Partilerde Seçim Öncesi Hazırlık

admin

Mahalli seçimlere bir yol olmasına karşın siyasi partilerde  seçimle ilgili kulisler adaylık  dedikoduları devam ediyor.

      İktidar Partisi AK Parti Edirne Belediye Başkanlığı için yine genel merkezin onayı ile mi hareket edecek; yoksa parti tabanından biri mi adaylığa soyunacak henüz  netlik kazanmış değil. Adaylık için farklı isimler  kulislerde tartışılıyor. Bu seçimde aday belirlemede daha önceki seçimlerden farklı olarak en önemli kıstasın parti tabanı dışında diğer partilerden oy alabilecek, bölge insanının siyasi profiline uygun bir adayın seçim kazanmada önemli rol oynayacağı, böyle bir aday için kulis  partililer arasında  kulis yapıldığını gözlüyoruz.

Önümüzdeki aylarda bu ve benzeri alternatif  yollar parti içinde  daha da netlik kazanacak. Şu anda İktidar partisinde  görünen manzara bu çerçevede seyrediyor.

Bu seçimde kesinlikle belediye seçimlerini kazanma iddiasıyla yola çıkan İktidar partisi Mart ayındaki Mahalli seçim  sınavına  bu kez  en iyi şekilde hazırlanarak seçimden galip ayrılmak amacında.

      Diğer taraftan İktidar parti yetkililerinin özellikle Eski DYP(DP) yöneticilerini partilerine katma çalışmaları devam ediyor. Bu partinin üst yönetiminde olanlar bu çağrıya henüz olumlu yanıt vermiş değil.

Bu birleşme çabalarının ne sonuç vereceği henüz belli değil. Eski Demokrat Partililer iktidar partisinin bu birleşme önerilerine bugün için  mesafeli yaklaşıyor.

 Ana Muhalefet  Partisi CHP  Edirne’de  oylarının fazla olmasına rağmen,  parti içinde yaşanan çalkantılar nedeniyle seçim sonucundan  emin görünmüyorlar, Seçimlerde her ihtimali dikkate alan partililer, parti içi eğitmenlerin eğitimlerini tamamlayıp  bundan böyle  parti içi çalışmalarında aktif olarak  görev almaları, Genel Başkan  tarafından  parti iç çekişmelerin kesinlikle   son  bulması konusunda  uyarısının ardından önümüzdeki günlerde  daha yoğun propaganda faaliyetlerine geçmesi, bu alanda görünen eksikliklerin giderilerek  partililer arasında konsensüs sağlanması  bekleniyor.

CHP’de  Bu mahalli seçimde adayların ne şekilde belirleneceği konusu da netlik kazanmış değil. CHP’de  Genel Merkezce görevlendirilen anketörlerce  bir kaç koldan sürdürülen aday anket çalışmalarının aday belirlemede önemli etken olacağı,  aday tespitinde bu anket sonuçlarının önemli rol oynayacağı partililer  arasında  tartışılıyor.

   İl yönetiminin Parti üst yönetimi ile ters düşmesi sonucu gerekli çalışma sağlanamayan MHP Edirne İl Yönetiminin bir süre önce parti kapatılarak  görevden alınmasının ardından, yeni  MHP yönetimi belirlendi.

    Geçtiğimiz  dönem  Milletvekili seçimlerinde   MHP Edirne Milletvekili adayı olan, Eski İl Başkanı  Dr.Gürsel Şimşek Genel Merkez tarafından  İl Başkanlığına getirildi.

Yeni  yönetimin belirlenmesi ile MHP’de  Edirne’de mahalli seçimler için atağa geçmesi bekleniyor.

İl genelinde azımsanmayacak  oy gücüne  sahip  olan MHP,  Ülke gündemindeki son siyasi olayları da siyasi propagandasında  kullanarak  oylarını  daha da arttıracağı yolunda iddiaları var.

    Bu ne kadar oya yansıyacak önümüzdeki aylarda yaşayıp göreceğiz.

   Bu arada sessiz ve derinden çalışan Refah Partisini de bu seçimlerde dikkate almak gerekir. Diğer partilerin aksine, her zaman halkın sorunları ile bire bir ilgilenen bu sorunları gündeme taşıyan Refah Partisinin seçim dönemindeki çalışmaları seçim sonuçlarını  etkileyebilecek düzeyde olacağı kulislerde tartışılıyor.

Seçimin bir yıl öncesinde siyasi partilerde umumi manzara bu çerçevede.

Önümüzdeki bahar, yaz ve Sonbahar aylarında  partilerin adaylarının daha da netlik kazanması ile siyasi  atmosfer  daha  da hareketlenecek.  Sıcak yaz günlerini partilerin seçim çalışmaları daha da hararetli hale getirecektir.

    Bu arada,mahalli seçim döneminde iktidar ve muhalefet   partilerince dikkate alınmayan, fakat  yapacakları eylemle ve kamuoyu duyuruları ile etkili olabilecek  ÖDP ve İşçi Partisi’nin    kulis çalışmaları mahalli seçimlere ayrı bir renk katacağa benziyor.

Öyle anlaşılıyor ki, Mart ayında yapılacak Mahalli Seçimler daha önceki seçimlere oranla daha  çekişmeli  geçmeye namzet gibi görünüyor. Seçim öncesi partilerde yaşanan kulis faaliyetleri bunu gösteriyor.

 234 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Ayşekadın’a Oyuncak Ve Kitap Kutusu Koydu

Daha önce Edirne’nin en önemli yerlerinden biri olan Saraçlar Caddesi’ne kurulan oyuncak ve kitap kutusunun bir başkası da, Ayşekadın’da bulunan meyve tabağı  yanında ki parka kuruldu. Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul TANRIKULU, yaptığı açkılamada; ‘’Edirne Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğünce daha öncesinde Saraçlar Caddesine bu kutudan koyduk, halkımızın da desteği ile kutuyu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp