Pekcanlı; “Roman Vatandaşlarımıza Kur’an Kursu yapacağına EV yapın”

admin

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve İl Genel Meclis üyesi ve CHP Grup sözcüsü Erdal Akgün ile birlikte CHP İl binasında basın toplantısı düzenledi.

Gündemi değerlendiren İl Başkanı Fevzi Pekcanlı;  Mart ayının başında İl Genel Meclisinde gündeme gelen iki Çavuşbey ve Muradiye mahallesindeki roman vatandaşları ilgilendiren Sosyal yaşam merkezi projesi kararını CHP’nin neden reddettiği ile ilgili açıklama yapan Pekcanlı; “İl Genel meclisine gelen bu gündemi CHP olarak karşılığı olmadığı için biz reddettik. Bu mantıklı bir proje değildir. Roman vatandaşlarımızın bu projelerden önce çağdaş evlerde yaşamaya ihtiyacı var. Şu anda zor koşullarda evlerinde yaşayan Roman vatandaşlarımızın önce yaşadıkları evlere el atılması lazım. İl genel Meclisine gelen proje ile Müftülüğü de işin içine alet ederek, Çavuşbey ve Muradiye mahallelerimizde de Sosyal yaşam merkezi projesi adı altında Kur’an Kursları açmaya çalışıyorlar. Edirne’nin her mahallesinde Kur’an Kursları var. Özellikle seçimlere yaklaştığımız bu zamanda bu projenin  alel acele getirilip, bir şekilde bizlere kabul ettirilmeye çalışılmasına biz karşıyız. Karşılığı olmayan bir proje 4 Milyon bütçeyle neden gündeme geliyor.

“4 Milyon liraya Kur’an Kursu yapacağına Roman vatandaşlara ev yapalım”

Biz CHP olarak 4 milyon liraya Roman vatandaşlarımıza neler yapacağımızı proje olarak hazırladık. Elimde gördüğünüz 33,5 m2 1+1  yeni nesil evin maliyeti 19 bin 500 TL’dir. Bunun biraz daha büyüğüne bakacak olursak, 64 m2 lik bir ev,  29 bin 500 TL. Bu evler çok çağdaş ve  içinde her şeyi olan evlerdir. Buradan şunu öneriyorum. Araziyi Milli Emlak’tan temin edersek maliyeti 19 bin 500 lira olan projeden 205 ev yapılıyor. Maliyeti 29 bin 500 lira olan evden ise 135 tane yapılabiliyor. Madem paramız var. Gelin Roman vatandaşlarımıza bu evleri yapalım. Bizde sizi destekleyelim. CHP İl Başkanı olarak ben,  buradan  AK Parti’nin İl Başkanı İlyas Akmeşe’ye, Sayın Valimize ve Edirne’yi yöneten bürokratlara sesleniyorum. Bırakın bu 4 Milyon lirayı Kur’an Kurslarına vermeyi, Roman vatandaşlarımızın gerçekten bu evlere ihtiyacı var. Gelin tespiti de siz yapın. İki Roman Federasyonunun temsilcilerini de kullanarak siyaset yapmayın ve CHP’ye saldırmayı bırakın.  Bakın 4 Milyon liraya bu evler yapılıyor. Projesi bizde hazır. Gelin bu evleri yapalım.

Bu iki mahallemizde 4 Milyon lirayı Kur’an Kursu olarak harcayacaklar ve yerel seçimlerde de burasını seçim bürosu olarak AKP kullanacak. Bizim bu projeye karşı olmamızın sebebi de budur. Bir de karşılığı yok. Böyle ucuz siyaset yapmasınlar. ”  dedi.

“Emniyetin bilgi alamadığı yerden biz bilgi alıyoruz”

CHP’nin Edirne’nin her sokağında 3-4 evinden birinde üyesi olduğunu ve Emniyetin ve polisin bilgi alamadığı yerden kendilerinin bilgi aldığını belirten İl Başkanı Pekcanlı, “Hangi mahallede, hangi evde ne yapıldığını biz biliyoruz. Böyle soyut projelerle, yok efendim Kur’an Kursu yapıyoruz diye 6 ay sonra AKP’nin seçim merkezi olarak kullanacaklarını biz biliyoruz.  Madem  somut bir şey yapmak istiyorlar. İlyas Akmeşe’ye sesleniyorum. Gelsin el ele verelim. Roman vatandaşlara bu evlerden yapalım. Roman federasyonlarına da sesleniyorum. Sizlerin Roman vatandaşları için neler yaptığınızı ben  çok iyi biliyorum. Neler yapmadığınızı da çok iyi biliyorum. Sağda solda konuşup sosyal medya üzerinden CHP’ye saldırmasınlar.” dedi.

“Çalışan İl Genel Meclisi’nin bizden Tatil edilmesi isteniyor”

Edirne İl Özel İdaresi’nin Yazı işleri Müdürlüğü’nden İl Genel Meclis Başkanlığı’na gündem dışı  “İL GENEL MECLİSİNİN TATİL EDİLMESİ” konulu teklif hakkında yapılan araştırma diye yazı gelmiş. Arkadaşlar İl Genel Meclisi’nin tatil edilmesi diye bir gündem olabilir mi? Çalışan İl Genel Meclisi’nin tatil edilmesi yönünde bir karar alınması bizden isteniyor. Peki bunun sebebi nedir? İl Genel Meclisinde yapılacak olan işlerin 1 ay daha ötelenmesidir. Mart ayında yapılması gereken Yerel seçimler. Siz 1 ay daha erteleyeceksiniz. 1 Ay daha işler gecikecek. 1 ay daha CHP’ye saldıracaksınız.  Böyle bir şey olamaz. Ben buradan sesleniyorum. Gelin bu tatil edilmesi gereken gündemi eğer İl Genel Meclis üyelerinin alacakları maaşlarda yetkililerin gözü varsa, biz CHP olarak maaş istemeyeceğiz. Hiçbir ücret istemeyeceğiz.  Bu tatil olayına da son versinler. Böyle saçmalık olmaz İl Genel Meclis üyeleri çalışmaya gönüllü. Birileri de bunları engellemeye gönüllü. Böyle bir şey olamaz. Biz komisyon ücretlerini de bırakıyoruz. Meclisin tatil edilmesini istemiyoruz. Buradan Edirne halkına sesleniyorum; “Meclisin 1 ay tatil edilmesi, Edirne’de yapılacak olan yollar, alt yapı gibi bütün işlerin 1 ay daha ertelenmesidir. Kararların alınmaması dır.” Dedi.

“Belediye’nin  yapmış olduğu Altyapı ihalesi neden bekletiliyor?”

AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin Edirne’nin altyapısını eleştiren açıklamalarına da değinen İl Başkanı Pekcanlı; Edirne Belediyesi’nin altyapı ile ilgili 4 Aralık 2017’de ihale yaptığını belirterek; “4 Aralık’ta yapılan ihale bugün Mart ayının 22’si olmasına rağmen halen Güvenlik soruşturması nedeniyle neticelendirilemedi. Niye sonuçlanmıyor? Belediye üzerine düşeni yapmış. Bu işin başlaması için ihale yapılmış veya bu işi alan firma daha işe niye başlayamadı. Edirne Belediyesi ile herkes şirin geçinmeye çalışıyor ama arkadan da birileri iş çeviriyor. Hala Güvenlik soruşturması yapmaya çalışıyorlar. Madem açıklama yapacaksınız. Biraz dürüst ve samimi olun” dedi.

 

 76 total views,  2 views today

Next Post

Yorulmaz ailesinin Acı Günü

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz’ın annesi Naciye Yorulmaz (90), vefat etti.  Neci Yorulmaz’ın vefatı  başta Yorulmaz ailesini ve sevenlerini yasa boğdu. Önceki gün vefat eden, Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz’ın, annesi Naciye Yorulmaz, gözyaşları içerisinde toprağa verildi. Merhum Zeki Yorulmaz’ın eşi, Atilla Yorulmaz, Sevgi Önengüt ve Edirne Ziraat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp