Petrol İş Başkanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

admin

Petrol İş sendikasının 27. Dönem 8. Olağan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Margi Otel’de yapıldı.

Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaş, Genel Merkez Yöneticileri Ali Ufuk Yaşar, Mehmetullah Sözen, İbrahim Doğan Gül, Ahmet Karaca ile Türkiye genelinde Petrol İş Şube Başkanı ve Yardımcıları katıldı.

Toplantıda konuşan Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Öztaş, Ülkede yaşanmış en büyük iş cinayetinin ardından birlikte yaraların sarılmaya çalışıldığı günlerde bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek şunları kaydetti; “ Soma Maden ocağı yangınında 301 işçi kardeşimizi kaybettik. Sermayenin kar hırsı yüzlerce işçi kardeşimizin canına mal oldu. Ölen işçilere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu tür kazalar ülkemizde uygulanmaya başlayan neo liberal politikaların sonucu artış gösterdi. Madenlerin özelleşmesi, taşeronlaşma sonucunda bu facia yaşandı.

Ülkeyi emek cenneti haline getirenler, ülkemizde kölelik düzeni kuranlar, işçi maliyetini sıfırlayacağız diyenler ve ucuz işgücü politikası uygulayanlar, bu facianın asıl mimarlarıdır.

petrol-iş toplantı (1)

Yaşanan bu katliamın sorumlusu özelleştirmeye karşı mücadele edenlere yıllarca” O kafa” diyerek saldıranlar özelleştirmeye karşı çıkanları” Çağ dışı” kalmakla eleştirenlerdir.

Rekabet gücünü her şeyin başına yazarak, işçinin can güvenliğini sağlayacak önlemleri ve çalışma koşullarının iyileşmesini maliyet kalemi olarak gören işverenlerdir.

Sendikalaşmanın önüne her türlü engel çıkaranlar, işçinin hakkını alması için örgütlenmesine karşı çıkanlar Türkiye’yi sendikal hakların kullanımında dünyanın en kötü beş ülkesinden biri haline getirenlerdir.

OLANLARDAN BASIN VE MEDYA DA SORUMLUDUR

Bir yandan özelleştirme politikalarında ısrar eden, diğer taraftan emeği esnekleştirmek ve taşeronlaştırmayı yaygınlaştırmak için düzenlemeyi hazırlayan siyasi iktidardır.

Mücadeleci değil uzlaşmacı sendikal politikaları savunan işçiden çok işverene yakın olmayı bir strateji olarak sunan sendikal pratiklerdir.

Yıllardır işçi sorunlarına gözlerini yuman işçilerin çalışma koşullarını ve taleplerini kamuoyuna aktarmayan gazeteciler ve medyadır.

Yıllardır bu gerçekleri dile getiren Petrol –İş sendikası olarak özelleştirme karşıtı mücadelenin öncülüğünü yaparken, Neo Liberal politikaların ve başta taşeronlaşma olmak üzere emeğin esnekleştirilmesini merkeze koyan tüm programların ülkemizi bir toplumsal yıkıma sürüklediğini tüm gücümüzle kamuoyuna anlatmaya çalışmıştık. Hükümeti uyarmış, bu politikalara derhal son verilmesini istemiştik.

Şimdi, yıllardır ürettiğimiz bu sendikal mücadele ve toplumsal sorumluluk anlayışımızdan aldığımız meşruiyetle bir kez daha sesleniyoruz.

SOMA FACİASINDA SORUMLULAR YARGI ÖNÜNE ÇIKMALI

Soma faciasında doğrudan ve dolaylı olarak sorumluluğu bulunan herkes yargı önünde hesap vermeli, gereken cezayı almalıdır.

Soma’da ölen madencilerin ailelerine gerekli güvence sağlanmalıdır.

petrol-iş toplantı (3)

Madenlerde çalışma koşullarının ve işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik acil önlemler alınmalı, yeterli güvenlik tedbirleri alınmayan ocaklar ise kapatılmalıdır.

Ülkemizde taşeron işçi sayısının ÇSGB verilerine göre 2011 yılında 1,7 milyon olduğu açıklanmıştır. Bu sayının bugün 2,5 milyona yaklaştığı tahmin edilmektedir. Kamuda taşeron işçi sayısının ise 700 bin dolayında olduğu bilinmektedir. Görüldüğü gibi Türkiye son yıllarda zaten bir taşeron cumhuriyetine dönüşmüştür. Şimdi taşeron çalışma, kamuda hâkim istihdam biçimi haline getirilmek istenmektedir” dedi.

Toplantıda gündem maddelerinde Soma faciası, 15 Mayıs 2014’de bir gün iş bırakma eylemi, TPAO ve TPIC’daki son durum değerlendirmesi, Alt işveren yasa tasarısı, Örgütlenme, Toplu iş sözleşmeleri, Şubelerin genel değerlendirmeleri ile mali konular görüşüldü.

 

 216 total views,  2 views today

Next Post

ÇIKIKÇI” Edirne çevre konusunda Dünya standartlarına erişemedi”

İl Genel Meclisi Başkanı ve CHP İl Genel Meclis üyesi Abdülaziz Çıkıkçı 5 Haziran Çevre Günü nedeniyle İl Genel Meclisinin bu dönem yapılan 6. Toplantının 4. Bileşiminde yaptığı konuşmasında Edirne’nin çevre anlamında Dünya Standartlarının gerisinde kaldığını, köy ve beldelerimizin çöplük alanlarının bulunmadığını, çöplerin ulu orta atıldığını belirtti. Çıkıkçı konuşmasında daha […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp