Pazarkule – Edirne Bağlantı Yolu Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

admin

 

EDİRNEAJANS – ÖZEL HABER

karaagac_koprusu_turkiye_ile_yunanistani_birbirine_baglayacak_h78672

14 Temmuz 2013 Pazar günü Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından Temeli  atılan Pazarkule – Edirne Bağlantı yolu çalışmaları hızla devam ediyor.

 

DSC_0179
 

Edirne Ajans Şirket Müdürü Necmi ENGİN ile AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mehmet ÖZÜLKÜ önceki gün   Yıldırım’da yapımı hızla devam eden “Pazarkule – Edirne Bağlantı yolu” çalışmalarını yerinde ziyaret etti. Konu hakkında gazetemize açıklama yapan AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Mehmet ÖZÜLKÜ; “Öncelikle Edirne Ajans gazetesine Ak Parti’nin hizmetlerini özellikle takip edip, kamuoyuna duyurmak adına  haber yaptığı için teşekkür ediyorum.

DSC_0197

Ak Parti’nin Edirne’ye ne kadar çok önem verdiğini bir kez daha yerinde görmüş olduk. Bir yanda Hastane yapımı bir yanda Köprü ve Bağlantı yolu yapımı gördüğünüz gibi hızla devam ediyor. Biliyorsunuz Karaağaç semtine il dışından bir çok misafir geliyor. Tabi bunlar otobüslerle geldiği için Tarihi köprülerimiz olan Meriç ve Tunca’dan geçiş esnasında büyük sıkıntı yaşıyordu. Ayrıca yurt dışına çıkacak araçlar ulaşım konusunda da büyük sıkıntılar yaşamaya deva ediyordu. Yine Nehir taşkınları nedeniyle tarihi köprülerimizde bir çok kez ulaşım durma noktasına  gelmişti. Tabi bu sorunu çözmek için senelerce kağıt üzerinde hep alternatif bir köprü projeleri yapılmış. Ama maalesef uygulamaya geçilememiş.

DSC_0199

 

Ak Parti Döneminde Türkiye genelinde olduğu gibi Serhad şehri Edirne’mizde de büyük yatırımlara devam ediyoruz. Karaağaç’ta ki köprü sorununa  Sayın Milletvekilimiz ve Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun büyük gayretleri sayesinde çözüm bulduk. Şu anda gördüğünüz gibi çalışmalar hızla devam ediyor. Ben de bir Ak Parti Mensubu olarak, İlçe başkanı ve bir Edirneli olarak bu çalışmalardan büyük memnuniyet duymaktayım.

DSC_0182

14 Temmuz 2013 Pazar günü Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve seçkin davetlilerin katıldığı törenle Köprünün temeli atıldı. O zaman da 2015 yılında bitimi olacak şekilde bir tarih konuldu. Çalışmalar hem inşaat yönünden hem de güzergahlar üzerinde ki kamulaştırmalar yönünden hızla devam ediyor. Köprü’nün faaliyete geçmesiyle birlikte  Yunanistan ile Türkiye birbirine daha çok yakınlaşacak. Aramızdaki sınır ticareti daha çok gelişecek. Ulaşıma, İl genelinde yaptığımız yollardan da görüldüğü gibi burada da yüksek kalite gelecek. Ayrıca Yunanistan tarafından gelecek tüm araçlar İstanbul ya da Çanakkale istikametine rahatlıkla sıkıntı yaşamadan ulaşabilecekler. En büyük amaçlardan biri de tarihi köprülerimizi koruma altına almış olacağız.” Dedi.

 

“PROJENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR”

 

Projenin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Merkez İlçe Başkanı Özülkü; “Proje kapsamında 10 adet köprü bulunmaktadır. Özellikleri şöyle;

 teknik_ozellik

 Bu projeyi herkes Meriç köprüsü olarak düşünüyor. Ama işin aslı öyle değil, toplam uzunluğu 7.619,95 metre dir. Pazarkule Gümrük kapısından başlayarak yaklaşık 1100 metre mevcut yolda (2X1) olarak devam etmekte. Mevcut yoldan ayrıldıktan sonra da (2×2) Bağlantı yolu standartlarında Edirne Çevre otoyoluna bağlanmaktadır.

teknik_ozellik2

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak Pazarkule Sınır Kapısını en kısa yoldan Edirne Çevre otoyolu’na bağlayacak şekilde projelendirilen söz konusu yol; Karaağaç – Edirne arasındaki tarihi köprüler nedeniyle izin verilmeyen ağır taşıt trafiğinin geçişini sağlayarak sınır ticaretinin  geliştirilmesi ve aynı zamanda tarihi köprülerin korunmuş olması, sınır kapısından giren araçların şehir trafiğine katılmadan Edirne Çevre Otoyolu’na dahil edilerek Edirne şehir trafiğinin rahatlatılmış olması, Edirne’nin batısında ki yeni yerleşim alanlarının Çevre Otoyolu’na ve şehir içine ulaşmalarının güvenli bir şekilde sağlanmış olması gibi önemli fonksiyonları yerine getirmiş olacaktır” dedi.

 

Haber: Necmi ENGİN

     

 294 total views,  2 views today

Next Post

TRAKYA KALKINMA AJANSI 1. DÖNEM TOPLANTISI YAPILDI

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Tekirdağ’da Toplandı 2013 Yılı Teknik Destek Programı 1.Dönem Sonuçları Onaylandı Trakya Kalkınma Ajansı’nın Eylül Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 26 Eylül 2013 Perşembe günü Trakyua Kalkınma Ajansı Hizmet Binası’nda gerçekleşti. Saat 11:00’de başlayan toplantıya Edirne Valisi ve TRAKYAKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Duruer, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp