PARTİLERİN ADAY ADAYLARI

admin

fikri_yalin_kose

İktidar partisi Ak Partinin Edirne Merkez, İlçe ve beldelerin belediye Başkan aday adayları açıklandı.

Edirne Belediye Başkan aday adaylığı için şu anda resmi olarak başvuran 5 aday adayı bulunuyor. Şemsettin Emir,Ahmet Çetin,Okan Akar,Ali Soydan resmen aday adaylıklarını açıkladı.Parti yönetimlerinde olmayıp Kamu kuruluşlarından veya serbest meslek mensuplarından Belediye Başkanlığı için aday adayı olacaklar için önümüzde zaman var.

Öyle sanıyorum ki, iktidar partisinde belediye başkan aday adayı sayısı daha da artacağa benziyor. AK Parti’de aday belirlemek için eğilim yoklaması yapılacağı açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızılcahamam toplantısında açıkladığına baktığımızda. Eğilim yoklamalarının da aday belirlemede pek etkili olmayacağı, son kararın yine Genel Merkez tarafından belirleneceği anlaşılıyor.

Her şeye rağmen, yine daha önceki seçimlerde olduğu gibi, parti teşkilatınca eğilim yoklamaları yapılacak bu sonuçlar Ankara’ya gönderilecek.

İktidar partisinin Edirne ve ilçelerindeki aday adayları listelerine baktığımızda Ak Parti belediye başkan aday adayları arasında eski sosyal demokratların, merkez sağ partililerin olduğunu görüyoruz.

Sünnetçi bu kez AK Parti’den belediye Başkan adaylığını koymuş,”ya tutarsa” diye son kozlarını oynuyorlar, şanslarını orada deneyecekler.

Yine DSP’den daha önceleri Meriç Belediye Başkanı olan Nihat Yörük’te bu defa şansını Ak Parti’den deneyecek. Belediye Başkanı Erol Dibek karşısında kendi şansının olamayacağını düşünen Yörük, bu defa çark ederek AK Partiye kapağı atmış. Oradan adaylık bekliyor, siyaset böyle nerede açık kapı bulunursa oraya balıklama atlanıyor. Siyasi etiğe ters düşse de son yıllarda uygulanan kural bu.

ANAP’tan bir dönem Süloğlu Belediye Başkanı olan Hüseyin Kenar İktidar Partisi Ak Parti’den Süloğlu Belediye Başkan aday adaylığına soyundu. Burada şu an belediye başkanı olan ve başarılı işler yapan Erol Atik karşısında şansı ne olabilir, onu da parti genel merkezi karar verecek.

Yine daha önceki dönem DYP’den Uzunköprü Belediye Başkanı olan Ercan Çobanoğlu 30 Martta yapılacak seçimlerde AK Parti’de şansını deneyecek. Edirne merkez Belediye Başkan aday adaylarına da baktığımızda AK Parti Dışındaki partilere göz kırpıldığı bu parti mensuplarından oy alabilmek için aday adayları içinde bu partilerden gelme aday adaylarının bulunduğu dikkat çekiyor.

Diğer ilçelerdeki ve beldelerdeki belediye Başkan aday adaylarında da benzeri yöntemler gözetilmiş.

Ana Muhalefet Partisi CHP’ye gelince, Edirne’de belediye başkan adaylığı için birden fazla aday adayının başvurusu olan büyük ilçeler ve Edirne merkez beklemede. Adayların açıklanmasının ay sonunu bulacağı belirtiliyor.

Uzunköprü’de durum biraz daha farklı. Şu an Belediye Başkanı olan Enis İşbilen’in aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Orada bir sıkıntı görülmüyor. İpsala ve Enez belediye başkan adaylığının belirlenmesinde partinin sıkıntı yaşayacağı belirtiliyor.

Bu ilçelerde doğru, halkın isteği dikkate alınmadan atama yapılması halinde belediye başkanlığını AK Partinin kazanılmasının kaçınılmaz hale geleceği ifade ediliyor. Lalapaşa, Süloğlu, Havsa ve Meriç ilçelerinin belediye başkan adayları belli.

Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin başarılı çalışmasının semeresini gördü ve Parti Genel Merkezi tarafından belediye başkan adayı olarak açıklandı. Meriç ilçesi belediye Başkanı Erol dibek bir kez daha aday gösterildi.

CHP eğilim yoklaması yapılan ve tek aday başvurusu olan ilçelerdeki belediye başkan adayları belli oldu. Süloğlu ilçesinde Belediye Başkan adayı eğilim yoklaması sonunda ve tek aday olan Mehmet Ormankıran,belediye başkan adayı oldu. Lalapaşa ilçesi Belediye Başkan adayı Ayhan Günay’ın olduğu açıklandı.

CENNETE GİDEN ZENGİN YOKSUL

Bir yoksul ile zengin biri ayni anda vefat ediyor. Tesadüf bu ya ikisi de cennete gidiyorlar. Cennet kapısındaki melekler zengini törenle karşılayıp içeri buyur ediyor, kendisine büyük ilgi gösteriyor.

Bunu içerleyen fakir vatandaş “ahrette herkes eşit diyorlardı.Burada görüyorum ki, hiç de öyle bir eşitlik yok . Cennette de zengin ile fakir ayrımı yapılıyor. Bak cennete girişte dahi zengin törenle karşılandı,biz fakirlere böyle bir ilgi gösterilmiyor, bu haksızlık olmuyor mu “ diye sitem etmiş.

Bunu duyan melekler” Siz yanılıyorsunuz, fakirler her zaman cennete geliyorlar. Zenginlerden ise çok seyrek cennete gelen oluyor. Bu da onlardan biriydi. Onun için gelen zengine tören yaptık” demiş.

 198 total views,  2 views today

Next Post

Vatandaş Gazetesi 66 Yaşında

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne’nin en eski mahalli gazetelerinden Vatandaş gazetesi 66. Yaş gününü kutladı. Yaşar Atlı plazadaki gazete merkezinde yapılan törene Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Ak parti İl Başkanı Müjdat Kahve,  ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, AK Parti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp