Perspektifler konferansı

admin

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans salonunda Türkiye –Yunanistan Bölgesel Perspektifler Konferansı yapıldı.

KonferansaT.Ü Rektörü Yener Yörük ,Vali  Vekili Beyazıt Tanç,   Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, Rektör Yardımcısı Prof. D. Metin Aydoğdu, Yunanistan Edirne Konsolosu Paraskevi Charitidu,  T.Ü Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof Dr. Ahmet Günşen, T.Ü Balkan Enstitüsü Müdürü.  Doç.Dr. Rıdvan Canım, Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansın Moderatörlüğünü. Prof. Dr. Sibel Turan yaptı.  Konuşmacı olarak Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük ve Atina Büyükelçisi, Kerim Uras katıldı.  Konuşmacıların özgeçmişleri hakkında bilgi verildi.

Perspektifler konferansı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Konferansın modarötürü açış konuşmasını yapan Turan kısaca Türk Yunan ilişkileri konusunda açıklamada bulunarak sözü Yörük’e verdi.  Yörük geçen yıl da değerli iki büyükelçinin katılımı ile dış politikada balkanların yeri ve önemi konularını gündeme taşıdıklarını belirterek, “bu sene de kıymetli meslektaşım Atina Büyükelçimiz ağabeyim bizi kırmadılar.  Konferansa katıldılar. Ben bize bu imkânı sağlayan T.Ü Rektörü Yener Yörük’e teşekkür ediyorum. Bu konferanslar dizisini Trakya Üniversitesiyle işbirliği halinde bundan sonra da değerli büyükelçilerimizin katılımlarıyla sürdürmek bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz. Ben kısaca Türkiye ile Yunanistan ikili ilişkilerinin tarihçesine değinmek istiyorum. İki ilişkilerin arka planını ana hatlarıyla özetlemek gerekirse Avrupa ülkeleri ile Osmanlı imparatorluğuna karşı 1830 yılında  bağımsızlığını ilan eden Yunanistan’ın daha sonraki yıllarda topraklarını genişlettiğini görüyoruz. Yunanistan’ın Anadolu’daki konumu kendileri için başarısızlıkla sonuçlanmıştır. 1923-28 yılları arasında Yunanistan darbeler dönemi yaşıyor, krizli dönem yaşıyor. Anadolu’dan mübadele ile Yunanistan’a göç ile kriz daha da derinleşiyor.Lozan antlaşması ile iki ülke arasında denge sağlanıyor. O dönemin liderleri Atatürk ve Venizalos’un akılcı yöntemiyle Lozan’dan geri kalan sorunları çözümlüyorlar. Türkiye ile Yunanistan arasında yakınlaşma doğuyor” diyen Büyükelçi Yörük daha sonraki konuşmasında günümüze kadar Türkiye Yunanistan ilişkilerine değindi. Ardından söz alan  Atina Büyükelçisi  Kerim Uras, Türk Yunan ilişkileri konusunda detaya girmek istemediğini, iki ülkenin birbirini tamamlar konumda olduğunu belirterek;” yol kazaları olmazsa iki ülke ilişkileri daha  iyi konuma gelecek. Buradan ekonomi konusuna değinmek istiyorum. Deniz taşımacılığında bizim ürettiğimiz malları Yunanistan taşıyabilir bu tamamlayıcı bir durumdur. Yine iki ülke arasında gemi üretimi konusunda işbirliği olabilir. Armatörler bu işbirliğinden memnunlar. Bir diğer konu ise sağlık konusu, Sağlık Bakanımız Edirne’ye çok önem veriyor. Bakanımız Atina’ya geldiğinde buradan Türkiye’ye doktor getirelim dedi.

Perspektifler konferansı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de 20 bin doktor açığı var. Yunanistan’da doktor fazlalığı var. Onların buraya gelmesi fırsatlar yaratabilir. Bunun için Edirne’de bir sağlık bölgesi diye bazı tasarılar var. Bir diğer şey akademisyenler konusunda da işbirliği yapılır. Yunanistan’dan akademisyenlerin gelmesi sağlanabilir.  Bu akademisyenler yabancı dille eğitim yapan yerlerde görev yapabilir. Bugün iki ülke arasındaki ekonomik potansiyelin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Bunun için 4-5 milyon avroluk ticaret hacminden bahsediyoruz. Potansiyel bunun çok üzerinde. Bu ikiye katlanabilir. Doğrular yapıldığında buna ulaşılabilir. Bu ülkede mallarımızı satmak için gayret göstermemiz lazım.Bu ülkede yatırımlar daha ileri boyuta gelebilir.Edirne bu yatırımlardan yararlanabilir. Ticaretin önemli boyutu ulaşım kanallarını açmak lazım. Bu amaçla Başbakanımız yüksek hızlı tren hattının Selaniğe kadar uzatılmasını istiyor. Hızlı trenin Edirne’den bir kolu Bulgaristan’a bir kolu da Selaniğe gidecek. Bu turizm açısından da önemli bir gelişme olacak. Bir diğer işbirliği ise Roro  hattı. Bu önemli  hatlar. Bu hem turizme hem de ticarete katkı yapıyor.İki ülke arasında önemli imkanlar ve fırsatlar var. Bunların değerlendirilmesi gerekir. Siyasete gelince Yunanistan’da siyaset önemli bir dönüşüm aşamasında ben göreve başladığımdan bu yana 5 yıl oluyor. Yunan siyaseti oturmuş durumda. Yunanistan siyasi kadrolarını Çipras ile gençleştirdi. Yamalı siviza yamalı bohça konumundan birlik beraberlik içinde olan bir parti durumuna dönüşüyor.  Sol partiler içindeki unsurları temizledi. Ülkede belli bir istikrar sağlanmış oldu. Ana Muhalefet Partisi de kadrolarında değişim sağladı. Bizde siyasiler uzun dönem kalır. Yunanistan’da bu durum yok başarısız siyasiler ortadan kalkıyor. Bakanlık görevi yanlar bakıyorsunuz bir süre sonra ortadan kayboluyor. Bu Yunan siyasetinin olumlu yanı. Yunan ekonomisinin yanında siyasetin de olumlu seyretmesi bizim için de olumlu bir gelişmedir” dedi.

Konuşmanın ardından toplantıya katılan öğrenciler konuşmacılara Türk Yunan ilişkileri konusunda sorular yönelttiler.  Onun ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Yörük konuşmacılara plaket sundu.

 

Perspektifler konferansı (1)

 57 total views,  2 views today

Next Post

Edirne gezileri devam ediyor

  Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Edirne Gezisi’ne katılan Umurbey Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, Edirne’nin tarihi ve turistik yerlerini gezerek, kenti adeta yeniden keşfettiler.   Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatı doğrultusunda geleneksel hale getirilen Edirne Gezisi’nin bu haftaki misafirleri Umurbey Mahallesi’nde yaşayan kadınlar oldu. Edirne Gezisi’ne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp