Prof. Dr. Engin Beksaç’tan “Ayvalık Tarihi” Konferansı

admin

Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Cumhuriyet Kadınları Derneği Ayvalık Şubesi tarafından Babacan Otel’de düzenlenen Yardımlaşma ve Dayanışma toplantısında “Ayvalık Tarihi” adlı bir konferans gerçekleştirdi.
Konferansta açılış konuşmasını geçekleştiren Cumhuriyet Kadınları Derneği Ayvalık Şubesi Başkanı Gülden Sarıbaş kentlerin, geçmiş tarih ile birlikte değerlendirildiğinde hafızalardaki izlerinin daha manidar olacağını belirterek tarih ve kültürünü kaybeden kentlerin geleceğe sağlıklı bir şekilde ulaşamayacaklarını vurguladı.
Prof. Dr. Engin Beksaç “Ayvalık Tarihi” adlı bir konferans gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi  Öğretim Üyesi Beksaç, Ayvalık ve çevresinin arkeolojik açıdan oldukça zengin olduğunu ifade ederek buradaki günümüze ulaşmış kültürel varlıkları koruyarak geleceğe ulaştırmamızın son derece önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Engin Beksaç, bölgede 17 yıl önce yüzey araştırması yapan tek uzman olarak Ayvalık ve çevresinde yer alan antik kentler ile ilçenin tarihi hakkında önemli bilgiler verdi. Körfez ilçelerinde çok miktarda ana tanrıça kültünün bir uzantısı olan tapınak kalıntılarının olduğunu belirten Prof. Dr. Engin Beksaç, Ayvalık ve çevresindeki tarihin bilinenin aksine Ege’nin karşı kıyıları olan batıdan değil, kuzeyde bulunan Balkanlar ile bağlantılı olduğunu kanıtladığını ifade etti.

 

 404 total views,  2 views today

Next Post

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Kuruluşlarda Mevlid Kandili Kutlandı

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı, Edirne Merkez Huzurevi Müdürlüğü ve Melahat Hulusi DATENİN Çocuk Evleri Sitesi etkinlik salonunda Mevlid Kandili Programı gerçekleştirildi. Edirne Selimiye İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından Huzurevinde gerçekleştirilen programa, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sebahattin BİLGİÇ, Huzurevi Personelleri ile yaşlılarımız katılım […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp