Proje Üretmek İsteyenler Desteklenmeli

admin

 İsmi bende saklı  T,Üniversitesinde görevli bir hocamızla sohbet ediyor, yaptığı  çalışmaları gündemdeki projelerini   görüşüyoruz,

    Kendisini uzun yıllardan bu yana  tanırım. Bilgisayar tasarımı üzerine çalışmalar ve projeler geliştirmede gerçekten uzman bir bilim adamı.

    Bugüne kadar yaptığı, hizmetler geliştirdiği projeler bu konudaki başarısını gösteriyor,

Edirne ve diğer illerde, engelli öğrencilerin öğretim gördüğü okullarda, öğrencilerin yararlandığı öğretimi kolaylaştıran bilgisayar  alanındaki düzenlenen  projelerde bu hocamızın   katkısı var.

Bu sayede okul sıralarında uzun süre kalmayan engelli öğrenciler Şehit Öğretmen Adnan Tunca Engelliler okulunda  yapılan sistemle  saatlerce  bilgisayar başında kalıp eğitim görebiliyor.

     Bilgisayar uzmanı olan, öğretim üyesinin ekibi ile birlikte uluslararası projeler üzerinde çalışmaları aralıksız devam ediyor. Bunların bir kesimi onay almış durumda.

     T.Üniversitesinde proje üretilmediği, bu yönde diğer üniversitelere oranla geri kaldığı uzun süredir tartışılıyor.

Bir üniversitenin ülke bazında başarısında o üniversitede yüksek miktarda proje üretilmesi, bunların onay alması,  bu konuda uzman  kadroların bulunması, başarı grafiğinde  çok önemli bir kıstas olarak  kabul ediliyor.

Hal böyle iken, bazı çevrelerin  proje üreten ve  bu yönde çalışmalarında  başarılı olan uzman kadroların önlerini kesme, çalışmaları engelleme  çabaları, buna üst yönetimin gereken ilgiyi göstermemesi  nasıl izah edilebilir?

Bu üniversitenin ulusal alanda başarısını önlemek olmuyor mu?

Edirne’miz Avrupa sınırında, Sürekli AB ile proje alışverişi olan bir il.

     Bu konuda T. Üniversitemiz kentimizin ve çevremizin gelişmesinde önemli katkı sağlayacak bir değerli  kuruluşumuz.

   Bu katkı en çok Üniversite uzmanlarımızın yapacakları, bölge kalkınmasına büyük  destek verecek  projelerle mümkün oluyor.

Bunu başarmak, proje üretip bunda olumlu sonuç almak herkesin harcı değil.

    AB ve diğer alanda yapılan projeler bu yönde  uzman üniversite öğretim üyeleri tarafından titiz çalışmalar sonucunda  sağlanabiliyor.

     Üniversitelerimizde böyle vasıfta, proje üretebilecek kimseleri araştırdığınızda çok az sayıda olduğunu görürüz.

Böyle, üniversitemize  ve bölgemize hizmeti olacak  ekiplerin önlerinin kesilmesi yapay engeller çıkarılması  girişimleri kimin hesabına hizmet oluyor?  Yaptığımız görüşmede öğrendiğim kadarıyla Hocanın ilginç tasarımları da var.

     Hoca, engelli çocuklara verdiği hizmetlerin yanında, evde kalan çocuklara rahat bir ortam sağlanması, çocukların evlerde düşüp yaralanmasına neden olan yerlerin önüne geçmek için ev içinde eşyaların dizaynı çalışması var. Bu konuda farklı kuruluşların bir araya gelerek çocukların ev ortamını hazırlaması, çocukların  ev kazalarını  önleyici başlıkların takılması,  yanında  çocuklu  bayanların çalışma saatlerinin düzenlenmesi konularında gerçekten yararlı çalışmaları var.  

Hocanın geliştirdiği projeleri ile ilgili  çalışmaları kapsamında TÜBİTAK  ile sürekli irtibat halinde.

    Bilimsel toplantılara katılmada yeterli desteği almadığından yakınan bilim adamımıza gerekli desteğin sağlanması veya kösteğin yapılmaması durumunda bu hocamız ve ekibi  çok daha kapsamlı çalışma imkanı bulabilecek.

********************************************************

Meslek emekçilerimizin  10 Ocak “Çalışan Gazeteciler gününü” en içten duygularla kutlarım.

 216 total views,  2 views today

Next Post

UYGUN “Karaağaç-Tıp Fakültesi Arasında Ulaşımda Kolaylık Sağlandı”

http://youtu.be/hYQ7qH2tom0  217 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp