Partilerin tabanının bir diyeceği yok mu?

admin

fikri_yalin_kose7-Haziran seçimleri sonuçlandı. Ülkemizde yeni bir parlamento aritmetiği oluştu. Daha önceleri Başkanlık veya yarı başkanlık söylemleri ile yola çıkanlar bu kez koalisyon için çözüm arıyorlar. Aslında halkın iradesinin yansıtılmış olması nedeniyle bu tablodan mutluluk duymak gerekir. Seçim sonrası bir süre şaşkınlık yaşayan siyasi partiler daha sonra kurulacak hükümet tavırlarını ortaya koydu. Bazısı tüm partilere ortaklık kapısının kapattığını Parlamentonun bu aritmetiği karşısında hükümet kurmanın zorluğunu öne sürerek tek çözümün erken seçim olduğu konusunu gündeme getirdi.

Bu tartışmalar devam ederken Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra onun yerine vekâlet edebilecek Türkiye Büyük Millet Meclisinin başkanlığını üstlenecek kişinin seçimi gündeme oturdu. Yapılan bir dizi temaslar ve kulislerin ardından beklenmeyen bir seçim sonucu ortaya çıktı. İktidar partisine seçim öncesi veryansın eden bir parti meclis başkanlığı seçiminde dolaylı da olsa destek vererek AKP’den Başkan seçilmesini sağladı. Bu gelişmelerin ardından koalisyon çalışmalarının yönü de AKP’ye destek sağlayan MHP ile AKP’nin ortaklık yapacağı şeklinde yorumlanmaya başlandı.

            Her parti Millet Meclisi seçimini farklı yorumlasa da,  seçim sonrası ilk raundun galibi AKP oldu. Kurulacak hükümette pazarlık gücünü arttırdı.

Tüm bu gelişmeler olurken, gerek seçim sonrası gerekse meclis Başkanlığı seçimi ardından, bekledik ki,  siyasi partilerimizin tabanının temsilcileri bu gelişmeler karşısında ne düşünüyor. Bu sonuçları nasıl yorumluyor. Onların da bir fikri olması gerektiği inancı ile bir süre bekledik.

Ne yazık ki, siyasi parti örgütlerimizden bu konuda herhangi bir açıklama gelmedi. Belki kendi aralarında bu yönde yorum yapabilirler, önemli olan bundan kamuoyunun bir anlamda o partilere oy veren halkın parti örgütlerinin bu gelişmeler karşısında tavrının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olması.

            Ne yazık ki,  şu saate kadar hiçbir parti örgütünden Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimi sonuçları ve görüşlerinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olamadık. Bu konuda AKP’nin söyleyecek fazla bir sözü olmayabilir. Ona hak vermek lazım. Kendi milletvekilleri meclis başkanın seçecek oranda olmamasına karşın diğer partilerin arasındaki çelişkiden yararlanarak meclis başkanlığını kazanmanın sevincini yaşıyorlardır.

Aslında bunda da haklılar. Bundan böyle kurulacak hükümette ilk görev Başbakan Davutoğlu’na verilecek. O da meclis başkanlığını kazanmanın ve çoğunluk olmasına karşın birlikte hareket etme başarısını gösteremeyen muhalefet partilerinin arasındaki çelişkiden yararlanarak koalisyon kurmada elinin daha güçlendiğini kabul ederek bu kozları ile ortak arayışına gidecek.

            AKP’ye Meclis Başkanlığı seçiminde boş oy vererek dolaylı deste sağlayan MHP tabanı bu gelişmeler karşısında ne düşünüyor. Seçim sonucuna tam destek veriyor mu? Yoksa farklı bir beklenti içinde mi? Bu konuda da MHP İl teşkilatından bir açıklama alamadık. Merkezi bir örgütlenme yapısına sahip olan MHP’nin partisinin bu kararını desteklese dahi parti tabanından böyle bir açıklama bekliyorduk.

Bu beklentimiz de şu ana kadar gerçekleşmedi. Kendilerinden özel demeç alarak seçim sonuçları konusunda görüşlerini alma yoluna gideceğiz. Diğer taraftan Deniz Baykal’ın Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından Meclis Başkanı olacağı beklentisinde olan, en yaşlı üye olduğu için Geçici Meclis Başkanlığı görevi yapan Baykal’ın da meclis başkanlığı hayali suya düştü.

            Bu sonuç partililer arasında da farklı tartışmalara neden oldu. Baykal’ın seçiminde dahi, parti içinde birlik sağlanamadı. Diğer partiler blok halinde seçime katıldığı halde CHP her oylamada fire verdi. Bu diğer partilere de güven vermedi. Son anda MHP’nin manevrası ile AKP Meclis Başkanlığını kazandı. Tüm bu olaylar parti tabanına da yansıdı.  Hükümet senaryoları, erken seçim söylentileri, acaba parti örgütlerince nasıl yorumlanıyor. Bu beklenti içinde olan partililer örgütlerinden henüz bir açıklama görmedi.

Aslında Edirne Parti teşkilatında bu günlerde delege seçimi telaşı içinde bu konuda farklı yörelerde toplantılar yapılıyor. Guruplar kendi görüşleri doğrultusunda delege oluşması için kulis faaliyetlerini sürdürüyor. Herhalde bu telaş arasında bu tür siyasi görüş açıklamasına gerek duymadılar.

            Aslında bugüne kadar izledikleri yöntem de bu yöndeydi.  Sanırım bir süre sonra gerçekleşecek delege yapısı, parti tabanı ilkelere bağlı, bunu her platformda savunacak donanımda olan kişilerden oluşan örgütlerin oluşmasına katkı sağlar. CHP’nin acil olarak buna ihtiyacı var. Partide görev alanlar hiçbir şaibeye yer vermeyecek şekilde,  sadece parti ilkeleri doğrultusunda görevlerini yapmalı. Bir parti yöneticiliği, görevi sırasında onun bunun adamı olma yükümlülüğü getirmez. Bu ilkeli davranış sağlandığı takdirde CHP tabanı i üst yönetimi ile bir bütünlük sağlar. Aksi halde böyle yalpalayarak, mağlubiyeti başarı gibi göstererek yerinde sayar.

Tabanın beklentileri de bir sonraki seçime havale edilir. Seçim sonuçları üzerine hiç kimse özeleştiri yapma “ Nerede yanlış yaptık” deme gereği duymazsa bu başarı sağlanamaz. CHP’ye sadece Edirne penceresinden bakarak sonuç elde edilemez.

            Edirne halkı her seçimde kararlı tutumunu sergiliyor. Yöneticiler “ bizim bunda büyük payımız var” diye böbürlenmesinler, aslında öyle olmadığını kendileri de biliyorlar. Bu arada yılsonunda yapılacak bir erken seçim, bazı partilerimiz için ders verecek nitelikte olabilir. Daha önceki yıllarda yapılan seçimleri dikkate aldığımızda bunun çarpıcı örneklerini görürüz. Ona da hazırlıklı olmaları gerekir.

 131 total views,  5 views today

Next Post

Aytın; “Üretcilerimizin yararına olacak hizmette varız”

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın, Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu olarak göreve geldikleri  günden bu yana üyelerinin  refah seviyelerini arttırmak, hayvancılıkta söz sahibi olabilmeleri ve Edirne hayvancılığını hak ettiği konuma getirebilmek için ellerinden  geleni yaptık ve yapmaya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp