Popova, Kiliseden Çıktı Camiye Girdi

admin

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova, ‘Aziz Konstantin ve Elena İsim Bayramı’ nedeniyle Edirne’deki Konstantin ve Elena Bulgar Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Kilisedeki ayin sonrası Selimiye Cami’ni ziyaret eden Popova, burada eşarp takıp ezan dinledi.

Bulgarlar için önemli dini günlerden biri olan ‘Aziz Konstantin ve Elena İsim Bayramı’, Edirne’nin Kirişhane semtindeki Konstantin ve Elena Bulgar Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayinle kutlandı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova’nın da katıldığı ayinde ilahiler ve dualar okundu.

İstanbul Rahibi Angel Velkov tarafından yönetilen ayinin ilk bölümü, kilise içinde yapıldı. Hz. İsa’nın fotoğraflarının bulunduğu masa üzerindeki suyu kutsayan Rahip Velkov, suyu daha sonra ayini izleyenlerin üzerine serpti. Duaların okunmasının ardından ayine kilisenin bahçesinde devam edildi. Kilisedeki kutlamalar, Bulgaristan Halkoyunları Topluluğu’nun gösterilerinin ardından sona erdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova, kilisedeki ayinin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Selimiye Cami’ni ziyaret etti. Camiye eşarp takarak giren Popova, caminin mimarisi karşısında hayranlığını gizleyemedi. Cami Müezzini Hüseyin Özpınar’dan ezan dinleyen Popova, cami çıkışı yaptığı açıklamada, “Hangi ırktan olursa olsun insanlar hep aynı şeyler için dua eder” dedi. Popova, şunları söyledi:

“21 Mayıs Sveti Konstantin ve Elena Bayramı Bulgaristan’da coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Biz de bu bayramı kutlamak için Edirne’ye geldik. Konstantin ve Elena Kilisesi de, Selimiye Camisi de Allah’ın evi. İslam ve Hıristiyan aleminde insanlar hep aynı şey için dua ederler. Hangi ırktan olursan olsun insanlar hep aynı şey için dua eder. Bulgaristan’da da çok cami var. Bulgaristan’a her gelen Müslüman serbestçe camilerde dua edebilir. Kiliseye de gidebilir. Bu açıdan hiçbir fark yok. İnsanlar hem dini yaşasın hem de dualarını etsin.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Popova, daha sonra Edirne’den ayrılarak Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden Bulgaristan’a hareket etti.AW000600

 155 total views,  2 views today

Next Post

Şehrin Göbeğinde Silah Çektiler

Edirne’de iki grup arasında yaşanan silahlı kavgada, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Edirne’nin en işlek caddesi olan Saraçlar Caddesi’nde, saat 16.00 sıralarında iki grubun silahlı kavgası paniğe yol açtı. Yaşanan arbedede şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, polis çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı. Alınan bilgiye göre, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp