerde seçim sonrasında iç hesaplaşma gündeme gelecek. Bunu dikkate alan her üç parti aday belirlemede kılı kırk yararak aday belirlemesi gerekecek.

            Bu da gösteriyor ki, önümüzdeki günlerde Edirne yoğun siyasi kulislere sahne olacak. Bunun sonunda Haziran ayında yapılacak seçimde kimlerin  başarılı olacağını göreceğiz.

 22 total views,  2 views today

Next Post

EMİTT Fuarında Edirne ve Arslanzade rüzgârı

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği 2. Başkanı ve Arslanzade Şekerleme Firma Sahibi Arif Meriç 22-25 Ocak 2015 tarihleri arasında TÜYAP’ta 19. kez düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, 71 ülke ve 4.500’ü aşkın kurum, kuruluş ve beldenin katılımı ile yapılan fuara katılarak Edirne’yi tanıttı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp