PARTİLER SEÇİM HAZIRLIĞINDA

admin

Mahalli seçim dönemi yaklaştıkça siyasi partilerin seçim faaliyetleri daha da yoğunluk kazanacak.

Bugün için kamuoyundan uzak kulis faaliyetleri şeklinde süren  seçim çalışmaları bir süre sonra iyece yoğunluk kazanacak. Partiler mahalli seçimler için hazırlıklarını tamamlayarak Mart ayında yapılacak mahalli seçimlerin propaganda çalışmaları hız kazanacak.

   Her zaman mahalli seçimlerin genel seçimlerden farklı bir özelliği bulunuyor. Seçmenler genellikle kendilerine daha yakın gördükleri mahalli idare yöneticileri belediye başkanları için siyasi görüşlerinden çok, kendilerine daha iyi hizmet verebilecek özelliklerini dikkate alır. Bu özellikleri taşıyan mahalli yönetici adaylarının siyasi görüşlerine parti bağlarına bakmazsızın oyunu verir. Seçim sonuçlarına ve bunun ülke genelindeki dağılımına baktığımızda, mahalli idarelerde seçim sonuçları ile Genel Seçimlerdeki sonuçlarda farklılık olduğunu görüyoruz.

 Edirne’de de durum bu. 4 dönemdir Edirne Belediye Başkanı olan ve 5. Dönem için aday adayı olan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi 29 .Mart. 2009  günün yapılan mahalli seçimlerde aldığı oy 48.o44 oldu. Bu toplam oyun %57,1’ini oluşturuyor.

İktidar Partisi Ak Partinin aldığı oy ise 26,668. Bu genel toplam oyda %31,7’yi oluşturuyor.

 Edirne merkezde 12 Haziran 2011 günü yapılan Genel Seçimlerde 50.548 oy alan CHP’nin bu oy oranı toplam oya göre oranı %50,67.

 AK Parti geçtiğimiz genel seçimlerde 30,397 oy aldı. Bu genel oy toplamına göre %30,47’yi oluşturuyor.

Edirne merkezdeki bu seçim sonuçları da gösteriyor ki, mahalli seçimlerde adayların nitelikler önem taşıyor. Bu seçimde de durum bu olacak.

Edirne tüm partilerin hedefi illeri arasında yer alıyor. Kentimizin Avrupa kapısında bulunması, coğrafi konumu, Selimiye Camisinin UNESCO tarafından Dünya Kültür Merkezi konumunda olması, Kırkpınar Yağlı Güreş etkinliklerinin de ayni özelliği nedeniyle, Edirne’yi turizm açısından önemli bir kent konumuna dönüştürdü.

Bazı çevreler Ankara’dan aldıkları sinyalle bunun farkında. Kentimizde inşaat sektöründeki yoğun faaliyetler, nüfusun artacağı, hızlı trenin geleceği haberleri,gelecek dönemde kentimizin öneminin göstergesi olarak görebiliriz.

 Kentin bu konumunu dikkate alan CHP, bugüne kadar en çok oy aldığı, kalesi durumundaki bir ilde ayni gücünü göstermek isteyecektir.

  Bugün her ne kadar parti içinde sorunlar görülse de, seçim günü geldiğinde Sosyal Demokratlar yine sandığa gidip partilerinin adayına oyunu verir. Parti içi sorunlar seçim sonuçlarına fazla etki yapmaz.

İktidar partisinin konumuna baktığımızda Edirne Belediye Başkanlığı seçimlerine büyük önem verdiği dikkat çekiyor. Güçlü olmadığı bir ile Bakanlık vererek ödüllendirmesi, Bakanları her hafta sonunda Edirne’ye gelip faaliyetlerde bulunması AK Partinin mahalli seçimlerde çok iddialı olacağının sinyalleri olarak görebiliriz.

Osmanlı Devletine 92 yıl başkentlik yapan Avrupa ile hudut kapıları ile bağlantılı önemli bir kentin mahalli idare yönünden yetkili olmak istemesini doğal karşılamak gerek.

 İktidar Partisi AK partinin Bakanlıkla ödüllendirdiği bir kentte seçimlerde avantajlı olacağını dikkate alarak,  mahalli seçimlerde başarı sağlamak için tüm kozlarını kullanacaktır. Bu arada iktidar partisinin bugüne kadar belediye başkan aday adaylarının henüz ortaya çıkmaması halkın kafasında soru işaret oluşturuyor.

Yine genel seçimlerde olduğu gibi Edirne dışından bir aday mı gelecek sorusu partililer arasında tartışılır hale geldi.

MHP, bir süre önce Edirne Belediye Başkan Adayını açıkladı. Aday Orhan Çakırlar Elektronik Mühendisi.  Belediye Başkanı adaylarının açıklanmasından sonra MHP seçim çalışmalarına hız verdi.

Partilileri ile birlikte mahalle ve köy ziyaretlerini arttıran MHP “seçimlerde ben de varım” iddiasında.

 Önümüzdeki aylarda CHP ve AK Parti Belediye Başkan adaylarının netlik kazanması ile Edirne siyasilerin merkezi haline gelecek. Şu andaki görüntü seçimden önce fırtına öncesi sessizliği görüntüsü veriyor. Bundan sonraki günler ne gösterecek, ona da bir süre sonra tanık olacağız. 

 

 172 total views,  2 views today

Next Post

Borsa Yunanistan Edirne Konsolosunu ve Trakya Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü’nü Ziyaret Etti

Yunanistan Edirne Konsolosunu Bayan Katerina Varvarigu’yu ziyarete Yönetim Kurulu Başkanımız Özay Öztürk, Meclis Başkanımız Fedai Canım,Yönetim Kurulu Üyemiz Eray Karaca ve Meclis Üyemiz Ahmet Özmen katıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız Özay Öztürk, Konsolos Bayan Katerina Varvarigu’ya yeni göreve geldiğimizden sizleri ziyaret etmek istedik temennimiz iki ülke arasındaki iyi niyet ve dostluk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp