Pekcanlı; “Kadının seçme ve seçilme hakkı Atatürk’ün en önemli devrimlerindendir.”

admin

 CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı yayınladığı mesajda; Kadınlarımızın sosyal kültürel alanlarda eğitimde hukukta aile içinde çalışma hayatında toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu ifade erek sözlerine şöyle devam etti; “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “ Ey Kahraman Türk Kadını sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın demiştir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadına 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma sonra köylerde muhtar olma köy heyetine seçilme hakkı tanınan kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadının seçme ve seçilme hakkı Atatürk’ün en önemli devrimlerindendir.

Kadınlarımız sosyal kültürel alanlarda eğitimde hukukta aile içinde çalışma hayatında toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahiptir. Kadınlarımızın yerelde genelde tüm siyasi arenalarda iş dünyasında daha çok görev alma adına ısrarcı olmalarını diliyor, her zaman kendilerini destekleyeceğimi bilmelerini istiyorum

Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri güzelleştiren yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın bu önemli gününü kutluyor saygılar sunuyorum.

 182 total views,  5 views today

Next Post

Yeter ki engel olmayalım

3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle, Edirne Belediyesi ve Edirne’deki engelliler dernekleri işbirliğinde bir etkinlik gerçekleştirildi. Belediye önünde toplanan çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri, “3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü, Engelsiz Kent Edirne” yazan bir pankartı taşıyarak kortej eşliğinde Atatürk Anıtı’na geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp