PSİKOLOJİK DANIŞMANIN SÖYLEDİKLERİ

admin

fikri_yalin_koseRadyo Su’da yaptığım canlı yayın programında Edirne Belediyesi Psikolojik Danışmanı Esra Selvi konuşmasında çok önemli konulara değindi. Dilerim böyle programlar daha sık yapılır ve halkımız bu yönde bilgilenir. Esra Hanımın ilk olarak değindiği konu, son yıllarda ülkemizin en önemli sorunu haline gelen aileler arası uyumsuzluklara Edirne Belediyesi ,Psikolojik Danışmanlık birimi açarak el atmış.

Trakya’da mahalli idarelerde (Belediyelerde) ilk Psikolojik Danışmanlık bürosu Edirne’de açılmış. Bundan mutluluk duymamak mümkün değil. Bu imkânlardan Edirne’deki aileler ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.

Çağımızın hastalığı haline gelen aileler arası uyuşmazlıklar psikolojik sorunların çözümü için Esra Selvi Hanım katkı yapıyor. Kendi ifadesine göre bu yönde başvuran aileler yapılan görüşme sonucunda mutlu olarak yuvalarına dönüyorlar.

esra selvi (1)

Bunun dışında gençlerimizin psikolojik sorunları da belediyemizin hizmetleri arasında yer alıyor. Esra Hanım ,Emniyet Müdürlüğü ile Edirne Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Can Suyu” projesini halkımızın büyük bölümü haberdar değil.

Bu proje ile her mahallede toplantılar yapılarak gençlerin “ bonzai “ benzeri kötü alışkanlıklardan kurtarılması hedefleniyor. Bu ülkemizin geleceğini belirleyecek emanet edeceğimiz nesillerin sağlıklı yetişmesi konusunda çok önemli bir çalışma. Ne acıdır ki gençleri uyuşturucuya bağlayan Bonzai denilen illeti satanların önüne geçilemiyor.

Bu kişiler, karanlık çevreler gençleri zehirlemeye devam ediyor. Türkiye’de bu tür uyuşturucunu en çok kullanıldığı iller arasında

Edirne’nin 2. Sırada yer alması bu ilin yönetiminden sorumlu olanlar başta olmak üzere hepimiz sorumluyuz.

Birkaç kişinin menfaati için gençlerimizi uyuşturucu müptelası yapıyoruz. Bu alışkanlığın sonucu ise uzmanın söylediğine göre genç yaşta ölüm. Böyle acı sonucu olan bir tehlikenin nasıl önüne geçemiyoruz.

Bunları kimler ve hangi çevreler koruyor. Kimler satıyor. Bunları engelleyemiyorsak bize yazıklar olsun! Bu konuda boşluğun olduğu suçluların gerekli cezayı görmediği, bazı çevrelerin Edirne’yi uyuşturucunun, kapkaç olaylarını yaygın olduğu bir il halinde göstermek için çaba içinde olduğu endişesi taşıyoruz.

Bugüne kadar halkın huzurunu bozan sorunların üzerine kararlılıkla gidilmemesi ve başta Bonzai gibi uyuşturucu belasının önüne geçilememesi bizim bu endişemizi arttırıyor.

Edirne’nin huzurunu bozan kaynakların kurutulmasında gereken çabayı göstermeyen buna göz yumanlar bir gün bu sorumluluğun cezasını görürler buradaki huzursuzluk kendilerinin de huzurunu kaçırır.

Ne demek Edirne gibi Çağdaş ve Turizm kentini uyuşturucu batağına düşmüş bir il haline getirmek bölgemize olduğu kadar ülkemiz için büyük bir kayıptır ve de suçtur. Bir de bakıyoruz düğünlerimizde çalınan oyun havalarında “Elimde Patladı Bonzai” ve benzeri sözlerle bu uyuşturucu özendiriliyor. Böyle uyuşturucu reklamı yapan oyun havası olur mu? Kültürümüz, bölgemizin folkloru böyle abuk sabuk sözlere alet edilmemeli. Düğünlere

Gittiğinizde oyun havalarının sözlerini dinlediğinizde insanın yüzü kızarıyor. “Kaynananım donu ben yıkamam onu” ve benzeri sözlerin yer aldığı oyun havaları ile düğün derneklerimizde göbek atıp

eğleniyoruz. Böyle yoz ve utanç verici bir müzik olur mu? Edirne’de halkı eğlendirecek oyun havası olacak müzik yok mu ki böyle saçma sapan sözcüklerin de yer aldığı müzikle eğleniyoruz.

Folklorumuz müziğimiz ve de bölgemizde yaygın olduğu söylenen adımızı kötü gösterme malzemesi olarak kullanılmak istenen uyuşturucu pazarcılarını önünü almak engellemek o kadar zor mu ki, hiçbir engel tanımadan gençlerimizi zehirlemeye devam ediyorlar. Çok yazık.

Bir de Esra Hanımın ailelere bir uyarısı var aileler çocuklarında davranış bozukluğu gördüklerinde kendilerine başvurulmasını bunun sebebinin araştırılmasını istiyor. Bunu dışında okullardaki devamsızlıklarının nedenlerinin iyice araştırması gerektiğini arkadaşlarının kimler olduğunu bilinmesinde yarar olduğunu ifade ediyor.

Çocuklarımız geleceğimiz her şeyimiz onların üzerinde oyun oynanmasını uyuşturucu pazarı olarak görülmesini hiçbir aile istemez. Böyle niyeti olan ve bu kişilere rahat Pazar imkânı yaratan çevrelerle el birliği ile mücadele etmediğimiz takdirde bu işim çözümlenmeyeceği ortada.Sorunu savsaklanması ihmal edilmesi bunu gösteriyor.Haberiniz ola………

(BONZAİ) – Üzerine kimyasal ürünler sıkılıp üretilen sentetik ot. Kullanıldığında insan üzerinde psikolojik zararı olan öldürücü bir uyuşturucu türü

 24 total views,  2 views today

Next Post

Borsa Başkanı Öztürk, 1 Mayıs İşçi Bayramını Kutladı

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu BaşkanıBaşkanı Özay Öztürk 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.  Öztürk yaptığı açıklamada; “Ülkemizin kalkınmasına ve refahına, çalışarak ve üreterek hizmet eden emek sahiplerinin haklarının ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi, beklentilerinin ve taleplerinin karşılanması, sorunlarına çözüm üretilmesi, huzur ve istikrarın temel unsurlarındandır. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp